WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Tasarımda Hangi Programlar Kullanılır?

tasarımda hangi programlar kullanılır

Tasarımda hangi programlar kullanılır sorusuna cevap vermeden önce, tasarım nedir sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Günümüzde internet, internet siteleri, sosyal medya dünya ile bağlantımızı sağlayan en önemli kanallar haline geldi. Durum böyle olunca da firmalar tüketiciler ile iletişimde olmak ya da hedef kitlelere ulaşmak için internet kanalını aktif halde kullanmaya başladı. Her firmanın bir internet sitesinin ve sosyal medya hesaplarının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İnternet sitesinin doğru hedef kitleye ulaşabilmesi, firmayı doğru şekilde lanse edebilmesi için ise en önemli unsur sitenin tasarımı. İnternet sitenizin sahip olduğu tasarıma göre kullanıcılar firmanız, ürünleriniz ya da sunduğunuz hizmetler ile ilgili fikir sahibi olur. Tasarım konusu bu kadar büyük bir öneme sahipken, her gün bu alanda hizmet veren ajans sayısı artıyor. Bununla birlikte bu konuda işlev gören yazılımlar da sürekli geliştiriliyor. İnternet sitesi tasarımının önemi ile ilgili daha detaylı bilgi vermeden önce, bir web sitesi tasarımı yapmak için hangi programları kullanabiliriz? Programlar ile ilgili kısaca bilgiler verelim.

tasarımda hangi programlar kullanılır

Tasarımda Hangi Programlar Kullanılır?

Eskiden web sitesi tasarımı kodlama bilgisi gerektirirken ve uzun sürelerde gerçekleştiriliyorken; günümüzde programlar ile çok daha kısa sürede yapılabiliyor. Peki, bu programlardan başlıcaları neler?

HTML; internet sitelerinin oluşturulması için gerekli olan bir kodlama dilidir. HTML4 ve HTML5 olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki tür HTML arasındaki tek fark; HTML5’te daha kısa ve standart doküman tipi tanımlaması yapılmış olmasıdır.

Visual Stüdyo; kırktan fazla programlama dilini destekler. Microsoft tarafından geliştirilmiş bu programın asıl amacı internet sitesi tasarımı değildir. Ancak günümüzde web tasarım uzmanları tarafından kullanılmaktadır.

Web Tasarım Programları

CSS3; HTML diline destek amacıyla geliştirilmiştir. Renk, görsel, metin hizalama, metin ve format biçimlendirme dizayn gibi işlevleri yerine getirir.

Javascript; etkileşimli internet siteleri oluşturmak için genellikle Javascript tercih edilir. Çalışma prensibi HTML kodları üzerine oluşturulmuştur. Bu programın en dikkat çekici özelliği sürükle-bırak mantığı ile çalışmasıdır.

Web Tasarım Programları

Adobe Dreamweaver CC; internet sitesi tasarımı alanında en popüler yazılımlardan birisidir. Yazılımın en dikkat çekici özelliği her seviyede kullanıcıya hitap etmesidir. Programı kullanmaya başlamadan önce size sorulan bilgi seviyeniz sorusuna vereceğiniz cevaba göre program size kullanım seçenekleri sunmaktadır.

Bluefish; bu yazılımın en dikkat çekici özelliği küçük boyutlu olması. Bu nedenle yazılımı istediğiniz bilgisayara kurmanız sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Pek çok tasarım programında olduğu gibi Bluefish de neredeyse bütün tasarım dillerini desteklemektedir.

Atom Text Editor; çoğunlukla tasarım konusunda uzman kişiler tarafından tercih edilen bir tasarım programıdır. GitHub’da bulunan bir ekip tarafından geliştirilmiştir. Diğer bütün tasarım programlarında olduğu gibi Atom Text Editor programı da neredeyse bütün dilleri desteklemektedir. Programın en ilgi çekici özelliği yazdığınız dili algılaması ve yazacağınız kodları otomatik tamamlamasıdır.

