WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Google Adsense Nedir? 

Google Adsense Nedir?

Google Adsense nedir? Sorusuna cevap vermeden önce, Google nedir, nasıl çalışır biraz bunlardan bahsetmek istiyoruz.

Google nedir dendiğinde neredeyse hepimizin aklına internet sitesi geliyor ve belki de pek çoğumuz istediğimiz bilgiyi arayıp bulabileceğimiz bir internet sitesi şeklinde tanımlıyor. Aslında yanlış değil. Daha net ve teknik bir dille ifade etmek gerekirse; Google bir arama motoru yazılımıdır. Aslında Google gibi daha pek çok arama motoru yazılımı var, ama zamanla içlerinde en başarılı olanı, en güçlü olanı Google olmuş ve günümüzde neredeyse herkes arama motoru deyince doğrudan Google diyor.

Şimdi gelelim Google adsense nedir sorusunun cevabına. En basit haliyle reklam verenler ile reklam yayınlayanları buluşturan bir aracı diyebiliriz. Biraz daha açmak gerekirse; bir internet siteniz var, birtakım içerikler, bilgiler yayınlıyorsunuz. Google adsense sitenizde yer alan bilgiler ve sitenizi ziyaret eden kişilere göre sizinle eşleşen reklamları belirler. Eşleşen bu reklamları sitenizde yayınlamanız halinde ise para kazanmaya başlarsınız.

Biraz daha detaylı bilgi vermeye çalışalım. Öncelikle Google adsense ne işe yarar sorusuna cevap olarak sitemize uygun reklamları tespit eder dedik. Google adsense ile para kazanmak nasıl mümkün sorusuna cevap olarak kabaca belirlenen reklamları sitenizde yayınlayarak para kazanabilirsiniz dedik. Aslında Google adsense ile para kazanmak bu kadar kolay. Tek yapmanız gereken;

Google Adsense Ne İşe Yarar

  • Sitenizde yer alan reklam alanlarını kullanılabilir hale getirmek, 
  • Sitenizde reklamların yer almasına izin vermek.

Google Adsense Nedir?

İlk madde olarak reklam alanlarını kullanılabilir hale getirmek dedik. Peki, bu nasıl olacak? Sitenize reklam kodu yapıştırarak reklam alanlarınızı kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Reklam kodu nedir? Yapıştırma işlemi nasıl yapılır? Gibi sorularınız olabilir. Bu sorulara da cevap vermeye çalışalım. Öncelikle reklam kodu, Google adsense hesabınızdan aldığınız hazır bir koddur. Birazdan nasıl Google adsense hesabına sahip olabilirsiniz ondan da bahsedeceğiz. Ama önce kodu sayfanıza nasıl yapıştıracağınızdan bahsedelim. Sahip olduğunuz reklam kodunu sayfanızın HTML kaynak koduna yapıştırmanız gerekiyor. Yani sayfanızın <head> ve </head> etiketleri arasına yapıştırmanız gerekiyor.

Reklam kodunuzu Google adsense hesabınızdan alabileceğinizi belirttik. Şimdi, nasıl Google adsense hesabına sahip olacaksınız ondan bahsedelim. Google adsense hesabına sahip olmak son derece kolay.

Google Adsense Hesabı Oluşturma

Google Adsense Kayıt

Linkinde yer alan yönergeleri takip ederek kolaylıkla bir Google adsense hesabınız olabilir. Tıpkı Facebook ya da başka bir internet sitesine kaydolmak gibi. Üyelik işlemini gerçekleştirdikten sonra. Hesabınızı etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun için;

  1. İnternet sitenizi adsense bağlamanız,
  2. Ödeme adres bilgilerinizi girmeniz,
  3. Telefon numaranızı doğrulamanız gerekiyor.

Daha sonra yetkililer tarafından sitenizin Google adsense için uygunluk durumu denetleniyor. Uygun bulunması halinde size bir bilgilendirme maili gönderiliyor.

Google Adsense Nedir?

Reklamlardan ne kadar gelir elde edebiliriz?

İnternet sitemizi kurduk, adsense kaydımızı oluşturduk, reklam kodunu sitemize kopyaladık ve sitemizde reklam vermeye başladık. Peki, reklamlardan ne kadar gelir elde edebiliriz? Doğrusu bu sorunun cevabı çok değişken. Net olarak size şu kadar gelir elde edebilirsiniz diyemeyiz. Ancak minimum 200 TL kazandıktan sonra paranızı kendi hesabınıza transfer edebilirsiniz. Bu bilgiyi net olarak verebiliriz. Belirli dönemlerde bu limitin değiştiğini de hatırlatmakta fayda var. İnternet sitenizin içeriği, reklam veren şirketler, reklam boyutu, tıklanma sayısı kazanacağınız tutarı etkileyen faktörler. Google adsense ile tıklanma başına ödeme alacağınızı unutmayın. Yani reklamın sitenizde yayınlanıyor olması ödeme almanız için yeterli değil. Sitenize gelen kullanıcıların reklam linkini tıklayarak orada belirli bir süre geçirmeleri gerekiyor. Sonrasında ödeme Google adsense hesabınıza aktarılıyor ve minimum tutara ulaştığınızda kendi hesabınıza aktarabiliyorsunuz.

Son olarak adsense program politikalarından söz etmek istiyoruz. Google bu konuda oldukça katı. Bir internet sitesi politikalardan bir tanesine bile uygunsuzluk sergilerse anında adsense üyeliği iptal ediliyor. Politikaları biraz daha açalım.

Örneğin tıklanma sayısını ya da gösterim sayısını yapay yolla arttırdığınız tespit edilirse, reklam görüntülemesi yapmaları için başka kişilere ödeme yapıldığı tespit edilir veya siteniz içerisinde reklama yönlendiren uygunsuz teşvikler tespit edilirse, Google politikalarına uygun olmayan içerikler yayınlandığı tespit edilirse, siteniz kötüye kullanım deneyimine sahipse yani kullanıcıları yanıltacak şekilde tasarlanmışsa Google adsense üyeliğinizi iptal etme hakkına sahiptir.

Politikalar ve uyulması gereken durumlar ile ilgili daha detaylı bilgiye Google adsense resmî web sitesinden ulaşabilirsiniz. Google ‘in belirlemiş olduğu politikalara uygun olması durumunda adsense üyeliğinizde bir sorun yaşamazsınız. Hatta zamanla sitenize reklam veren firmaların hem sayısı artabilir hem de büyüklükleri artabilir. Bu da zamanla daha çok gelir elde edebileceğinizi gösterir.

Hangi reklamdan ne kadar para kazanırım?

Hangi reklamdan ne kadar para kazanırım sorunun cevabı için Google adsense ekibi ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. Çünkü bu sorunun cevabı çok uzun bir listeyi içeriyor. Google adsense ekibi ile resmî web sitesi üzerinden kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz. Her türlü sorunuza en kısa zamanda, en basit cevabı Google adsense ekibinden alabilirsiniz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.