WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Sosyal Medya Üzerinden Organik Takipçi Nasıl Kazanılır?

sosyal medya üzerinden organik takipçi nasıl kazanılır

Sosyal Medya üzerinden organik takipçi nasıl kazanılır? Öncelikle “organik takipçi” ne demek? Bu soruya cevap verelim. 

Organik takipçi; doğal takipçi demektir. Sitenizin hareketlerini sürekli takip eden, yorumlarda bulunan, gönderilerinizi beğenen kişilere organik takipçiler denir.

Organik Takipçiler Nasıl Oluşur?

Sosyal medya hesabınızda düzenli olarak paylaşımlarda bulunmanız halinde takipçileriniz bir süre sonra organik takipçiye dönüşebilir. Sosyal medya platformunda belirli aralıklarla, düzenli şekilde sizden paylaşımlar göreceklerinden bir süre sonra paylaşımlarınızı düzenli olarak beğenmeye başlayabilir ve sosyal medya hesabınız ile etkileşime geçmeye başlayabilirler.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hedef kitlenin doğru belirlenmesi ve her zaman hedef kitleye uygun paylaşımların yapılmasıdır.

sosyal medya üzerinden organik takipçi nasıl kazanılır

Sosyal Medya Üzerinden Organik Takipçi Nasıl Kazanılır? Organik Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Organik takipçi sayınızı arttırmak ya da var olan takipçilerinizi organik takipçi yapmak için dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar vardır.

Profil fotoğrafının uygunluğu; takipçiler tarafından ilk bakılan şey profil fotoğrafıdır. Profil fotoğrafınızın, hesabınızın içeriği ile ilgili bilgi veriyor olması faydalı olacaktır. Bununla birlikte ilk bakışta algılanabilecek bir görsel seçimi de son derece önemlidir. Çoğu takipçi sadece profil fotoğrafınıza bakarak hesabınızı takip etme ya da etmeme kararı verir.

Yaptığınız paylaşımların uygunluğu; her zaman belirlediğiniz hedef kitleye uygun paylaşımlarda bulunmanız gerekir ki sizi takip eden kişiler ilgilerini kaybetmesinler. Bununla birlikte paylaşımlarınızın kaliteli olması da son derece önemlidir. Görsel seçimini yaparken çok dikkatli davranmanız gerekir. Ek olarak paylaşımlarınız için sürekli aynı çerçeveyi ya da arka planı kullanıyor olmanız da hesabınızın daha profesyonel görünmesini sağlayabilir.

Sosyal Medya Güncel Paylaşım

Paylaşımların sürekli olması gerekir; bir gün paylaşımda bulunup beş gün paylaşımda bulunmazsanız takipçileriniz bir süre sonra ilgilerini kaybedeceklerdir. Her gün mutlaka paylaşımda bulunun demiyoruz. Ama üç günde bir paylaşımda bulunuyorsanız bu aralığı sürekli kılmanızda fayda var.

Etiket kullanımı; paylaşımlarınızda kullandığınız etiketlerin doğru seçilmesi son derece önemli. Etiketleri konu başlığı ya da anahtar kelime gibi düşünebilirsiniz. Örneğin bir paylaşımda bulundunuz ve #çadır etiketini kullandınız. Çadıra ilgi duyan ya da bu kelimeyle ilgili arama yapan herkes hesabınızı görebilir ve paylaşımlarınızın ilgi çekici olması durumunda hesabınızı takip etmeye başlayabilir. Bu nedenle paylaşımınızla ilgili olabildiğince çok sayıda etiket kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Paylaşımların zamanı; yapacağınız paylaşımların doğru zamanda yapılması görünürlüğünüz açısından son derece önemli. Hedef kitlenizin online olma zaman aralığını yapılan analizler sonucu belirleyebilirsiniz. Eğer paylaşımlarınızı bu zaman aralıklarında yapmayı tercih ederseniz daha çok kullanıcıya ulaşabilir ve kullanıcı sayınızı hızla arttırabilirsiniz.

sosyal medya üzerinden organik takipçi nasıl kazanılır

Sosyal Medya Etkinlik Düzenleme

Takipçilerin dikkatini çekecek etkinlikler düzenleme; takipçilerinizin dikkatini çekecek etkinlikler düzenleyerek, çekiliş, yarışma gibi, hesabınıza daha fazla kişinin erişimini sağlayabilirsiniz. Kullanıcılarınız böyle bir durumda arkadaşlarına da sayfanızı önereceklerdir. Ve dolaylı yoldan takipçi sayınız artacaktır.

Takipçilerle iletişime geçme; takipçilerinizin yaptığı paylaşımlar altına yorum yapmaya özen gösterin. Takipçileriniz ile etkileşimde olmanız onların da sizi daha yakından takip etmelerini sağlayabilir. Ve böylece bir süre sonra organik takipçi olabilirler.

Başka hesaplarla iletişime geçin; sizinle aynı alanda paylaşımlarda bulunan başka hesaplarla iletişime geçerek, onları takip eden kişilerin de sizin hesabınıza ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece ilgili alanları aynı olan yeni takipçiler kazanabilirsiniz. Kazan-kazan ilkesinden yola çıkarak benzer hesapları hikayelerinde etiketleyebilir, onların da sizi hikayelerinde etiketlemelerini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Geri Takip

Takipçilerinizi takip edin; aslında bu kısım takipçilerle etkileşime girin kısmıyla eş değerdedir. Sizi takip eden kişileri mutlaka takip edin ve mümkün olduğunca paylaşımların altına yorumlar yapın. Bu şekilde takipçileriniz kendilerini daha değerli hissedecekler ve sizi daha özenli takip etmeye başlayacaklardır.

Organik takipçi sayısını arttırmaktaki en etkili yöntem aslında sizin dışında oluşan bir yöntemdir. Bir kişi organik takipçiniz olmaya başladığı zaman yani paylaşımlarınızı düzenli olarak takip edip, beğenip, yorum yaptığı zaman sayfanızı bir başka arkadaşına önerecektir. Referans yolu ile sayfanızı ziyaret eden bu kişi de en potansiyel organik takipçidir.

Referans yöntemiyle organik takipçi kazanabilmek için yapabileceğiniz en etkili yöntem düzenli ve eş kalitede paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir de takipçilerinizi sürekli kontrol etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Yeni gelen takipçilere onları fark ettiğinize dair bir hoş geldin postu yayınlamanız ya da bir paylaşımın altına yorum yapmanız sitenin profesyonellik algısını arttırır ve kişinin kendisini daha değerli hissetmesini sağlar. Bu şekilde kullanıcılar sayfanıza daha sağdık olurlar.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.