WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Yandex Toloka Nedir?

yandex toloka nedir

Yandex Toloka Nedir? Günümüzde bütün arama motorlarının bir filtreleme sistemi bulunur. Bu filtreleme sistemi sayesinde kullanıcıların aradığı sonuçlara en yakın internet siteleri listelenirken, arama yapılan kelime ile alakası olmayan internet siteleri saptanır ve sonuçlar listesine dahil edilmez.

Yandex Toloka, Yandex arama motorunun kullandığı bir filtreleme yazılımıdır. Yazılımın çalışma mantığı kullanıcılardan yararlanma üzerinedir. Alışılmış olan pek çok yazılımın aksine yapay zeka ya da algoritmadan faydalanmadan filtreleme yapabilen bir çalışma mekanizması vardır.

Yandex Toloka’ ya Takılmamak İçin Ne Yapılır?

Yandex Toloka’ ya takılmamak demek arama motorunda, sonuçlarda gösterilebilmek demektir. Bunun için ise yapılması gereken şey aslında hem çok basit hem de oldukça zordur.

İnternet sitenizde yer alan içerikleri SEO uyumlu hazırlamanız durumunda Toloka tarafından filtreleme yapıldığı zaman internet siteniz eğer arana kelime ile uyuşuyor ise arama sonuçlarında gösterilirsiniz. Aranan kelime ile sitenizin uyuştuğunu ifade etmenin en güzel yolu ise SEO uyumuna dikkat edere içerikler oluşturmaktır.

SEO Uyumu Nedir?

SEO uyumu en basit haliyle sitenizde yer alan içeriğin ilgili olduğu konuya bağlı kelimelerin içerik içinde yer almasıdır. Örneğin sağlıklı beslenme ile ilgili bir içeriğini var. Bu içerikte sağlık, beslenme, diyet, düzenli beslenme gibi, bir kullanıcının sağlıklı beslenme ile ilgili bilgi almak istediğinde arama motoruna ne gibi kelimeleri yazabileceği düşünülerek “anahtar kelime” denilen kelimelerin yer almasıdır.

Kelimelerin bulunma oranı, tekrarlanma sıklığı SEO uyumlu olabilmesi için önemli kriterlerdir. SEO uyumu ile ilgili, SEO uyumlu içerik üretimi için nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için bu konuda yazdığımız yazımıza bakabilirsiniz.

yandex toloka nasıl çalışır

Yandex Toloka Nasıl Çalışır?

Sistemin son kullanıcıyı kullanarak tarama yaptığını söylemiştik. Peki, bu nasıl olur? Gerçek anlamda son kullanıcıdan topladığı verileri değerlendirerek sistem filtreleme yapar. Hatta son kullanıcılar sağladıkları bu destek sayesinde ek gelir bile elde edebilirler. Nasıl mı?

  1. Yandex Toloka sistemine üye olmanız gerekiyor. Üyeliğinizi Toloka’ nın resmi internet sitesinden yapabilirsiniz. 
  2. Üye olurken bilgilerinizin doğruluğundan mutlaka emin olun. 
  3. Üye olduktan sonra ara ara siteyi kontrol ederek bir görev var mı bakmanız gerekir. 
  4. Görev olması durumunda görevi gerçekleştirerek ek gelir elde edebilirsiniz.

TOLOKA GÖREVLERİ

Görevler çok basit. Çoğul olarak yazmış olmamıza rağmen aslında temelde tek bir görev var. O da, internet sitesinin arama sonucu ile ne kadar örtüştüğünün saptanması. Site içinde bulunan içerikler, bilgiler arama kelimesi ile örtüşüyor mu? Kullanıcının aradığını bulmasına imkan tanıyor mu? Toloka sizden bu soruların cevabını istiyor ve karşılığında her görev için değişen ücretler ödüyor.

Görevleri, Toloka sistemine üye olduktan sonra İ sekmesi altında görüntüleyebilirsiniz. Her dakika aktif görev olmayacağından dolayı belirli periyotlarla siteye girip görevler olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Görevleri tamamlama süreniz, görev alma sıklığınız ve görevleri doğru şekilde tamamlama oranınıza göre sistem önünüze daha yüksek tutarda görevler çıkarıyor, daha sık görev verebiliyor ya da tam tersi görevlendirme yapılmayabiliyor.

yandex toloka

Görevleri biraz daha detaylandıralım.

Görsel, sayfa, arama sonuçları veya ara yüz seçeneklerinin karşılaştırılması; bu görevde sizden beklenen görsel seçenekler arasında hangisi arama sonucuna daha yakın onu belirlemeniz. İki seçenek arasındaki farkları ya da benzerlikleri belirtmeniz.

Bir sayfanın, görselin veya videonun, arama sorgusuna uygunluğunun değerlendirilmesi; internet sitesi içerisinde bulunan bilgiler, görseller ya da videolar gerçekten arama kelimesi ile örtüşüyor mu? Arama sonucu olarak kullanıcı bu site ile karşılaştığı zaman memnun olma derecesi ne olur? Aradığını bulabilir mi? Tatmin olabilir mi? Gibi sorulara cevap vermeniz isteniyor.

Bilgilerin internette aranması; yer alan internet sitesi içerik anlamında görsel anlamda ya da içinde yer alan bilgiler açısından yeterli bulunmuyorsa, bu eksiklikleri tamamlamak için sistem sizi görevlendirebilir.

Saha görevleri; diğer görevlerden en belirgin farkı, aktif olarak gidip firmayı kontrol etmeniz istenmesidir. Belirtilen saatlerde mi çalışıyor? Belirtilen adreste aktif olarak bulunuyor mu? gibi sorulara cevap vermek üzere firmayı yerinde ziyaret etmeniz istenir.

Her geçen gün kendini yenileyen Toloka sisteminde görevler değişkenlik göstermekte ya da yeni görevler eklenebilmekte. Bu nedenle sistemi sürekli kontrol etmekte fayda var. Son kullanıcılardan aldığı destek ile Yandex arama sonuçlarında kullanıcıları en çok memnun edecek sonuçları sunabiliyor ve hizmet kalitesini her geçen gün arttırıyor.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.