Web Tasarım Programları

Webflow; özellikle kodlama bilgisi olmayan kişiler tarafından tercih edilen tasarım programıdır. Program sürükle-bırak mantığı üzerine kurulmuştur. Program HTML ve CSS kodlarını otomatik olarak oluşturur. Sağladığı kolaylıkların yanı sıra tahmin edebileceğiniz üzere programın kullanımı ücretlidir.

ADOBE FİREWORKS; Günümüzde en çok tercih edilen ve en iyi olarak belirtilen web tasarım programıdır. Photoshop programının aksine sadece tasarım için geliştirilmiştir. Programın en dikkat çekici özelliği pdf dönüştürücü bulunmasıdır.

Web Tasarım ProgramlarıMİCROSOFT FRONTPAGE; bu tasarım programı Word, PowerPoint, Publisher gibi Microsoft Office araçları üzerinden internet sitesi tasarlamanızı sağlar. Bu programı kullanarak tasarladığınız bir internet sitesi içerisine PowerPoint ile hazırladığınız slayt gösterilerini rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

COREL DRAW; bu tasarım programının en cazip özelliği vektör tabanlı oluşudur. Bu sayede Flash animasyonlar tasarlamanız mümkündür.

Yukarıda en çok tercih edilen tasarım programlarından bazıları ile ilgili özet bilgiler vermeye çalıştık. Peki, bir internet sitesi tasarlarken, tasarım programı kullanmak gerekir mi? Tasarım programı kullanmanın sağladığı kolaylıklar nelerdir?

  1. Çok daha kısa sürede çok daha özellikli bir internet sitesine sahip olursunuz.
  2. Arama motorları tarafından ilk gösterilen internet siteleri arasında yer alırsınız.
  3. Programların size sunduğu seçenekler arasında hiç aklınıza gelmeyecek tasarımlarla karşılaşabilirsiniz.
  4. Bir web tasarım uzmanı iseniz, kullandığınız tasarım programları ile müşterilerinizi etkileyebilir ve sizi tercih etmelerini sağlayabilirsiniz.

tasarımda hangi programlar kullanılır

Şimdi biraz da internet sitesi tasarımının öneminden bahsedelim.

WEB TASARIMI YAPTIRMANIN ÖNEMİ

İnternet sitesine sahip olarak gerek aynı il de gerek ise bambaşka bir ülkede bulunan kullanıcılara aynı zamanda aynı oranda ulaşabilirsiniz. Sahip olduğunuz internet sitenizin ise doğru bir tasarıma sahip olması;

  • Firmanız ve ürünleriniz ile ilgili kullanıcılarınızı doğru bilgilendirmenize yarar.
  • Doğru bir tasarım ile arama motorlarında en üst sıralarda yer alırsınız.
  • Web tasarımı ile sitenize online satış özelliği koyabilir ve kullanıcıların ürünleri siteniz üzerinden alabilmesini sağlarsınız.
  • İyi bir tasarım ile hedef kitleye ulaşır, internet sitenizin kullanım sayısını arttırsınız. Bu artış sayesinde başka firmalar sitenize reklam vermek isterler ve reklam geliri elde etmeye başlarsınız.
  • Arama motorlarında üst sıralarda yer alarak, sektörde rakiplerinizden bir adım önde olursunuz.
  • İyi bir tasarıma sahip internet sitesi ile kullanıcılarınız gözünde daha profesyonel görünürsünüz.

Başarılı bir web tasarıma sahip olmak;

Kullanıcılar arama motorlarında bir ürün ya da hizmet aradıklarında, genellikle karşılarına çıkan internet siteleri arasında sırayla gezinirler. Bir kullanıcının bir internet sitesinde uzun zaman geçirmeyi tercih etmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi sitenin görsel tasarımıdır. Tasarım ne kadar göze hitap eder, basit ve anlaşılır olursa kullanıcılar internet sitesinde zaman geçirmekten o kadar keyif alırlar. Görsel tasarımdan sonra sitenin içeriği, içinde yer alan bilgilerin tasarımı gelir. Google internet sitenizin başarısını kullanıcıların sitenizde geçirdikleri süreye göre değerlendirir. Bu da demek olur ki ne kadar iyi, hedef kitleye hitap eden bir tasarıma sahipseniz o kadar başarılı bir internet sitesine sahipsiniz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.