WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

PR Nedir?

pr nedir

PR Nedir? Halkla ilişkiler kelimelerinin İngilizcelerinin baş harflerinden oluşan PR; iletişim kanalları yardımıyla kullanıcıların firmayla ilgili sahip oldukları yargıların yönetilmesidir. Aslında bir nevi algı çalışması da denebilir.

Teknoloji çağına başlanması ile birlikte PR çalışmaları büyüklü küçüklü her türlü firma tarafından önemsenmeye başlandı. Geleneksel reklam platformlarının yanı sıra sosyal medya içerikleri ve internet sitesi içerikleriyle de PR çalışmaları yapılabilir hale geldi. Hatta dijital platformlarda yapılan halka ilişkiler çalışmaları ile çok daha verimli sonuçlar elde etmek mümkün olmaya başladı.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi vermeden önce PR çalışmalarının tarihinden biraz bahsetmek istiyoruz. PR çalışmalarının babası olarak Ivy Lee biliniyor. Ivy, 1900’lü yıllarda Wall Street muhabiri olarak görev yapıyorken Halkla İlişkiler için İlkeler Bildirgesi’ni yayınlayarak PR çalışmalarını başlatmış oldu. Bildirge genel hatlarıyla iletişimin doğru ve açık olması gerektiği yönünde maddeler içeriyordu.

Halkla ilişkiler çalışmalarını daha iyi anlayabilmek için biraz da reklam ve halka ilişkiler çalışmaları arasındaki farklardan bahsedelim. Birbirine yakınlığından dolayı reklam çalışmaları ve halkla ilişkiler çalışmaları birbiriyle sürekli karıştırılıyor.

PR ve Reklam arasındaki farklar;

 • Reklam çalışmaları, firmaların doğrudan halka hitap ettiği çalışmalardır. 
 • PR çalışmalarında ise halk ve firma arasında bir aracı olduğu söylenebilir. Bu aracılar gazete, dergi gibi yayın kuruluşları; sosyal medya platformları olabilir. 
 • Bir reklam çalışmasının başarılı olduğunu anlamak için; istenilen satış hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığına bakılabilir.  
 • Bir PR çalışmasının başarılı olduğunu anlamak için; basında ya da sosyal medya platformlarında yapılan olumlu yayınlara bakılabilir.  
 • Reklam çalışmaları büyük bütçelerle yapılabiliyorken, PR çalışmaları için küçük bütçeler yeterli olabiliyor.

pr nedir

Yapılan tüketici çalışmalarına göre; bir firma, ürün ya da hizmet hakkında üçüncü kişiler tarafından yorum yapılması, reklamlar ile ürün ya da hizmetin tanıtılmasına kıyasla daha çok tüketici kazandırıyor. Üçüncü kişiler tarafından yapılan yorumlar, doğrudan marka tarafından olmadığından dolayı daha tarafsız bulunuyor ve daha çok güven uyandırıyor.

Günümüzde PR yapmak, PR çalışmaları gerçekleştirmek bir firma için en önemli pazarlama stratejisi haline geldi. Bu kadar çalışmaların öneminden bahsettik, reklam çalışmaları ile arasındaki farklardan bahsettik, peki, bir PR çalışması nasıl yapılır? Efektif, verimli olması için nelere dikkat etmek gerekir? Bir de bu sorulara cevap vermeye çalışalım.

PR Çalışması Yapmak;

PR çalışması planlamak hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilecek bir projedir. Biz ağırlıklı olarak kullanılan PR çalışmalarından örnekler vereceğiz. Bloggerlar’ın ya da kullanıcıların internet sitelerinde ürünleriniz ya da verdiğiniz hizmetler için yaptığı olumlu yorumlar PR çalışmasına girer. Ya da gazetelere firmanız ile ilgili röportaj vermek, bir etkinlik gerçekleştirip bunu basın kanalıyla duyurmak da PR çalışmasına bir örnektir.

Verimli bir PR çalışması için;

Aslında verimli bir PR çalışması için dikkat edilmesi gereken noktalar son derece basittir.

 1. Çalışma son derece basit, halk tarafından anlaşılır olmalı 
 1. Şeffaf olmalı 
 1. Tüketicilerin akıllarında soru işaretleri bırakmamalı

Firmalar PR çalışmalarını kendileri yürütmeyi tercih edebilecekleri gibi bu alanda hizmet veren bir ajans ile ya da bir uzman ile de çalışmayı tercih edebilirler. Genellikle büyük firmalar pazarlama departmanları altında halka ilişkiler bölümü oluşturmayı tercih ediyorlar. Ancak daha butik firmalar maliyet açısından da daha uygun olmasından dolayı bir ajans ile ya da bir uzman ile çalışmayı tercih ediyor.

pr nedir

PR Ajansları Ne İş Yapar?

Hikayenizi anlatırlar;dijital platformlar ve basın kanalları aracılığı ile doğru kişilere ulaşarak hikayenizi anlatırlar.

Kriz yönetimi yaparlar; markanızla ilgili oluşabilecek şikayetleri önceden ön görerek gerekli önlemleri alırlar.

İçerik üretirler; sunumlar, haberler, basın bültenleri, sosyal medya içerikleri, blog içerikleri, reklam içerikleri gibi firmanızı anlatan pek çok alan için uygun içerikler üretirler.

Organizasyon planlarlar; firmanızın ya da ürünlerinizin halk tarafından ilgi çekici olması için etkinlikler düzenlerler ve bu etkinliklerin basın ya da sosyal medya yoluyla halkla paylaşılmasını sağlarlar.

Basın ile iletişim kurarlar; günümüzde basın dendiğinde sadece gazete ya da TV kanalları anlaşılmıyor. Köşe yazarları, bloggerlar, seyahat yazarları gibi pek çok alan da artık basın başlığı altına giriyor. PR ajansları bu kişilerle iletişime girerek markanız için olumlu yorumların dijital platformlarda ya da yazılı basın kanallarında yer almasını sağlarlar.

Dünyada en çok ilgi çeken PR çalışmalarından bazıları;

 • Carlsberg’ün “best poster in the world” posteri 
 • KFC’nin parmak yalatan ojesi 
 • Warner Leisure otellerinin “anti-age gin” PR çalışması 
 • Cadbury’nin Crème Egg kafesi 
 • Hayalet Avcıları film PR çalışması

Aklınızda farklı fikirlerin oluşmasına yardımcı olabilecek bu PR çalışmalarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.