WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Google Analytics Nedir?

google analytics nedir

Google Analytics, internet sitenizin pek çok konuda analizini gerçekleştiren, Google tarafından ücretsiz sunulan bir servistir. Hem ücretsiz olması hem de çok geniş analiz ağı bulunmasından dolayı bireyselden kurumsala kadar pek çok kullanıcı tarafından tercih edilir.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Bu servisi kullanmak düşünülenin aksine son derece kolay. Google sunduğu pek çok hizmette olduğu gibi analiz yapma, raporlama hizmetinde de kullanıcı dostu bir yaklaşım sergilemiş ve kullanıcıların hiçbir desteğe ihtiyaç duymadan gerekli işlemleri yapabilmesine olanak tanımış. Sistemi kullanabilmek için;

 1. Google Analytics’in sitesine giriş yapmanız gerekiyor.
 2. Sitede yer alan “hesap oluştur” yazısına tıklayarak bir hesap oluşturmanız gerekiyor.
 3. “İzleme kimliği” linkine tıklayarak hizmet sözleşmesini kabul etmeniz gerekiyor.
 4. İzleme kodunu kopyalayıp sitenizin header ya da footer kısmına yapıştırmanız gerekiyor.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra, internet siteniz ile ilgili raporlara ulaşabilirsiniz. Bir internet sitesi yayına girdikten sonra en çok merak edilen konular arasında siteyi kaç kişinin ziyaret ettiği, ne kadar süre sitede kaldığı, hangi cihazlardan giriş yaptığı gibi sorular yer alıyor. Tüm bu soruların cevabını hatta çok daha fazlasını Google Analytics ile bulmanız mümkün.

Raporlamalarda hangi bilgiler yer alıyor?

 • İnternet sitenizin ziyaret edilme sıklığı,
 • Hangi kanaldan internet sitenize ulaşıldığı,
 • Hangi lokasyonlardan internet sitenize girildiği,
 • İnternet sitenizde yer alan sekmelerden hangilerinin daha fazla ziyaret edildiği,
 • Kullanıcıların internet sitenizde ne kadar süre geçirdiği,
 • Kullanıcıların internet siteniz kanalıyla hangi hareketlerde bulunduğu,
 • İnternet sitenizi ziyaret ederken hangi iletişim aracının kullanıldığı,

google analytics nedir

Gibi daha pek çok detay sistem tarafından raporlanıyor. Paylaşılan bu raporlar içinde en çok dikkat edilmesi gereken üç veriyi özellikle belirtmek istiyoruz. Bu veriler;

Hemen çıkma oranı; sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizde yeterince zaman geçirmediğini gösteren bir veridir. Hemen çıkma oranı ne kadar yüksekse, sitenizin o kadar verimsiz olduğu kabul edilir.

Sitede geçirilen ortalama süre; bu veri ne kadar yüksek ise Google’ın bizi kaliteli site olarak algılama oranı o kadar yüksek olur. Bu da demektir ki sitemizde yer alan anahtar kelimelerden bir tanesi arama motorunda yazıldığında üst sıralarda sitemiz yer alacaktır.

Yeni ziyaret yüzdesi; sitenize ilk kez giren kişilerin yüzdesini gösterir.

Google Analytics ile internet sitenize ait kullanım verilerine ulaştınız, verilerinizi değerlendirdiniz ve bunun sonucunda internet sitenizin trafiğini arttırmaya karar verdiniz.

Web Sitesi Trafiği Nasıl Arttırılır?

Her şeyden önce elde ettiğiniz verileri doğru yorumlamanız gerekir. Sistemin verileri gösterdiği platformda çok fazla analiz bilgisi olacağından sadece istediğiniz bilgilerin analizlerini e-mail yolu ile kendinize gönderebilir ve böylece çok daha sade görünümde verilerinizi yorumlayabilirsiniz. Bunun haricinde istediğiniz veri başlıkları ile ilgili alarm kurabilirsiniz. Böylece gerektiğinde sistem size ilgili konu için e-mail gönderir ve siz de sitenizin analizini yapmak için zamandan kazanmış olursunuz.

Sitenizin trafiğini arttırmak için öncelikle kullanıcıların nasıl bir yol izlediklerini bilmeniz gerekir. Sanılanın aksine kullanıcılar ana sayfadan çok ara sayfalarda zaman geçirirler. Bununla birlikte çok daha detaylı bilgiye “gezinme özeti” başlığından ulaşabilirsiniz. Nasıl bir trafiğe sahip olduğunuzu bilmek, trafiği arttırmanın altın anahtarıdır. Kullanıcıların her zaman izlediği yolları bilirseniz, bu yollara daha çok dikkat çekici içerikler ekleyerek ya da sayfanızda başka alt sayfalara yönlendirmeler yaparak internet sitenizin trafiğine büyük ölçüde katkı sağlayabilirsiniz.

