WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Jquery Nedir?

Jquery Nedir? Jquery, yazılım dilinde Javascript kütüphanesidir. Javascript nedir sorusuna cevabı ise, bununla ilgili yazımızda bulabilirsiniz. Ancak Jquery daha iyi anlamak için Javascript ile ilgili de bilgi vermemiz gerekirse, Javascript bir aktif programlama dilidir. Jquery ise Javascript yazarken kullanabileceğimiz seçenekleri sunar.

Jquery ’nin yazılımcılar tarafından en çok sevilen tarafı, kod yazma işini kısaltmasıdır. Yazmanız gereken birden fazla kod çeşidi var ise, pek çok kod çeşidini bu kütüphane içinde bir arada bulabilir ve tek satırda kod yazma işini yapabilirsiniz.

Diğer bir dikkat çekici özelliği ise çapraz platform yapabilmesi sayesinde karşılaştığı hataları otomatik olarak düzeltebilme yetisine sahip olmasıdır.

Ayrıca bu eklenti ile animasyon ya da hareketli görsel yaratmak da son derece basit hale gelmiştir.

Jquery Nasıl Çalışır?

Yazılımın çalışma mantığı son derece basittir. Sizin herhangi bir etken yaratmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey yazılımın içinde bulunan metotları istediğiniz internet sayfasına uyarlayarak görsel efekt ve kullanıcılar ile etkileşim yaratmaktır. Jquery dışında kullanabileceğiniz daha pek çok kütüphane bulmanız mümkündür. Ancak bütün tarayıcılar tarafından desteklenen ve en geniş kapsamlı kütüphane Jquery ’dir.

Jquery Nasıl Kullanılır?

.JS uzantılı dosyaları internet sayfanıza bağlayarak Jquery kullanabilirsiniz. Dosyayı internet sitesine bağlamanın iki yolu vardır.

 1. Bağlamak istediğiniz dosyayı indirmeniz gerekir. Sonrasında internet sitesi içerisinde kod arasına yazarsınız. 
 2. Bağlamak istediğiniz dosyayı CDN desteği ile indirmeden istediğiniz internet sitesine bağlarsınız.

CDN Nedir?

En basit haliyle içerik dağıtım ağıdır. Kesintisiz bir şekilde var olan içeriklerin son kullanıcıyla buluşmasını hedefler. Çalışma mantığı son derece basittir. Sitenizde bulunan sabit verileri, kendi veri tabanına kayıt ederek kullanıcıların görmesini sağlar. Böylece siteniz üzerindeki yük de azalmış olur.

CDN ile Jquery Kullanmanın Avantajı Nedir?

 • Neredeyse bütün internet siteleri Jquery’i CDN üzerinden kullandıklarından dolayı, kullanıcınız sitenize giriş yaptığı zaman pek çok bağlantı zaten kullanıcının veri tabanında bulunuyor olacak. 
 • Sayfanızın hızını arttırır.  
 • Kullanımı son derece kolaydır. 
 • Hata ile karşılaşma ihtimaliniz çok daha düşüktür.

Eğer indirerek kullanma seçeneğini tercih ederseniz; iki farklı formatta indirme seçeneği bulunuyor. Bir tanesi dosyaların sıkıştırılmış hali, diğer ise sıkıştırılmamış hali. Jquery resmi internet sitesinden her iki dosya türünü de indirmeniz mümkün. Daha az yer kaplaması açısından sıkıştırılmış halini indirmenizi tavsiye ediyoruz.

Jquery Özellikleri Nelerdir?

Tahmin edeceğiniz üzere Jquery ’nin birden fazla özelliği vardır. Bu özellikler;

 1. Kullanım kolaylığı  
 2. Zincirlenebilir oluşu 
 3. Eklentileri 
 4. Uyumluluk 
 5. Efektler 
 6. Ajax

Şeklinde sıralanabilir. Gelin şimdi özellikleri biraz daha açalım.

Kullanım kolaylığı; son derece kullanım dostu olan bu yazılım çoğu zaman tek bir satır kod yazarak bütün ihtiyaçlarınızı karşılamanıza olanak tanıyor. Üstelik kod yazımları da son derece kolay, ezberlemeye gerek duymadan kolaylıkla aklınıza gelebilecek kod tanımları yapılmış.

Zincirlenebilir olma; bu şu demek, Jquery içerisinde başlıkların hareketli olması için bir kod yazdınız. Her bir başlık için ayrı ayrı aynı kodu yazmanıza gerek olmaz. Yazılım tek bir satırda belirttiğiniz özelliği bütün başlıklar için uygulayabilir. Yani bilgiyi diğer verilerle zincirleyerek kullanabilir.

Eklenti; yazılım çok sayıda eklentiye sahip. Böylece hem kullanım kolaylığı hem de eğlenceli bir kullanım sunabiliyor.

Uyumluluk; yazılım bütün internet tarayıcıları tarafından desteklenmektedir. Şu anda piyasada bulunan en güçlü uyumluluk özelliğine sahip kütüphane yazılımıdır.

Efektler; kütüphane içinde çok sayıda efekt bulunuyor. Hepsini burada belirtmemiz mümkün değil. Resmi web sitesinden efektler ile ilgili daha detaylı bilgi alabilir, en çok işinize yarayacakları bir kenara ayırabilirsiniz.

Ajax; ajax özelliğinden önce internet sitenizin bir başka site ile etkileşime geçmesi için bütün bilgilerinizin indirilmiş olması gerekiyordu. Oysa şimdi bütün bilgileriniz indirilmeden, gerekli durumlarda başka site ile etkileşime kolaylıkla geçebiliyorsunuz.

Bilmeyenler için açıklayalım. Ajax nedir?

Ajax; internet sayfalarında etkileşimli uyaran yaratan yazılımın adıdır. Diğer bir deyişle kullanıcı tüm sayfayı yeniden yüklemeden herhangi bir görseli ya da başka bir bilgiyi ekrana getirebilir.

Jquery ‘nin kullanıcılar tarafından en çok sevilen özelliklerinden bir tanesi de istenildiği gibi içinde değişiklik yapılmasına izin vermesidir. İhtiyaçlarınıza göre eklenti ekleyebilir ya da çıkarabilir hatta eklentiler üzerinde değişiklikler bile yapabilirsiniz. Çok fazla olasılığa sahip olan bu yazılım günümüzde internet sitesi içinde hareketli görseller yaratabilmemiz için çok büyük kolaylık sunmaktadır.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.