WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

İyi Bir Tasarım Nasıl Olur?

iyi bir tasarım nasıl olur

İyi bir tasarım nasıl olur sorusuna cevap vermeden önce tasarım nedir, neden gereklidir sorularına cevap vermeye çalışalım.

Tasarım Nedir?

Firmanızın kurumsal kimliğini, ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin imajını, vizyonunu kullanıcılarınıza ifade etmenin en kısa yoludur. Teknoloji çağının başlamasıyla birlikte internet ve sosyal medya araçları hayatımızın bir parçası haline geldi. Ve hizmet veren kişiler ya da firmalar için tüketicileri, hedef kitleleri ile iletişim kurmanın ilk ve en etkili yolu olarak internet kullanılmaya başlandı. Sahip olduğunuz internet sitesinin tasarımı bir kullanıcı ile ilk iletişim kurduğunuz ya da kendinizi ilk ifade ettiğiniz alan olarak belirtilebilir.

Web Tasarımı Neden Gereklidir? İyi bir Web Tasarımı Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi web tasarımı hizmetleriniz ya da ürünleriniz ve firmanız ile ilgili ilk izlenim olması nedeniyle son derece önemlidir. Ne kadar doğru bir tasarım yaparsanız, kullanıcılar üzerinde yarattığınız ilk izlenim o kadar etkili olur. İyi bir web tasarımı aynı zamanda kullanıcılar üzerindeki profesyonellik algısını da güçlendirerek, sitenizde daha güvenli gezinmelerini sağlar.

Faydaları, artıları nelerdir?

  • İyi yapılmış bir internet sitesi tasarımı aynı zamanda Google dostu bir tasarım olacağından, arama motorunda siteniz ile ilgili bir kelime aratıldığında, web siteniz üst sıralarda yer alır.
  • Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız demek, görünürlüğünüzün artması demek yani yeni kullanıcılara ulaşabilmeniz demektir.
  • Bu sayede sitenizin kullanıcı sayısını arttırabilirsiniz.
  • Sitenizin kullanıcı sayısının artması Google tarafından güvenilir bir site olarak algılanmanızı sağlar ve bu sayede Google reklamları internet sitenizde yer alabilir. Bu da size reklam geliri, ek gelir olarak döner.
  • İnternet sitenizde online satış özelliği var ise, iyi bir tasarım sayesinde kullanıcıların sitenize güven duymasını sağlayabilir ve alış-veriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

iyi bir tasarım nasıl olur

İnternet sitesi kurmaya karar verdik ve konusunda öncü olabilmek için iyi bir tasarım yaptırmamız ya da yapmamız gerektiğini biliyoruz. Peki, iyi bir tasarım nasıl olur?

Web Tasarımın Püf Noktaları;

Tasarımınızın iyi, amacına uygun olduğunu kullanım verilerine bakarak anlayabilirsiniz. Kullanıcılar sitenizde uzun süreler geçiriyor ve istedikleri bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyorlarsa iyi bir internet sitesi tasarımına sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

  1. Kullanım kolaylığına sahip olmalı; sekmeler arası geçişler kolay ve hızlı olmalı. Kullanıcılar aradıkları bilgilere kolayca ulaşabiliyor olmalı. Site içerisinde bol bol yönlendirme bulunmalı ve tüm bunların yanı sıra renkler, yazı tipleri, çerçeveler birbiri ile uyum içinde olmalı.
  2. Kendine has bir tasarım olmalı; ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi kullanıcılara en uygun şekilde anlatmak hedeflenirken aynı zamanda gerçekleştirilecek tasarımın bir yerden kopya olmaması da çok önemlidir. Fikir almak ile var olanı kopyalamak arasında çok ciddi farklar vardır. Tabi ki fikir almak adına aynı alanda olan diğer internet sitelerini gezebilir, tasarımlarından ilham alabiliriz. Ancak işin sonunda kendimize özgü bir tasarım yapmış olmamız son derece önemlidir.
  3. Karmaşık olmamalı; kullanım açısından basitliğinin önemini yukarıda belirttik. Burada söylemek istediğimiz şey, tasarım gerçekleştirilirken karmaşık olmamalı. Pek çok tasarım programı ile rahatlıkla gerçekleştirilebilir olmalı.
  4. Güvenli olmalı; hem kullanıcılar açısından, kullanım esnasında tehdit oluşturabilecek herhangi bir unsur bulundurmamalı. Hem de Google tarafından belirlenen güvenlik parametrelerine uygun tasarlanmış olmalı.
  5. Geniş kitleye hitap etmeli; geniş kitle derken belirtilmek istenen, görme engeli olan ya da duyma engeli olan vatandaşlar da düşünülerek bir tasarım gerçekleştirilmeli. Gerekiyor ise tasarım içerisine engeli olan kişiler için uygun alanlar yerleştirilmeli.

Eskiden bir web tasarımı yapmak için bu konuda uzman kişilerin desteğine ihtiyaç duyuluyordu ve bir internet sitesini tasarlamak, kod yazım yöntemiyle yapıldığı için çok uzun sürüyordu. Bununla birlikte içerisinde değişiklikler yapılmak istenildiğinde gene uzun zaman emek harcanması gerekiyordu. Artık etkili web tasarımı yapabilmek için programlar var. Her geçen gün kendilerini yenileyen, geliştiren programlar arasında en çok tercih edilenlerden ve kısaca özelliklerinden bahsetmek istiyoruz.

iyi bir tasarım nasıl olur

İyi Bir Tasarım Yapabilmek için Kullanılan Programlar;

ADOBE DREAMWEAVER; internet sitesi tasarlamak için günümüzde en çok tercih edilen programlardan birisidir. Kullanıcı dostu olarak geliştirilen bu program ile istediğiniz gibi bir web tasarımını rahatlıkla yapabilmeniz mümkündür.

ADOBE FİREWORKS; sadece web tasarımı yapmak üzerine geliştirilmiş bir programdır. Pek çok web tasarım programı ile fotoğraflar üzerinde oynamanız ya da başka tasarımlar gerçekleştirmeniz de mümkün olabilir. Bu programın en dikkat çekici özelliği PDF dosyalarını web tasarımına uygun formatlara dönüştürebilmesidir.

MİCROSOFT FRONTPAGE; programın kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin ana nedenlerinden birisi; Word, PowerPoint, Publisher gibi Microsoft Office araçlarını kullanarak internet sitesi tasarımına izin vermesi.

ADOBE FLASH; internet sitesi içerisinde hareketli görseller kullanılması isteniyorsa tercih edilen bir tasarım programıdır. Genel hatları ile tasarımınız için başka bir program kullanabilir ve hareketli görselleriniz için bu programdan destek alabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz programlar dışında daha başka çok sayıda web tasarım programı bulunuyor. Bununla birlikte neredeyse her gün programlar kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda geliştiriliyor ya da yenileri yapılıyor. Sizin için en uygun tasarım programını seçmeden önce ihtiyaçlarınızı doğru belirlemenizi, nasıl bir internet sitesine sahip olmak istediğinize karar vermenizi öneriyoruz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.