WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

WordPress Nedir?

wordpress nedir

En basit haliyle wordpress içerik yönetim sistemidir. WordPress.com ve wordpress.org şeklinde ikiye ayrılır. Com ve org arasındaki farklardan bahsetmeden önce bu sistem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularına biraz daha açıklık getirelim.

WordPress, kişisel yayın kanalıdır. Yani, kişisel yazılarınızı, içeriklerinizi yayınlayabileceğiniz, okuyucularla paylaşabileceğiniz bir yazılımdır. Bu yazılımı kullanabilmek için herhangi bir kodlama ya da benzeri bilgiye sahip olmanız gerekmez. Son derece kullanıcı dostu olan bu sistemle kolaylıkla istediğiniz her türlü içeriği üretebilir, yayınlayabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Yukarıda com ve org olarak ikiye ayrıldığından söz etmiştik. Şimdi aralarındaki farklardan biraz bahsedelim.

  • En belirgin fark com uzantısının ücretsiz, org uzantısının ise ücretli olmasıdır. Ödeyeceğiniz ücret karşılığında org uzantısı size daha fazla imkân sunar.
  • Org uzantısı içeriğinizi, bloğunuzu geliştirebilmeniz için size çok daha fazla seçenek sunar.
  • Sayfanızın tasarımı ile ilgili org uzantısında çok daha fazla alternatif vardır.
  • Org uzantısı ile bir süre sonra sayfanızdan gelir elde etmeniz mümkündür.
  • Google arama motoru sıralamasında org uzantısına öncelik verir.

Yukarıda belirtilenler haricinde com ve org uzantıları arasında daha başka farklar da var. Ve sistemler geliştirildikçe aradaki farklar artıyor. Türkiye’deki pek çok büyük firmanın wordpress.org kullanmayı tercih ettiğini belirtmeliyiz.

Org uzantısı için ücretli olduğunu ve gelir elde etmenizin mümkün olduğunu belirttik. Bu noktalara biraz daha açıklık getirmek istiyoruz.

WordPress.org ücretleri düşünüldüğü kadar yüksek değildir. Yıllık ortalama 200 TL civarında bir ücret karşılığında worpress.org sistemini kullanabilirsiniz. Ödeyeceğiniz ücret karşılığında sahip olacağınız özellikler düşünüldüğünde aslında rakam oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra isterseniz sitenize üyelik sistemi koyabilir ve bu şekilde ek gelir elde edebilirsiniz. Üyelik sistemi ile ne demek istiyoruz? Sitenizde kullanıcıların kullanmayı ya da görmeyi tercih edeceği bilgileri, videoları yayınlayabilir ve sitenize giriş için bir ücretli üyelik sistemi oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra sitenizin ziyaret sayısı arttıkça reklam geliri de elde etmeniz mümkündür.

wordpress nedir

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bir internet sitesi kurmak istiyorsunuz. Ancak daha önce hiç wordpress kelimesi ile karşılaşmadınız ve ne olduğu ile ilgili de pek fikriniz yok. Önce bir internet sitesi nasıl kurulur ondan bahsedelim. Daha sonra bu sistem nasıl kurulur, ne işe yarar gibi sorulara daha detaylı cevap vermeye çalışalım.

İnternet sitesi kurmak için;

  • Hosting ve Domain almalısınız.
  • Alınan hosting ve domain üzerine sitenizi tasarlar ve işlevsel olarak hayata geçirirsiniz.

İkinci adımda kodlama bilmeniz gerekir. İşte bu noktada wordpress yardımınıza yetişir. Sadece tıklamalar ile sitenizi inşa etmenizi sağlar.

Peki, nasıl kurabilir, kullanabilirsiniz?

Hosting ve Domain almak zorunda olduğunuzu belirtmiştik. Bunları almak için iletişime geçtiğiniz hosting firması kolaylıkla wordpress kurulumu için size destek verebilir. Manuel olarak bilgisayara indirmek ve aktif hale getirmek de mümkündür. Ancak biraz daha uzun ve meşakkatli olacaktır. Bu nedenle hazır domain ve hosting almak için bir firma ile iletişime geçmişken bu sistemin kurulumu için de destek almanızı öneriyoruz.

WordPress.org kullanımı son derece kolaydır. Bilgisayarınıza kurulumunu gerçekleştirdikten sonra kimseden destek almadan, biraz kurcalayarak kolaylıkla kullanımını öğrenebilirsiniz.

Düşünüldüğünde wordpress devrim niteliğinde bir sistemdir. Bu sistemden önce bir internet sitesine, bloğa sahip olabilmek için muhakkak kodlama bilmeniz ya da bilen birisinden hizmet almanız gerekiyordu. Oysa günümüzde hemen hemen her konu hakkında yüzlerce hatta binlerce blog, internet sitesi var. İnsanlar paylaşmak istedikleri bilgiler için bu sistem sayesinde kolaylıkla bir blog ya da internet sitesi açabiliyor. Bu sayede istenilen bilgiye rahatlıkla pek çok siteden ulaşılabiliyor.

Bu sistemi kullanarak bir internet sitesine sahip olmadan önce domain ve hosting almanız gerektiğinden, bu iki hizmetin internet sitesi kurulumu için olmazsa olmaz olduğundan bahsetmiştik. Peki hosting ve domain ne demek? Nasıl alınır? Ne işe yarar? Biraz da bu sorulara cevap vermeye çalışalım.

wordpress nedir

Hosting ve Domain Nasıl alınır? 

Öncelikle bir internet sitesi için hem hosting hem de domain satın almanız gerekiyor. Sadece hosting satın alayım, domain almayayım gibi bir seçeneğiniz yok. Nasıl alınır sorusuna cevap vermeden önce domain ve hosting nedir biraz onlardan bahsedelim.

Hosting; en basit haliyle server’dır. Kurduğunuz sitenin sürekli ulaşılabilir olması için 7/24 çalışan bir internet sağlayıcısına ihtiyacı vardır.  İnternet sitenizde yayın yapmanız için gerekli olan 7/24 ağ bağlantılarını sağlayan bu sistemdir.

Domain; en basit şekliyle sitenizin ismidir. Kullanıcıların internet tarayıcı paneline yazdıkları www ile başlayan adresler, domainlerdir.

Her iki sağlayıcı için de yıllık ya da aylık ücretler ödemeniz gerekiyor. Domain ve hosting hizmetlerini birlikte almanız durumunda avantajlı ödeme fiyat seçeneklerine sahip olabilirsiniz. Bu iki sağlayıcı satan firmalar bulunuyor. Bu firmalar ile görüşerek her iki sağlayıcıya da sahip olabilirsiniz. Bu iki hizmeti almanın yanı sıra bu firmalardan alan adınız ile ilgili destek de isteyebilirsiniz. Alan adı yani domain seçimi son derece önemlidir. Akılda kalıcı, kolay hatırlanabilir olmalıdır ki kullanıcılar ilk kez sitenizi ziyaret ederlerse sonrası için alan adınızı unutmasınlar. Ya da bir kullanıcı arkadaşına sitenizi tavsiye ederse ismi kolay hatırlanabilir olsun. Sonrasında tek yapmanız gereken wordpress kullanarak internet sitenizi oluşturmaktır.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.