WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Sosyal Medya Sponsorlu Reklam Nedir? 

sosyal medya sponsorlu reklam nedir

Sosyal Medya Sponsorlu Reklam Nedir? Artık firmaların neredeyse hepsi sadece dijital platformlarda reklam vermeyi tercih ediyorlar. Bunun en büyük neden tüketicilerin büyük bir zamanını bilgisayar ya da telefon başında geçirmesi.

Reklamlarınız Facebook ya da İnstagram gibi sosyal medya platformlarında yayınlanırsa, yayınlanan bu reklamlar sosyal medya sponsorlu reklamlar oluyor. Sponsorlu reklamlar için belirli bir bütçe ayırmanız gerekiyor ve tam verim sağlayabilmek için hedef kitlenizi doğru belirtmiş olmanız gerekiyor.

Nasıl Sponsorlu Reklam Verilir?

Sponsorlu reklam vermek sanılanın aksine oldukça kolay. Hem sosyal medya platformları bu konu da sizi yönlendiriyor. Hem de Power Editor programı ile herhangi bir sosyal medya platformunda sponsorlu reklam vermeniz mümkün. Burada asıl dikkat etmeniz gereken reklamın içeriği. Amacına ulaşması, kullanıcı sayınızın artması için reklam içeriklerini çok dikkatli oluşturmanız gerekiyor.

sosyal medya sponsorlu reklam nedir

Reklam içeriği oluştururken nelere dikkat edilmeli?

  • Hedef kitle tespit edilmeli 
  • Hedef kitleye uygun bir görsel hazırlanmalı 
  • Görsele eş olarak kısa ama net, vurucu bir içerik hazırlanmalı 
  • Görseller tek bakışta algılanabilir olmalı 
  • Aynı zamanda kişilerde merak uyandırmalı ki reklamınıza tıklasınlar.

Sponsorlu Reklam Vermenin Avantajları Nelerdir?

  1. Maliyetleri oldukça düşüktür. 
  2. Hedef kitle belirtebilirsiniz. 
  3. Görsel reklamlar yayınlayabilirsiniz. 
  4. Video içeren reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Daha önce paylaşmış olduğunuz gönderiler ile reklam verebileceğiniz gibi sadece reklamda kullanılmak üzere bir içerik de üretebilirsiniz. Reklamlarınızda ne kadar az yazı dili ne kadar çok görsellik kullanırsanız o kadar dikkat çekme şansınız yüksek olur.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sponsorlu reklamlar aracılığı ile kazanılan yeni kullanıcıların sayısı azımsanamayacak kadar fazla.

Sponsorlu Reklam Verme Maliyetleri;

Sponsorlu reklam verme maliyetleri düşünüldüğü kadar yüksek değil. Bunun yanı sıra çok geniş bir fiyat aralığı mevcut. Reklam vermek için ödemeniz gereken bir alt limit bulunmuyor. En basit haliyle ödeyeceğiniz reklam ücretini kendiniz belirliyorsunuz. Sponsorlu reklam vermenin en güzel tarafı sanırım bütçenize uygun reklamlar verebiliyor olmanız.

Sosyal medya kanallarında sponsorlu reklam vermek en çok e-ticaret sitelerinin ilgisini çekiyor. Çok düşük reklam bütçeleri ödeyerek çok büyük geri dönüşler alabiliyor, satış sayılarını büyük oranda arttırabiliyorlar.

Google Seo ve Önemi

Eğer bir hizmet sunuyorsanız ve bu hizmetin reklamını yapmak istiyorsanız sosyal medya platformlarında sponsorlu reklam vermenin yanı sıra sitenizi Google verilerine uygun hale getirerek arama motorlarında üst sıralarda yer almak için çalışmalar yapmanızı öneriyoruz.

Söz konusu bir hizmet satın almak olduğu zaman kullanıcılar reklamlardan ziyade güven duymak isterler. Sanal ortamda güven ise Google üzerinden sağlanabilir. Bir kullanıcı arama motorunda arama yaptığı zaman sonuçlarda üst sıralarda sizin sitenizi görüyor olması güven duyması, sitenize girmesi ve hizmet almayı tercih etmesi için yeterli bir nedendir.

Günümüzde Sosyal Medyanın Önemi

Genel olarak kazanç elde etmek, kullanıcı sayısını arttırmak için tek bir kanaldan reklam vermenin yeterli olmayacağını rahatlıkla belirtebiliriz.  Bununla birlikte günümüzde geleneksel reklam anlayışının geçerliliğini yitirdiğini hatırlatmak isteriz. Kullanıcılar zamanlarını TV’den çok bilgisayar karşısında geçiriyor ya da akıllı telefonlar yardımıyla sosyal medya kanallarında vakit harcıyor. Bunun etkisiyle sosyal medya kanallarında sponsorlu reklam vermek oldukça yüksek seviyede geri dönüşlere neden olurken, geleneksel platformlarda reklam vermek hem çok yüksek maliyetli oluyor hem de yeterli seviyede dönüşler sağlanmıyor.

sosyal medya sponsorlu reklam nedir

Sosyal medya platformlarında vereceğiniz reklamı, ilgili sosyal medya platformunun reklam politikasına uygun bir şekilde hazırlamanız durumunda kısa sürede elde edeceğiniz sonuçlara siz bile şaşıracaksınız. Üstelik ödemeniz gereken maliyetler göz önünde bulundurulduğunda, elde ettiğiniz kazanç son derece yüksek görünecek.

Sosyal Medya Sponsorlu Reklam ve Maliyet

Sponsorlu reklam vermenin bir diğer güzel tarafı, kullanıcılar reklamınıza tıkladıkları zaman ücret yansıtılması. Geleneksel reklam kanallarında olduğu gibi sabit bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Bu durumu ne kadar çok kullanıcı kazanırsanız o kadar yüksek maliyet öderseniz şeklinde anlatabiliriz. Bu da reklam veren firmaların en çok hoşlarına giden özelliklerden bir tanesi. Kimse boş yere, fazladan ücret ödemek istemez.

Son olarak belirtmemiz gereken başka bir güzel taraf; vermiş olduğunuz reklamı, sosyal medya platformlarında istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz. Reklam verirken ne kadar süre ile yayında olmasını istediğiniz sorulur. Ancak orada beş gün diye belirtmiş olmanız beş gün reklamın gösterileceği mecburiyetini getirmez. İsterseniz üçüncü günde reklamı sonlandırabilirsiniz. Yerine yeni bir reklam verebilir ya da reklam vermeye ara verebilirsiniz. Ücretlendirme tamamen reklamın yayında kaldığı süre üzerinden yapılır.

Sosyal medya kanallarında sponsorlu reklam verme işleminden, nasıl yapıldığından, artılarından bahsetmeye çalıştık. Eğer bir hizmet ya da ürün hesabınız varsa, hemen bir sosyal medya platformunda reklam verebilir ve getirisini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.