WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Dijital Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital Reklam Ajansı gün geçtikçe önemini arttıran bir kurumdur. Teknolojinin bu kadar hayatımıza girmesi, sosyal medyanın ve internetin bu kadar elimizin altında olmasının etkisiyle reklam sektörü de çağ atladı denebilir. Eskiden açık hava reklamları, afişler, el ilanları gibi materyaller kullanılıyorken günümüzde internet ve sosyal medya üzerinden bütün reklam ihtiyaçları karşılanabiliyor. İnternet ve sosyal medya üzerinden yürütülen reklam faaliyetlerine ne deniyor? Bu faaliyetleri yürütmek için kimlerden destek alınıyor?

Dijital reklam; tam da yukarıda kurduğumuz cümlenin karşılığı aslında. İnternet ve sosyal medya üzerinden yürütülen her türlü reklam çalışmasına dijital reklam deniyor.

Dijital reklam ajansları; dijital alanlarda yapılan reklam çalışmalarını tasarlayan, geliştiren ya da yürüten kurumlara deniyor. Dijital reklam ajansları ne iş yapar sorusuna biraz daha detaylı cevap vermek gerekirse;

  • Sosyal medya ya da internet üzerinden vermek istediğiniz reklamların içerikleri, oluşturulması konusunda destek verir.
  • Reklam çalışması yapıldıktan sonra elde edilen verilerin analizlerini gerçekleştirir.
  • İnternet sitesi tasarım çalışmaları yapar.
  • İnternet sitesi için arama motoru optimizasyon çalışmaları yapar.
  • İnternet sitesi trafiğini arttırmaya yönelik Google Adwords çalışmaları yapar.
  • Gerek internet siteniz için gerekse verdiğiniz reklamlar için veri analiz çalışmaları yaparak gelişime katkı sağlar.
  • Talep etmeniz durumunda sosyal medya hesaplarınızın yönetimini gerçekleştirir.

dijital reklam ajansı ne iş yapar

Dijital Medya Ajansları Tüm Bu Süreçleri Nasıl Gerçekleştirir?

Hizmet verilen herhangi bir konuda dijital medya ajansları ile iletişime geçerseniz; sizi, firmanızı, ürünlerinizi ya da verdiğiniz hizmetleri çok iyi tanıyabilmek için görüşmeler gerçekleştirirler. Daha sonra bir ön çalışma ile sizin için sunacakları hizmetin sunumunu yaparlar. Sunum sonunda görüşlerinizi alırlar ve gerekiyor ise değişiklikler yapıp ikinci bir sunum gerçekleştirirler. Yapılan sunum sonunda mutabık kalmanız durumunda çalışmayı gerçekleştirirler.

Ajans seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmeden önce dijital reklam ajansları ve geleneksel reklam ajansları arasındaki farklardan bahsetmek istiyoruz.

Geleneksel ve Dijital reklam ajansları arasındaki en temel fark kullandıkları kanallardır. Bunun yanı sıra dijital reklamlar için hedef kitle belirlenebiliyorken geleneksel reklamlar için ise çoğu zaman hedef kitle belirlenmesi mümkün değildir. Biraz daha açıklamak gerekir ise; çocuklara yönelik bir ürün için TV reklamı vermek istiyorsunuz, çocuk programları belirli gün ve saatlerde oynatıldığından bu alanda hedef kitlenize ulaşmanız kolay olabilir. Ancak babalara yönelik bir ürünün reklamını vermiş olun, reklamın yayınlandığı saatlerde TV başında ne kadar çok erkeğin olduğunu ve ürünün hitap ettiği yaş aralığına uygun olup olmadıklarını bilme şansınız olmayacaktır. Oysa dijital pazarlama kanallarından doğrudan hedef kitlenizi belirleyebilir ve ona yönelik çok daha verimli sonuçlar elde edebileceğiniz bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların yanı sıra kullanıcılar tarafından dijital reklam kanallarının tercih edilmesindeki en önemli faktörlerden birisi, yapılan çalışma sonucunda verilerin analiz edilebilmesidir. Reklamınızı kaç kişi görmüş? Kaç kişi reklamınızdan etkilenip ürününüzü satın almış? Gibi daha pek çok sorunun cevabına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Oysa geleneksel reklam kanallarında yapılan reklam çalışmalarının analizi mümkün değildir.

Yukarıda belirttiğimiz farkların yanı sıra dijital kanallarda yayınlanan reklam maliyetlerinin geleneksel reklam platformlarına göre uygun olması da kullanıcıların dijital reklamları tercih etmelerine etkendir.

Dijital medya ajansları ile çalışmaya karar verdiniz. Hangi ajansla çalışacağınıza karar verirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

dijital reklam ajansı ne iş yapar

Ajans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar;

Çalışmayı düşündüğünüz ajans Google Partners sertifikasına sahip mi? Google Partners sertifikasına sahip olunması, Google tarafından sunulan hizmetler açısından yetkin olunduğunu gösterir bir sertifikadır. Bu sertifikaya sahip bir dijital reklam ajansına firmanızın reklam işlerini gönül rahatlığı ile devredebilirsiniz.

Ücretsiz bilgilendirme yapılıyor mu ve internet siteniz için analiz çalışması yapılıyor mu? Reklam çalışmalarına başlamadan önce internet sitenizin şu anki durumunun tespit edilmesi, hedeflenen noktanın iyi belirlenmesi ve ona göre izlenecek yolun saptanması gerekiyor.

Ajansın geçmişte hangi firmalara hizmet vermiş, hangi reklam kampanyalarını gerçekleştirmiş olduğuna dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Sektörde ne kadar deneyim sahibiyse, sizin ihtiyaçlarınızı o kadar kolay anlayabilir ve sizin için en uygun olan reklam kampanyalarını üretebilir.

Bunların yanı sıra sizinle ilgilenen ajans yetkilisi sizi dinliyor mu, doğru anlıyor mu sorularının cevapları da son derece önemlidir. Size sunacakları teklif ile birlikte bir taslak çalışma iletmelerini isteyebilirsiniz. Böylece çalışacağınız ajans seçeneklerini değerlendirirken çok daha doğru bir karar verebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz noktalar haricinde dikkat edilmesi gereken daha pek çok nokta bulabilirsiniz. Sizin özellikle dikkat etmek isteyeceğiniz noktalar da olabilir. Doğru bir dijital reklam ajansı seçimi ile;

  • İnternet sitenizin trafiğini arttırabilir,
  • Yeni kullanıcılar kazanabilir,
  • Sitenizin güvenilirliğini arttırabilir,

Dijital ajans ile işbirliği yapmayı tercih ederek, dijital platformlarda reklam yayınladığınız takdirde daha pek çok avantaj elde edebilirsiniz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.