Trafiği arttırmanın bir diğer yolu ise yeni kullanıcılara ulaşmaktır. Bunun için sayfanızın arama motorunda görünürlüğünü yükseltmeniz gerekmektedir. Yani, bir kullanıcı ilgili anahtar kelimeyi arattırdığında sayfanızın en üst sıralarda çıkmasını sağlamalısınız. Hangi anahtar kelimeler kullanıcıları sitenize yönlendiriyor sorusuna en doğru cevabı bulmak için “Sorgular” kısmına bakabilirsiniz. Sonrasında internet sitenizin hangi sekmelerinin arama motorunda çıkmadığını tespit edebilir ve bu sekmeleri geliştirmek için çalışabilirsiniz.

google analytics nedir

İnternet sitenizinde yer alan sekmeleri nasıl geliştirebilirsiniz?

Arama sorgularınızı yani anahtar kelimelerinizi filtreleyin ve ilk on kelimeyi listeleyin. Bunların arasından üçten fazla kelimeden oluşanları ayırın ve bu anahtar kelimeler için SEO uyumlu içerikler hazırlayarak geliştirmek istediğiniz sekmelerde yayınlayın.

İçerik geliştirmenin yanı sıra sayfalar arası geçiş sürelerini kısaltarak da sekmelerin görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Buna ek olarak sayfanızda yayınlanan içeriklerin kelime sayısını yükselterek trafiğin artmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Kullanıcılarınızın hangi araçlardan sayfanıza ulaşabildikleri de trafiğinizi etkileyen önemli durumlardan birisidir. Tahmin edebileceğiniz üzere sadece bilgisayardan ulaşılabilen bir internet sitesi ile hem bilgisayardan hem de telefondan ulaşılabilen internet sitesi kullanım sayısı farklı olacaktır.

Trafiği arttırmanın yollarından bir diğeri ise kullanıcıların sitenize güvenmelerini sağlamaktır. Bunun yolu da siteniz içerisinde yayınladığınız bilgiler için kaynak göstermekten geçer. Bir de tabi yayınlarınızın güncel olması gerekir. Günümüzde bilgiler sürekli değişkenlik gösterir, eş zamanlı olarak sitenizde yer alan yayınların da güncellenmesi gerekir.

Google Analytics Püf Noktalar

Kullanıcıların sitenizde zaman geçirmelerini sağlamanız da son derece önemlidir. Bunun için ziyaretçilerin sıkılmadan okuyabilecekleri içerikler üretmeniz gerekir. İçerik üretimi için bazı püf noktaları paylaşabiliriz. Bu noktalardan bazıları;

 1. İçerik başlıklarınızı dikkat çekici yapın.
 2. Kısa, net ve anlaşılır cümleler kullanın.
 3. Paragraflarınızı olabildiğince kısa tutun.
 4. Madde imleri, numaralama ve alt başlıklar kullanın.

Bazen çok uygun içerikler yayınlamış olmanıza, arama motorlarında en üst sıralarda yer almanıza rağmen beklediğiniz gibi bir ziyaretçi sayısı ile karşılaşmazsınız. Ya da yüksek ziyaretçi sayısı olmasına rağmen hemen çıkma oranı çok yüksek olabilir. Bu durumda sayfalarınız ne kadar üst sıralarda yer alsa da bazı güncellemeler yapmanız gerekebilir. Bu güncellemeleri hedefiniz doğrultusunda yapmanız ve hedefinizi çok spesifik olarak belirlemeniz istediğiniz sonuçları elde etmeniz için en önemli kriterlerdendir.

Sitenizin trafiğini arttırmanın bir diğer yolu ise sayfalarınız ya da yayınladığınız içerikler içinde yer alan referans gösterme ya da link verme kısmında popüler, kullanıcıların bakmayı tercih edecekleri linkleri kullanmaktır. Google Analytics hangi linkleri kullanmanız gerektiği ile ilgili de size yardımcı oluyor. Ters hedef yolu raporundan hangi linkleri kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Yukarıda hemen çıkma oranının ne olduğundan bahsetmiştik. Kullanıcılar sitenizde ne kadar çok zaman geçiriyorsa, sadece tek bir sayfada zaman geçirmeyip, diğer alt sayfalarda da zaman geçiriyorsa hemen çıkma oranı oldukça düşük olacaktır ki bu son derece iyi bir şeydir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kullanıcıların sitenizde uzun zaman geçirmeyi tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden biri, sitenizin kullanıcı dostu olması, kolay kullanıma sahip olmasıdır. Bir internet sitesine girdiniz ve aradığınız bilgiye rahatça erişemiyorsunuz kısa süre sonra o siteden ayrılmaz mısınız? Ancak yönlendirmeler ile istediğiniz bilgiye kolay ulaşabileceğiniz bir sitede daha fazla zaman geçirir hatta gerekli bilgiyi aldıktan sonra bile zaman geçirmeye devam edebilirsiniz. Eğer kullanıcılarınız sitenizde yer alan arama motoruna ihtiyaç duymadan istedikleri bilgiye kolayca erişebiliyorlarsa, hemen çıkma oranı ile ilgili doğru bir yolda ilerlediğinizi söyleyebiliriz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.