WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Google Penguen Güncellemesi Nedir?

google penguen güncellemesi nedir

Google penguen; spam içerikli bilgilere karşı çıkarılan panda algoritmasına destek olarak çıkarılan bir algoritmadır. Biraz daha detaylı bilgi vermeye çalışalım.

Google Penguen Nedir?

Google sürekli kendini güncelleyen bir arama motoru sistemidir. Bu güncellemelerin nedenlerinden bir tanesi kullanıcılarına en iyi en hızlı ve en güncel hizmeti sağlayabilmek diğer bir nedeni ise spam içerikli bilgileri olabildiğince engelleyebilmektir.

Spam içerikli bilgi nedir?

En basit haliyle uygunsuz ve gereksiz bilgi demektir. Google kullanıcılarının aradıkları bilgilere ulaşmasını hedefleyen bu bilgiler haricinde gereksiz ve uygunsuz bilgileri barındırmamayı hedefleyen bir yazılım şeklidir.

Penguen nedir sorusuna cevap vermeye devam edelim. Spam içerikli bilgilerin engellenebilmesi için Google Nisan ayında bir güncelleme daha yayınladı. Webspam içerikleri daha iyi engelleyebilmek adına gelen bu güncellemeye Penguen ismi verildi.

google penguen güncellemesi nedir

Google Penguen Güncellemesi ile Gelen Yenilikler?

  • Kaliteli içeriklere sahip siteler daha doğru analiz edilir. 
  • Google, kullanıcılara daha doğru, daha kaliteli sonuçlar gösterebiliyor. 
  • Arama kelimesi ile ilgisiz yazılar tespit edilebiliyor. 
  • Gereksiz yere aynı kelimeyi tekrar eden yazılar tespit edilebiliyor.

Google arama motoru yazılımı her geçen gün yaptığı değişiklikler ile kullanıcılarına çok daha kaliteli bir arama deneyimi, aradıklarını bulma deneyimi yaşatıyor.

Penguen güncellemesi bütün dillerde aynı anda aktif edildi. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere her dilin etkilenme oranı farklılık gösteriyor. Daha fazla Webspam içeren diller Penguen güncellemesinden daha yüksek oranlarda etkileniyor.

Bununla birlikte Webspam durumundan etkilenmemek yani Penguen güncellemesi tarafından uygunsuz bir site olarak tespit edilmemek için dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

  1. İçeriklerinizde gizli link belirtmekten ya da gizli yazı belirtmekten kaçının. 
  2. Otomatik yazılım kullanmayın. 
  3. İçeriklerinizin okunabilir olmasına özen gösterin. 
  4. İçeriklerinizde kaynak göstermeye başka yazılara referans vermeye özen gösterin. 
  5. Aynı içerikler için birden fazla internet sitesi oluşturmayın. 
  6. İçeriklerinizi kullanıcılarınızı hedefleyerek oluşturun. Böylece okunabilen içerikleri olan, kullanıcıların zaman geçirebildikleri bir internet sitesi yaratmış olursunuz.

Google penguen güncellemesi 1, 2, 3 şeklinde sürümler halindedir. Eğer bir internet siteniz varsa Google güncellemelerini yakından takip etmenizi, gerekli olması durumunda sitenizde güncelleme ya da değişiklik yapmanızı öneriyoruz. Bu şekilde Google tarafından her zaman güvenli site olarak algılanabilir ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Yukarıda uygunsuz bir site olarak belirlenmemek için dikkat edilmesi gereken durumlardan bahsettik. Gelin bir de konuya Google penguen gözünden bakalım.

Google Penguen tarama yaparken nelere dikkat ediyor?

İçeriklerde geçen anahtar kelimeler ne sıklıkla tekrar ediyor? Tabi ki belirli aralıklarla anahtar kelime tekrarı sitenizin arama motorunda üst sıralarda yer almasına etkendir. Ancak tekrar sıklığı çok önemli ve hassas bir durumdur. Kaç kelimelik, ne kadar uzunlukta bir içerik yayınlayacaksınız? Buna göre % kaç anahtar kelime kullanmanız gerekiyor? Bu soruların cevaplarını penguen güncelleme listesinde, en son sürümünde bulabilirsiniz.

Kullandığınız anahtar kelimelerin aynı olmaması da penguen yazılımının tarama yaparken temel aldığı ölçütlerden bir tanesi. Ne demek istiyoruz? Örneğin; anahtar kelimeniz “kalem”. İçerik içinde sürekli kalem yazmanız negatif olarak algılanacaktır. Onun yerine “kalem, tükenmez kalem, dolma kalem, kalemtıraş” gibi kelimeleri de anahtar kelime gibi düşünmeniz beklenmektedir.

google penguen güncellemesi nedir

Ziyaretçi defteri ve blog yorumlarından olması gerekenden fazla backlink kullanımı var mı? Kullanılan backlinklerin kalitesi ne? Ne kadar doğal backlink kullanıyorsunuz? Penguen tarama yaparken bu soruların cevaplarını da dikkate alıyor. Bu soruların cevaplarından önce backlink nedir? Onu açıklayalım.

Backlink; Kısaca internet sitenizde yer alan bir içerikte ya da ana sayfanızda, başka bir sitenin linkine yer vermeniz ya da başka bir siteye link vererek yönlendirme yapmanız backlinktir. Penguen tarafından tehlikeli bulunmaması için backlinklerin konuyla alakalı ve kaliteli olması gerekir.

Sitenizde kullandığınız backlinkler başka bir ülkeden alınıyor ve aslında içerikler birebir çeviri yolu ile üretiliyorsa bu da penguen yazılımı tarafından negatif bir durum olarak algılanıyor. Sitenizde yer alan içeriklerin özgün olması bekleniyor.

Sitenizde yer alan backlinkler zararlı mı? Yani toxic link kullanıyor musunuz? Toxic linkler kullanıcılara zarar vereceğinden dolayı Google penguen yazılımı tarafından siteniz tehlikeli olarak algılanıyor.

Google penguen sadece internet siteniz için tarama yapmıyor. Aynı zamanda sosyal medya hesabınız için de tarama yapıyor. Eğer arama motorunda aranan kelime ile sosyal medya hesabınız eşleşiyor ise, kullanıcılara sonuçlar arasında sosyal medya hesaplarını da gösterebiliyor. Sosyal medya hesabınızda doğal yolla kazanılmış takipçilerinizin olması bu noktada büyük önem taşıyor.

Google penguen yazılımının dikkat ettiği daha pek çok ölçüt yazılabilir. Ve Google her geçen gün kendini güncelleyerek spam içeriklere karşı daha tedbirli davranıyor. Bu nedenle artık Google arama motorunu kandırmak neredeyse imkânsız bir hal aldı diyebiliriz. Tasarladığınız internet sitelerinde ne kadar Google dostu bir tasarım kullanırsanız Google tarafından belirtilen koşullara ne kadar uygunluk gösterirseniz o kadar çok kazanacağınızı söyleyebiliriz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.