WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Google Adwords Nedir?

google adwords nedir

Google Adwords, Google tarafından verilen bir reklamcılık hizmetidir. 2000 yılından beri aktif olan bu hizmet ile ilgili daha detaylı açıklama yapmak gerekirse; Google Adwords sayesinde kullanıcıların arama motorunda kullandıkları kelimeler ile reklam içerikleri eşleştirilir ve reklamların doğru kişilere ulaşması sağlanır. Sistem ile ne kadar uyumlu içerikler üretirseniz reklamlarınız ya da internet siteniz ilgili aramalarda o kadar üst sıralarda yer alır. Peki, bu sistem nasıl çalışır? Google Adwords uyumlu içerik üretimi ne demektir?

Öncelikle bir Google Adwords hesabınız olması gerekir. Şahsi hesap açabileceğiniz gibi bu konuda hizmet veren ajanslarla da çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ajanslarla çalışmayı tercih etmeniz durumunda zaten bilir kişiler tarafından yönlendirileceğinizden, biz burada bireysel hesap sahibi nasıl olabilirsiniz, ondan bahsetmek istiyoruz.

Günümüzde Google Ads olarak da isimlendirilen sisteme bireysel üyelik için; https://ads.google.com/intl/tr_TR/home/ linkine tıklayarak sistemin ana sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfada sağda, en üstte yer alan “hemen başlayın” yazısına tıklayarak bireysel üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üyelik gerçekleştirdikten sonra oturum açarak reklam ayarlarınızı düzenleme kısmına geçebilirsiniz. Google bütün ara yüz yazılımlarında olduğu gibi bu yazılımında da tamamen kullanıcı dostu bir yaklaşımı benimsemiş. Google Adwords ile reklam vermek için bir başka kişinin yardımına ihtiyaç duymadan, sitede yer alan yönlendirmelerle kolaylıkla istediğiniz ayarları gerçekleştirebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesi de Google Ads ile reklam vermenin artıları nelerdir? Neden Google Adwords ile reklam vermeliyim?

google adwords nedir

Google Adwords ile reklam vermenin avantajları;

  • Sadece, reklamınız kullanıcılar tarafından ziyaret edildiğinde ücret ödersiniz.
  • Ölçümlenebilme özelliği sayesinde kolaylıkla veri analizlerini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Küçük, orta ya da büyük bütün işletmeler tarafından kullanılabilir. Hatta bireysel blog siteleri ya da internet siteleri tarafından da kullanılabilir.
  • Hedeflerinizi çok detaylı belirtebilirsiniz, böylelikle kullanıcılar tarafından görülebilme sıklığınızı, siteye giriş sıklığını arttırmış olursunuz.
  • Verdiğiniz reklamın yanı sıra Google ile anlaşmalı olan internet sitelerinde de reklamlarınızın görsel kısmı yer alır. Bu şekilde sizi bilmeyen kullanıcılara da ulaşabilirsiniz.

Google Ads ile dört ana başlık altında reklam verebilirsiniz. Bu başlıklar;

  1. Arama ağı,
  2. Görüntülü,
  3. Video,
  4. Uygulama reklamlarıdır.

Reklam vermeden önce; reklamını yapmak istediğiniz ürün ya da hizmete karar vermeniz daha sonra da hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Reklam vermek için ne kadar bütçe ayırdığınız da önemli kriterlerden bir tanesidir. Bunları belirledikten sonra anahtar kelime çalışmasının doğru yapılması çok büyük önem taşır.

Bütün bu çalışmaları gerçekleştirdiniz ve Google Adwords aracılığı ile reklamınızı verdiniz. Süreç burada bitti mi? Tabi ki hayır. Verdiğiniz reklam ile ilgili verilerin analiz edilmesi ve gerekiyorsa reklam içeriğinin iyileştirilmesi ya da anahtar kelimelerde değişiklik yapılması gerekebilir. Veri analizleri ve gerekli değişikliklerin, eklemelerin yapılması ile ilgili Google Adwords hesap sayfanızda yer alan yönlendirmelerden yararlanabilirsiniz. Sayfanın yönlendirmelerini takip ederek, istediğiniz değişikliği ya da eklemeyi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sistemin ziyaret başına ücret aldığını belirtmiştik. Peki, bir kişi reklamınızı ziyaret ettiği zaman ne kadar ödeme yaparsınız? Reklam ücretleri 0,40 kuruştan 40 TL’ye kadar değişkenlik gösterebiliyor. Bu soruya net bir cevap verebilmek için verdiğiniz içeriğe, kullandığınız anahtar kelimelere, hedef kitlenize ve daha pek çok özelliğe bakılması gerekir. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Google Adwords reklam ücretleri, karşılığında alacağınız hizmet düşünüldüğünde kabul edilebilir seviyededir.

google adwords nedir

Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi;

Google Ads sisteminde kullanmak üzere anahtar kelimeleri belirlerken, Google’ın sunmuş olduğu ücretsiz anahtar kelime arama sisteminden faydalanabilirsiniz. Bu sisteme yine Google Adwords hesabınız üzerinden ulaşabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi belirlerken ne kadar spesifik kelimeler seçerseniz, arama motorunda görünürlüğünüz o kadar artar. Peki, sizinle aynı anahtar kelimeyi başka bir reklam veren kullanırsa ne olur?

Bu durumda veri analizleri devreye girer, Google arka planda pek çok bilgiyi analiz eder ve en uygun olan reklam üst sırada yer alır. Analiz edilen verilerin yanı sıra sistemin en dikkat çekici özelliğinin açık arttırma yöntemine eş bir yöntem ile çalışıyor olmasıdır. Yani kabaca, aynı anahtar kelimeyi kullanan iki reklam var. Kim görünme başına daha çok para veriyorsa, onun reklamı en üst sırada yer alır. Bunun yanı sıra Google her bir anahtar kelime için kalite puanları belirler. 1-10 arasında değişen bu kalite puanları da üst sıralarda yer almanıza bir etkendir. Yani ne kadar kaliteli anahtar kelime tercih ederseniz, görünürlüğünüz o kadar yüksek olur. Google’ın yaptığı analizler oldukça teknik bilgilerdir. Ancak merak ederseniz Google Support biriminden bu konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler bir daha değiştirilemez diye bir kural bulunmuyor. Reklamınız için ne kadar sıklıkla analiz yaparsanız ve gerekli durumlarda anahtar kelimeler ekler ya da çıkarırsanız verdiğiniz reklamın size getirisi o kadar fazla olur.

Kısaca özetlemek gerekirse; https://ads.google.com/intl/tr_TR/home/ linkine tıklayarak, sayfada sağ üst köşede yer alan “hemen başlayın” kutucuğu ile Google Adwords hesabınızı oluşturabilirsiniz. Daha sonra sitenin yönlendirmeleri ile reklamınızı oluşturabilirsiniz. Görünürlüğünüz arttıkça, sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça rakipleriniz arasında bir adım önde yer almaya başlayacaksınız. Aynı zamanda kullanıcı sayınızın artması başka firmaların sizin sitenizde reklam vermek istemelerine neden olacak ve böylece reklam geliri de elde etmeye başlayacaksınız. 

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.