WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

sosyal medya yönetimi nedir

Sosyal medya yönetimi nedir ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce sosyal medyanın ne olduğundan bahsedelim. Sosyal medya günümüzde kullanılan en aktif iletişim araçlarında biri olarak tanımlanabilir. İnternetin hayatımıza girmesinden neredeyse hemen sonra bir bir sosyal medya platformları aktif hale geldi. Ve artık günümüzde sosyal medya hesabına sahip olmak özellikle bir firma ya da marka için olmazsa olmaz bir durum haline geldi. Hatta tek bir sosyal medya hesabına sahip olmak yeterli olmuyor. Mümkün olan bütün sosyal medya hesaplarında var olmak firmanın, markanın gücünü arttırıyor çok daha fazla sayıda tüketiciye ulaşmasında katkı sağlıyor. Günümüzde sosyal medya hesaplarına sahip olmak bu kadar önemli bir hâl almışken sosyal medya yönetimi denildiğinde ne anlamamız gerekiyor?

Sosyal medya için bir markanın tüketicileri ile hedef kitlesi ile etkileşime geçebileceği en kolay kanal diyebiliriz. Sosyal medya yönetimi için ise sahip olunan sosyal medya hesaplarının doğru bir şekilde hareketlerinin sağlanması denebilir. Peki, hareketlerden kastımız nedir? Hareketlerden kastımız yapılan paylaşımlardır. Sosyal medya platformunda yapılan herhangi bir paylaşımın doğru hedef kitleye ulaşabilmesi için amacına uygun olması gerekir. Bu çalışma sadece sahip olunan hesapta paylaşımlar yapılması ile sınırlı mıdır? Hayır, tabi ki değildir. Paylaşımlar için gerekli görselin hazırlanmasından tutun da yapılan paylaşımlar ile ilgili verilerin analiz edilmesine kadar çok geniş bir görev tanımına sahiptir. Sosyal medya yönetimi için temel hedef ilgili hesabın her daim aktif tutulması denebilir. Ancak hesap aktif tutulurken amacından sapmamalı, etkileşimde olmak istediği hedef kitlenin talepleri her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak etkileşimde olmak istediğiniz hedef kitleye uygun paylaşımlarda bulunarak aktif kalınırsa başarılı bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirilmiş olunur.

sosyal medya yönetimi nedir

İyi bir Sosyal Medya Yönetimi yapmanın püf noktaları;

  • Öncelikle belirli bir plan dâhilinde sosyal medya yönetimini gerçekleştirmelisiniz.
  • Amacına uygun ve mesaj içeren paylaşımlarda bulunmalısınız.
  • Geçmiş paylaşımlardan elde ettiğiniz verileri doğru analiz etmeli ve gelecek paylaşımlarınız için gerekli iyileştirmeleri yapmalısınız.
  • Sadece hali hazırda bulunan müşterileriniz için değil potansiyel müşterilerinizi de düşünerek paylaşımlarda bulunmalısınız.
  • Sosyal medya hesaplarınızın sadece paylaşım açısından aktif olması yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda tüketicileriniz ile iletişim anlamında da aktif olmanız en sağlıklısı olacaktır.
  • Sosyal medya kanalıyla sizinle iletişime geçen tüketiciler ile en hızlı şekilde etkileşime geçmeli ve taleplerine en hızlı şekilde cevap verebilmelisiniz.

Sosyal Medya Yönetimi ile İlgili Strateji Belirleme

Herhangi bir kanalda sosyal medya hesabına sahip olmadan önce sosyal medya yönetimi ile ilgili strateji belirlemeniz, bir amaç hedeflemeniz son derece önemli. Ancak bu şekilde çok daha planlı bir yol izlemeniz mümkün olabilir. Planlı bir çalışma gerçekleştirmek de sizi başarıya götürecek altın anahtarlardan birisidir.  Peki, başarıdan kastımız nedir? Takipçi sayınızın yüksek olması, doğru hedef kitle ile etkileşime geçmiş olmanız başarılı olduğunuz anlamına gelebilir. Tabi ki belirli bir takipçi sayısına sahip olmak yeterli olmamalıdır. Sosyal medya yönetimi için her zaman çok daha fazlası vardır ve her zaman çok daha fazlası hedeflenmelidir.

Sosyal Medya Yönetimi ve Analiz

Sosyal medya yönetimi sadece iyi bir görsel hazırlanıp uygun zamanda bu görselin paylaşılması ile bitmiyor. Aynı zamanda geçmiş görsellerin analizlerinin yapılması ve gelecekte yayınlanacak görsellerin bu analizler doğrultusunda iyileştirilmesini de kapsıyor. Bununla birlikte sadece kendi hesaplarınız ile ilgili çalışmalar gerçekleştirerek başarıya ulaşmanızın pek mümkün olmayacağını hatırlatmak isteriz. Sosyal medya hedef kitleniz ile iletişime geçmeniz için bir kanal olduğu gibi aynı zamanda rakipleriniz hakkında bilgi edinmeniz için de bir kanal. Hangi firma ne paylaşmış? Hangi konuda nasıl bir yorumda bulunmuş? Tüketicilerin ne şekilde tepkisini almış? Gibi daha pek çok soruya kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. Rakiplerinizi ne kadar yakından takip ederseniz başarıya o kadar hızlı ulaşırsınız. Bu şekilde çalışıyorken rakiplerinizin de sizi gözetlediğini unutmamalısınız. Paylaşımlarınızı yaparken ya da tüketiciler ile etkileşime geçerken aynı zamanda rakipleriniz tarafından da izlendiğinizi göze almanız sizi sosyal medya yönetimi için en üst sıralara taşıyabilecek diğer bir püf noktadır.

sosyal medya yönetimi nedir

Günümüzde sosyal medya tek bir kanaldan oluşmuyor. Sahip olduğunuz bütün sosyal medya hesaplarının birbiri ile uyumlu olması son derece önemli. En az iki sosyal medya platformunda aktif olmanızı öneriyoruz. Bu şekilde çok daha fazla kişiye ulaşmanız mümkün olabilir.  Hesaplarınız birbirleri ile ne kadar uyumlu olurlarsa çalışmanız da o kadar rahat olacaktır. Aksi takdirde ne kadar çok sosyal medya kanalında yer alırsanız, o kadar çok iş yükünüz olacak demektir.

İyi bir sosyal medya yönetimi için gerekli olan zamana ve bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız bu konuda hizmet veren sosyal medya uzmanları ile çalışabilirsiniz. İlk başta bir sosyal medya uzmanı ile çalışmak size ekstra iş maliyeti gibi görünebilir. Ancak uzun vadede getirisi göz önünde bulundurulduğunda sosyal medya yönetimi için ayrı bir personel çalıştırmak son derece uygun bir seçenek gibi görünebilir.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.