WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Web Tasarım Nedir?

web tasarım nedir

Özellikle internetin hayatımıza girmesiyle birlikte markalar müşterilerine bu kanaldan ulaşmayı tercih etmeye başladılar. Neredeyse her firma faaliyete geçmeden önce ilk iş olarak bir internet sitesine sahip oluyor. İyi bir internet sitesine sahip olmanın altın anahtarı ise iyi bir web tasarım yaptırmaktan geçiyor.  Web tasarım; en basit haliyle sahip olunan internet sitesinin uygun görsellerle tasarlanmasıdır. Peki, uygun görselleri bulduk, uygun da bir tasarım yaptık, işimiz bitti mi? Tabi ki hayır. İnternet sitesini tasarlamak bu kadar basit bir şey değil. Görsel ve tasarımın yanı sıra web sitesinin arama motorlarında ulaşılabilirliği de göz önünde bulundurulmalı. Bunun yanı sıra yapılan tasarımın kullanıcı dostu olmasına özen gösterilmeli. Hiçbir tüketici internet sitelerinde gereksiz zaman harcamak istemez, özellikle aradıkları bir ürün varsa. En hızlı ve en kolay şekilde istedikleri bilgiye ya da aradıkları ürüne ulaşmak isterler. Hedef kitlenizin sitenizde gerekli zamanı geçirmelerini istiyorsanız bu konu sizin için son derece önemli olacaktır.

Arama motorlarında görünür olabilmesi için internet site tasarımının HTML dilinde yapılması gerekir. Konu üzerine internette biraz araştırma yapmanız durumunda hazır tasarlanmış sitelerle karşılaşmanız mümkündür. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi, günümüzde web tasarım bir firmanın en önemli kimliği haline gelmiştir. Bu nedenle hazır tasarımları tercih etmek yerine işi profesyonellere bırakmanız en doğrusu olacaktır. Bir profesyonelle çalışarak aynı zamanda internet sitesinin her alanına müdahale edebilir ve her karesini istediğiniz gibi yaptırabilirsiniz. Ancak hazır şablon kullanmayı tercih ederseniz müdahale edebileceğiniz alanlar kısıtlı olacaktır. Örneğin; sahip olacağınız internet sitesi üzerinden aynı zamanda online satış gerçekleştirmek istiyorsunuz. Bu durumda yapılacak çalışma online satış altyapısı gözetilerek yapılacaktır. Ancak her hazır şablonda bu özelliği bulmanız mümkün olamayacaktır. Bazı hazır şablonlara sonradan online satış özelliği gibi özellikler eklenebilir. Ancak bu iş bir profesyonel ile çalışıp en başından ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir web tasarım yaptırmaktan çok daha zahmetli olacaktır.

Web Tasarım Uzmanı

Birlikte çalışmak istediğiniz web tasarım uzmanına karar verdikten sonra markanızı, hangi ürünlere sahip olduğunuzu, ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi, hangi özelliklerde bir internet sitesine sahip olmak istediğinizi ne kadar detaylı, basit ve doğru anlatırsanız tasarım süreci o kadar rahat ve hızlı geçecektir. Aynı zamanda anlık müdahalelerde bulunabilmeniz için tasarım sürecinde birebir aktif olmanızı öneriyoruz. Çalışacağınız uzman ile anlaştıktan sonra iş bitene kadar iletişimde olmazsanız, internet sitenizin bitmiş web tasarım şablonunda istemediğiniz ya da değiştirmek istediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Maalesef her değişiklik tasarım sürecinin sonunda mümkün olamayabilir. Bu nedenle süreçte aktif olmanız her adımı görerek kontrol etmeniz ve varsa değişiklik talepleriniz o anda söylemeniz hem tasarım aşamasının çok rahat sürmesini sağlayacak hem de tasarım sonucunda tamamen istediğiniz gibi bir internet sitesine sahip olmanızı sağlayacaktır.

İnternet sitenizin için web tasarım yaptırdınız ve siteniz aktif olarak hayata geçirildi. Peki ya bundan sonra değişiklik yapmak isterseniz mümkün olamayacak mı? Tabi ki mümkün olacak. Hatta sitenizin tasarımı bitip aktif olarak yayına alındıktan sonra bazı basit değişiklikleri sizin yapabilmeniz bile mümkün olabilecek. İnternet sitenizi tasarlayan kişi size belirli yetkiler vererek basit değişiklikleri yapabilmenizi mümkün kılacak. Tek başınıza yapamayacağınız biraz daha büyük çaplı bir değişiklik isterseniz, yeni bir alan açılması ya da var olan alanın kaldırılması gibi, o zaman çalıştığınız uzmandan destek isteyerek yapılmasını istediğiniz değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz. Kimi uzmanlar destek için ek hizmet ücreti talep edebiliyorken kimi web tasarım uzmanları ise paket şeklinde bir hizmet sunuyor. Çalışmak istediğiniz uzmanın paket hizmeti veriyor olması sizin için çok daha uygun olabilir.

Web Tasarım Uzmanı Belirleme

Birlikte çalışacağınız kişiyi seçerken;

 • Kişinin geçmiş deneyimlerine,
 • Kaç yıldır uzman olarak çalıştığına,
 • İletişim diline,
 • Arşivinde bulunan tasarımların tarzına,

Ve daha pek çok noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak sizin için doğru bir web tasarım uzman ile çalışarak istediğiniz gibi bir internet sitesine en kısa zamanda sahip olabilirsiniz.

İnternet sitem için iyi bir web tasarım yaptırdım. Bunun bana artısı ne olacak?

 1. İyi bir internet sitesi tasarımına sahip olmak sizi rakiplerinizden bir adım önde tutar.
 2. Tüketiciler günümüzde hemen hemen her şeyi ya internet sitesi üzerinden almayı tercih ediyor ya da almadan önce internet sitelerinden bilgi edinmeyi tercih ediyorlar. İyi bir web tasarım yapılmış internet sitesi ile tüketicilerin web sitenizde çok daha uzun zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Peki, bunun artıları neler?
 • Öncelikle internet sitenizin ziyaretçi sayısı artar ve ziyaretçiler sitenizde yeterli sürede kalırlarsa reklam geliri elde etmeye başlayabilirsiniz.
 • Kullanıcılar sitenizi çevrelerine öneride bulunurlar ve referans yolu ile markanızın reklamı yapılmış olur.
 • Yapılan tüketici araştırmaları gösteriyor ki; bir kullanıcı internet sitesinde ne kadar çok zaman geçirirse o ürünü almaya o kadar meyilli oluyor.
 1. İyi, doğru bir web tasarım sahibi olmak hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlar.
 2. Ürünlerinizi en doğru biçimde tüketiciler ile buluşturmuş olursunuz.

İyi bir web tasarımı yaptırmanın bana maliyeti ne olur?

Web tasarım yaptırmak düşünüldüğü kadar maliyetli bir iş değildir. Bu alanda hizmet veren çok sayıda freelance çalışana ulaşabilirsiniz. Kısa bir Pazar araştırması yaptıktan sonra sizin için en uygun uzman ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Fiyat belirlenirken istediğiniz özellikler ana belirleyiciler olacaktır. Eğer istediğiniz gibi bir tasarıma sahip olmak sizin için maliyetli olacak ise yapılabilecek değişiklikler ya da alternatifler için yine bir uzman görüşüne başvurabilirsiniz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.