WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

PHP Nedir?

php nedir

PHP bir programlama dilidir. Çok daha iyi anlamak için adım adım ilerleyelim. Öncelikle PHP özellikleri neler onlara bir bakalım. Daha sonra özellikler içerisinde yer alan terimleri tek tek açıklayalım.

PHP Özellikleri;

  • Betiktir. 
  • Sunucu taraflıdır. 
  • Geniş kullanım alanına sahiptir. 
  • İçine HTML kodları gömülebilir.

Daha pek çok özellik söylenebilir. Ancak temel olarak belirtebileceğimiz özellikler bunlardır. Bunlarla birlikte PHP’ yi daha iyi anlayabilmek için özellikleri ile ilgili detaylı bilgiler verelim.

Betik; yazılı içeriklerin yorumlanabilmesi için yazılmış bir kodlama dilidir. 

Sunucu taraflı; yani veriler sunucuda depolanır ve oradan kullanılır.  

Geniş kullanım alanı; PHP dili neredeyse bütün tarayıcılar tarafından desteklenmektedir. Çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. 

HTML Kodları; HTML kodlarını temel yazım dili gibi düşünebilirsiniz. Temel yazım diline süslemeler yapmak istediğiniz zaman diğer yazım kodlarıyla ilaveler yapabilirsiniz. HTML kodunu PHP içinde yazabilir aynı zamanda PHP HTML kodu içinde yazabilirsiniz. Hatta zaman zaman bu durum kısır döngüye girebilir.

php ile proje geliştirme

PHP Avantajları;

Bu programlama dilinin kullanıcılar tarafından en çok beğenilen avantajlarından birisi gelişmiş veri tabanı desteğine sahip olmasıdır. 

Açık kaynak kodlu bir dil olan PHP herkes tarafından geliştirilebilir. Sürekli gelişmeye devam etmektedir. 

Asıl tabanı Linux olan yazılım dönüştürücüler sayesinde bütün internet tarayıcıları tarafından desteklenmektedir.  

Yardımcı sınıflara sahiptir. Bu sayede birçok dosya formatının işlenmesine imkân tanır.

Yukarıda belirtilenler haricinde PHP dilinin daha pek çok avantajını bulabilirsiniz. Kullanımı son derece kolay olan bu dile internet sitesi yapımında muhakkak ihtiyaç duyacağınızı söyleyebiliriz.

PHP ile veri tabanı bağlantılı bir internet sitesi oluşturmak ya da internet siteniz içinde bir sayfa oluşturmak son derece kolaydır. Bunun için PDO gibi bir soyutlama yazılımı kullanmanız ya da veri tabanı için geliştirilmiş eklerden birini kullanmanız gerekir.

PDO Nedir?

PDO, PHP dilinin bir eklentisidir. Ve veri tabanlarına erişebilmek için bir ara yüz imkânı sunar. Eğer bir veri tabanının PDO ara yüzü var ise ki günümüzde bütün veri tabanlarının bu ara yüze sahip olduğunu söyleyebiliriz, veri tabanına has işlevler PHP işlevi gibi çalıştırılabilirler.

Yukarıda belirttiğimiz veri tabanlı site haricinde bir de PHP kullanarak ODBC eklentisini destekleyen bir bağlantı yaratabilirsiniz.

ODBC eklentisi nedir?

ODBC veri tabanları ile internet siteniz arasında köprü görevi gören bir eklentidir. ODBC kaynağı yaratmak için denetim masasından yardım alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için internette ODBC kaynağı yaratmak hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Biz PHP’ ye geri dönelim. Ne olduğundan, avantajlarından ve özelliklerinden kısaca bahsettik. Biraz da PHP fonksiyonlarından, kullanım olanaklarından söz edelim. 

PHP Fonksiyonları;

Fonksiyonlar pek çoğumuzun matematik dersinde hatırlayacağımız fonksiyonlara son derece benzer. Bir değişken oluşturur ve kodlarınızı içine yazarsınız. Bu size ne gibi avantajlar sağlar? Şöyle ki; kod yazarken sürekli kullandığınız kodlarınız var ve her seferinde tekrar tekrar bu kodları yazmak zaman kaybına neden olur. Sürekli kullandığınız kodları bir fonksiyonla toparlarsanız, sadece bu fonksiyonu yazarak kullanmak istediğiniz kodları rahatlıkla aktif hale getirebilirsiniz.

PHP içerisinde sayısız fonksiyon olduğunu, sayısız ihtimal olduğunu söyleyebiliriz. En basit şekilde fonksiyon yazma ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

php eklenti kullanımı

Bir fonksiyon nasıl yazılır?

  1.   function selam_ver() { 
  2.   echo ‘Selam!’; 
  3.  }

Yukarıda selam ver adında bir fonksiyon oluşturmuş oldunuz. Ancak altını çizerek, özellikle belirtmek istiyoruz ki fonksiyon oluşturmak ve fonksiyon yaratmak arasında çok büyük bir fark var. Şu anda yaptığınız şey fonksiyon oluşturmak. Fonksiyon yaratmak için oluşturduğunuz fonksiyonun içine kodlar yazmanız gerekir.

Oluşturmuş olduğunuz selam ver fonksiyonunu ekrana çağırıp, içine selam_ver(); yazmanız durumunda, fonksiyonu bir daha ki sefer çağırdığınız zaman ekranda selam ver yazısı belirecektir. Bu şekilde oluşturduğunuz fonksiyonun içini doldurabilir ve internet sitesi yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz fonksiyon dışarıdan hiçbir etki almadan içeride her çağırdığınızda aynı şekilde çalışacak bir fonksiyondur. Buna ek olarak yarattığınız fonksiyona parametre ekleyebilir ve her seferinde farklı şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Parametreli fonksiyon nasıl yazılır?

Bunu örneklerle anlatmaya çalışalım.

 function topla($sayi1, $sayi2) { 

 $sonuc = $sayi1 + $sayi2; 

 echo $sonuc; 

 }   

 topla(5, 10);

Şeklinde altı satırdan oluşan bir parametreli fonksiyon yazmış olalım. Bu durumda topla(X,Y); yazdığınız zaman X ve Y rakamlarının toplamını ekranda görürsünüz.

Çok fazla sayıda fonksiyon ve neredeyse her bir fonksiyon için çok fazla sayıda parametre vardır. Hangi fonksiyonlar için hangi parametreler kullanılır? PHP resmi sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.