WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Tasarım Nedir?

tasarım nedir

Tasarım Nedir? İnternet, sosyal medya araçları içinde bulunduğumuz çağın en önemli iletişim kanalları haline geldi. Ve kullanıcıların ilk yargıya varma sürelerini etkileyen en önemli unsur görsellik oldu. Yapılan bir araştırmaya göre tüketiciler bir internet sitesinin ya da sosyal medya sayfasının görünümüne göre ilk yargılarını yapıyorlar.  

Görünüşüne göre bir kullanıcı ben bu sitede gezinmeye devam etmeliyim ya da hayır başka bir siteye bakmalıyım yargısına varıyor.

İşte yukarıda sitenin ya da sosyal medya sayfasının görünüşü dediğimiz şey tam olarak tasarım demek oluyor. Bir sitenin nasıl bir renge sahip olacağı, görsellerin ne şekilde kullanılacağı, kullanıcıyı hangi araçlarla yönlendireceği, nasıl bir fon kullanılacağı gibi daha pek çok başlık tasarım süreci altında ele alınıyor.

İyi Bir Tasarım Yapmanın Sırrı Nedir?

  • Öncelikle tasarım yapacağınız site ne ile ilgili bunu iyi belirlemeniz gerekiyor. Nasıl bir ürün ya da hizmet için internet sitesi tasarlamak istiyorsunuz?  
  • Yapacağınız tasarımın ürün ya da hizmetinizle ilgili izlenimler vermesi oldukça önemlidir. Kullanıcılar ilk girişlerinde ürün ya da hizmetiniz ile ilgili doğru izlenim verebiliyorsanız iyi bir tasarım yapmışsınız demektir. 
  • Yaptığınız tasarım güncel olmalıdır. Hedef kitlenizin hoşuna gidebilecek renkleri, görselleri iyi belirlemeli ve tasarımınızı buna uygun yapmalısınız. 
  • İyi bir tasarım basit olan tasarımdır. Kullanıcı aradığını sitenizde kolaylıkla bulmalı, sitede gezinirken aklı karışmamalıdır.  
  • İyi bir tasarım her zaman güncel olmalıdır. Her zaman son dakika gelişmeleri takip edip, hedef kitlenizin taleplerini çok iyi değerlendirmeli ve site tasarımınızı buna göre güncellemelisiniz.  
  • Web tasarımı SEO uyumlu olmalı, Google işletim sistemleri tarafından tanınabilmesi için Google hizmet şartlarına uygun tasarlanmış olmalıdır.

tasarım nedir

Tasarım Nasıl Yapılır?

İnternet sitesi tasarımı, bu konuda hizmet veren bir ajanstan talep edilebileceği gibi internette hazır tasarım şablonları bulunan sitelerden de satın alınabilir. Ya da web tasarım uzmanı ile çalışılarak da internet sitesi tasarımı yapılabilir.

Web tasarım uzmanı kimdir, ne iş yapar?

Web sitesi tasarımı, internetten hazır şablonlar alınarak yapılabileceği gibi kodlama yazılarak da yapılabilir. Tahmin edebileceğiniz üzere kodlama yazılarak web tasarımı yapmak oldukça meşakkatli bir işlemdir.  

Kodlama bilgisine sahip, kodlama yaparak internet sitesi tasarlayabilen kişilere web tasarım uzmanı denir. Ancak günümüzde bu kişilerde internet sitesi tasarlama modasına ayak uydurarak hazır şablonlar ile müşterilerine hizmet vermeyi tercih ediyorlar.

Hazır şablon kullanmanın avantajları nelerdir?

  1. Hız 
  2. Kolaylık

Hazır şablonların web tasarım uzmanları tarafından tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisi, müşterilerden gelen değişiklik ya da güncelleme taleplerinin çok daha kısa sürede cevaplanabiliyor olması. Eğer kod yazılarak bir web sitesi tasarımı yapıldıysa güncellemelerin ya da değişikliklerin de kod yazılarak yapılması gerekir. Bu da çok ciddi bir zaman harcamak anlamına gelir. Oysa hazır şablon adı üstünde her şey hazırdır. Sadece birkaç tıklama ile istediğiniz güncellemeyi ya da değişimi yapmanız mümkün olabilir.

İnternet sitelerini kendileri tasarlamak isteyen kişilerin hazır şablonları tercih etmesindeki en büyük etken ise kod bilgisine ihtiyaç duyulmamasıdır. Konu ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan bir kişi bile kolaylıkla web tasarımı gerçekleştirebilir.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web tasarımı yapılması için öncelikle domain ve hosting satın almış olmanız gerekir.

Domain; teknik açıklaması alan adıdır. Daha basit haliyle araç çubuğuna yazılan www ile başlayan internet sitenizin adıdır. 

Hosting; kabaca internet sitenizde yer alan verilen kayıt edildiği bir bilgisayar sistemi gibi düşünülebilir. Bu bilgisayar sistemi 7/24 aktiftir ve veri akışını sağlar. Böylece kullanıcılarınız 7/24 internet sitenize ulaşabilir.

Domain ve Hosting hizmetlerini birlikte satın almanızı öneririz. Cüzi rakamlara satılan bu hizmetler birlikte  

alındıklarında fiyat anlamında daha avantajlı olabilirler.

tasarım nedir

Domain ve Hosting nasıl satın alınır?

Arama motoruna kısaca domain ya da hosting satın almak istiyorum şeklinde yazarsanız karşınıza bir sürü ajans çıkacaktır. Bu ajanslardan bir tanesinden rahatlıkla domain ve hosting satın alabilirsiniz.

Domain ve Hosting satın aldıktan sonra internet sitenizin tasarım aşamasına geçebilirsiniz. Bu arada hatırlatmak isteriz ki domain ve hosting alımlarını belirli aralıklarla güncellemek gerekir. Bu konuyla ilgili hizmet satın aldığınız ajanstan yardım alabilirsiniz.

Aynı zamanda domain ve hosting satıp web tasarım konusunda da hizmet veren ajanslar bulabilirsiniz. 

Çalışmak istediğiniz ajansa karar verirken, ajansın ne kadar tecrübe sahibi olduğuna dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda web tasarımını gerçekleştirip, sistemi canlıya döndürdükten sonra istenilen bir güncelleme ya da değişiklik taleplerinde de ne kadar destek verdiği son derece önemli. Bazı ajanslar tasarımı canlıya geçirdikten sonra size yetki veriyor ve değişiklik ya da güncelleme taleplerinizi kendinizin karşılamasını bekliyorlar. Oysa bazı ajanslar tasarım canlı yayına geçtikten sonra yani kullanıcılar tarafından ulaşılabilir olduktan sonra da hizmet vermeye devam ediyorlar.

Sürekli destek alabileceğiniz bir tasarım ajansıyla çalışmanız her açıdan işinizi kolaylaştırabilir. Aynı zamanda çalışmaya karar vermeden önce tasarım ajansının referanslarına daha önce yaptığı işlere de göz atmanızı öneririz. Bu sayede ajansın çalışma şekli ile ilgili bir fikir sahibi olabilirsiniz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.