WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

JavaScript Nedir?

JavaScript Nedir? Javascript genel olarak bir program ya da yazılım gibi düşünülebilir. Ancak tek başına hiçbir geçerliliği yoktur. Javascript aslında bir dildir. Chrome, Explorer gibi web tarayıcılarında kullanılır.

Javascript betik bir dildir. Peki, betik dil ne demektir?

Betik dil; bir programlama dilidir. Genellikle programlama dilleri fonksiyoneldir. Ancak betik dil fonksiyonel olmanın dışında yorumlanabilirdir. Ve en önemli özelliği kullanıcı ile iletişim kurulmasına imkân tanınmasıdır.

Javascript nedir? Sorusuna daha detaylı, daha anlaşılır bir cevap vermek gerekirse; neredeyse bütün internet tarayıcıları tarafından kullanılan, aktif durumların, hareketli durumların oluşturulması için kullanılan bir dildir. Örneğin; bilgisayar oyunları ya da animasyonlar Javascript kullanılarak yapılır.

Pek çok kullanıcı Java ve Javascript kelimelerinin aynı şeyi ifade ettiğini düşünebilir. Oysa her iki kelime arasında çok belirgin farklar vardır.

 • Javascript internet tarayıcı tarafından yorumlanarak çalıştırılır, Java ise derlenerek çalıştırılır.  
 • Javascript dilinde nesneler arası farklılık yoktur. Eklenmek istenen herhangi bir yöntem dinamik olarak eklenir. Java da ise nesneler sınıflandırılmıştır. Eklenmek istenen herhangi bir özellik dinamik olarak eklenemez. 
 • Javascript dilinde değişken tip bildirimi söz konusu değilken Java da ise değişken tip bildirimi mecburidir.  
 • Javascript dilinde nesneye verilen özellikler çalışma zamanında kontrol edilir, yani bağlama mekanizması vardır. Java da ise nesneye bağlı özellikler derleme sırasında kontrol edilir. Yani statik bağlama söz konusudur.

javascript ile neler yapılabilir

Javascript ile Neler Yapılabilir?

Javascript bize hareketli dosyalar hazırlama imkânı sunar. Bunu da HTML kaynak kodlarını değiştirerek yapar. Diğer bir değişle bu sayede dinamik internet sitesi sayfaları yapmanız mümkün olur. Bu dil sadece internet sitelerinin kullanımı için değildir. Aynı zamanda sunucu taraflı kullanımlar da yapılabilir. Bunların haricinde oyun sitelerinin oluşturulması için de Javascript dili kullanılmaktadır.

Javascript Nasıl Kullanılır?

HTML kodunu yazarken Javascript belirtmek istiyorsanız <script></script> etiketi kullanmanız gerekir. Bunun haricinde Javascript kullanmanın diğer bir seçeneği ise “.js” uzantılı dosyaya sahip olmaktır. Bu sayede Javascript özelliğini sonradan da koda eklemeniz mümkün olabilir.

Javascript ile bir kodlama dili yazmak istiyorsunuz. Ancak Javascript hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsunuz ve kendinizi bu konuda geliştirmek istiyorsunuz. En basit şekliyle internetten araştırma yaparak Javascript kullanımınızı geliştirebilirsiniz. Bunun haricinde tabi ki dışarıda bu konuda eğitim veren kurslar bulunuyor. Bu kurslardan eğitim alabilir, Javascript dili ile ilgili bilginizi çok daha derine çekebilirsiniz.

Konuya bir de kullanıcı gözüyle bakalım. İnternet tarayıcınızda bazı hareketli siteleri görüntülerken sorun yaşıyorsunuz. İlk aklınıza gelen soru Javascript etkin mi? Sorusu olmalı.

Bunun kontrolünü ise şu şekilde yapabilirsiniz;

 • İnternet tarayıcınızın ayarlar kısmına gelin. Her internet tarayıcısı için bu kısa ulaşmak farklı olabilir.  
 • Gelişmiş ayarlar kısmına gelin. 
 • Genelde gizlilik altında olur içerik ayarlarına gelmeniz gerekiyor. 
 • Diyalog penceresi açılmalı. Bu pencere içinde Javascript bölümünü bulup, bütün siteler için çalışsın kutucuğunu işaretlemeniz gerekir.  Sayfayı yenilemeniz durumunda artık Javascript aktif hale gelecektir.  

Javascript için internet tarayıcıları tarafından yorumlanarak dil değiştirilir ifadesini kullandık. Peki, internet tarayıcılar hangi parametrelere dayanarak yorumlama yapıyorlar.

javascript ile proje yapımı

Javascript Nasıl Yorumlanıyor?

Günümüzde bir internet tarayıcı HTML dili ile karşılaştığı anda içinde her alan Javascript dillerini tanır hale geldi. İnternet tarayıcıları Motor Engine denilen bir yazılım sayesinde Javascript dilini yorumlayabilir hale geldi. Yorumlama düşünüldüğü kadar basit bir işlem değildir. Belirli basamakları vardır. Motor Engine yorumlama basamakları;

 1. Analiz 
 2. Yorumlama 
 3. Optimizasyon 
 4. Garbage collection

İyi bir yazılımcı olmanın altın kuralı arka planda dönen işleyiş ile ilgili fikir sahibi olmaktır. Ön tarafta siz kod yazarsınız ve her şey çok basit gerçekleşiyormuş gibi görünebilir. Ancak arka planda o kadar yoğun ve karmaşık bir çalışma vardır ki. Hele ki bir kodun başka bir koda çevrilmesi ya da internet sitesine akması süreci, oldukça karışık bir arka plan çalışmasına sahiptir.

İyi bir yazılımcı ön tarafta kodlar yazılıyorken arka planda neler olduğu ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Aksi takdirde ön tarafta kod yazarken karşılaştığı bir sorun ile ilgili fikir yürütme eğilimi çok daha düşük olacak, çıkan sorunun nedenini bulma ihtimali çok daha düşük olacaktır.

Hızlı davranabilmek, çözüm odaklı olabilmek, yapılan işten emin olabilmek için bilgi seviyenizi olabildiğince arttırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu durumda tabi ki internet araştırmayla mümkün olabileceği gibi, bir eğitim kurumundan eğitim alarak daha garanti olacaktır.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.