WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olunur?

iyi bir yazılımcı nasıl olunur

İyi bir yazılımcı nasıl olunur? Bu konu hakkında bilgi vermeden önce yazılım nedir? Neden gereklidir? İyi bir yazılım nasıl yapılır? gibi sorulara cevap vermeye çalışalım.

Yazılım Nedir?

Teknik açıdan söylemek gerekirse; bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyen, kodlar ile oluşturulan bir çeşit komuttur. Daha basit haliyle herhangi bir elektronik araca, eşyaya ne yapması gerektiğini söyleyen patrondur.

Pek çok elektronik eşya için kod yazımı gerekeceği, yazılım gerekeceği gibi her bir elektronik eşya için de yazılması gereken kodlar yani oluşturulması gereken yazılımlar farklıdır. Bazen bir cihaz için birden fazla yazılım yapmanız gerekebilir.

Yazılım Neden Gereklidir?

Aslında bu sorunun cevabını yukarıda vermiş olduk. Eğer yazılım olmaz ise bilgisayarınızda yazı yazamaz, internete giremez hatta bilgisayarınızı açamazsınız. Ya da telefonunuzu ele alalım. Eğer yazılım olmaz ise içine program yüklemeniz, internete bağlanmanız, kişiler ile mesajlaşmanız hatta aranmanız ya da arama yapmanız bile mümkün olamaz.

Aynı durumlar televizyon, çamaşır makinesi, buzdolabı gibi neredeyse bütün elektronik aletler için geçerlidir.

kod nasıl yazılmalıdır

Peki, İyi Bir Yazılım Nasıl Yazılır?

Öncelikle ne için yazılıma ihtiyaç duyduğunuzu iyi belirlemeniz gerekir. Örneğin bilgisayar için mi yoksa bir uygulama için mi yazılım istiyorsunuz? Her bir yazılım arasında çok ciddi farklar vardır. Bu nedenle yaratmaya başlamadan önce amacın doğru saptanması son derece önemlidir.

Amacımızı belirledik ve yazılımı yaratmaya başladık. İyi bir yazılım olması için nelere dikkat etmek gerekir?

  • Gereksiz kod tekrarları olmamalı, 
  • Yazdığınız yazılım genişletilebilir, değiştirilebilir olmalı, 
  • Güncel özelliklere sahip olmalı, 
  • Amaca net bir şekilde hizmet etmeli. Dolaylı yoldan amacı karşılamamalı.

Yukarıda belirttiğimiz durumlar haricinde dikkat edilmesi gereken daha pek çok nokta bulabilirsiniz. Şimdi gelelim iyi bir yazılımcı nasıl oluruz sorusunun cevabına.

İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olunur?

İyi bir yazılımcının en önemli özelliklerinden bir tanesi yazılım bilgisini günlük hayatta da kullanıyor olmasıdır. Tam olarak ne demek istiyoruz? İyi bir yazılımcı günlük hayatında karşılaştığı her türlü durum ile ilgili hep yazılım kafasıyla düşünür, yazılım mantığı ile sorunları çözmeye çalışır. Bir yerde işi hayatı olur.

Yazılım ağırlıklı olarak bilgisayarlar için yapılır. Bunun yanı sıra bilgisayar kullanarak yazılım yaratabilirsiniz. İşinizde iyi olabilmeniz için de kullandığınız araçları sevmelisiniz. Yani iyi bir yazılımcı bilgisayarı, bilgisayar ile çalışmayı seven kişidir.

İşinde iyi olmak isteyen bir yazılımcı sürekli kendini geliştirmeli, alanı ile ilgili yeni bilgiler öğrenmelidir. Her meslekte iyi olmanın sırlarından birisi bu değil midir?

Yazılımcının, araç olarak kullandığı kodlama dilleri, programlar… Her geçen gün kendilerini yenilemekte, geliştirmekteler.  İyi bir yazılımcı kullandığı araçları, işi ile ilgili alanları çok yakından takip etmeli.

yazılımcı neler yapmalı

Peki, İyi Bir Yazılım Nasıl Yazılır?

İyi bir yazılımcı paylaşımcı olmalıdır. Yani öğrendiği yeni bir bilgiyi meslektaşıyla paylaşmalı ya da arkasından gelen yeni yazılımcı adayları ile paylaşmalıdır. Bilgi paylaşıldıkça değer kazanır, çoğalır. Bu paylaşımlar esnasında ufak beyin fırtınaları yapılabilir ve yeni başka şeyler keşfedilebilir.

İyi bir yazılımcı, başka yazılımcılarla iletişim halinde olmalıdır. Yazılım temelde kod yazmak olsa da içerikler anlamında, hizmet ettiği amaçlar anlamında çok çeşitlidir. Siz bir alanda yazılım yaratmak için yeterli bilgiye sahipken, başka bir alanda bilginiz yeterli gelmeyebilir. Böyle bir durumda diğer yazılımcılarla iletişim halinde olmak kolaylıkla destek bulmanıza ve kendinizi geliştirmenize olanak tanır.

Tek bir alanla sınırlı kalmayın ancak her alanda da kod yazıyorum, yazılım yapıyorum diye söylemeyin. Belirli bir iki alanda kendinizi geliştirebileceğiniz en üst seviyede geliştirin ve bu alanlarda en iyi yazılımcılar arasına girmek için çalışın. Diğer yazılım alanları ile ilgili de bilginiz, fikriniz olsun tabi ki ve her alanda gerçekleştirilen gelişimleri, değişimleri yakından takip edin.

İyi bir yazılımcı olabilmek için, önce kendinizi çok iyi tanımanız gerekir. Neler size keyif verir? Bilgisayar programı yazmak mı yoksa bilgisayar oyunu yazmak mı? Ya da belki de bloglar ile ilgili yazılımlar yaratmak hoşunuza gidebilir. Yaptığınız işte en iyi olmanın altın kurallarından birisi severek çalışmak, sıkılmadan iş yapmaktır. Bu nedenle yazılım yapmak istediğiniz, çalışmak istediğiniz alanı belirlemeden önce kendinizi çok iyi tanımanız gerekir.

Her işte olduğu gibi yazılım yaratırken de disiplinli olmak sizi başarıya götürecek özelliklerden birisidir. Bunun yanı sıra iyi bir yazılımcı olmak için mutlaka bir proje üretin ve hayata geçirin. Yazılım hayatında iş aramaya başladığınız zaman yaptığınız bu projeler ile portfolyonuzu destekleyebilir ve çok iyi işlere imza atabilirsiniz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.