WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Dijital Pazarlama Nedir?

dijital pazarlama nedir

Dijital Pazarlama, en yalın haliyle dijital kanalların kullanılarak ürün veya hizmetlerin pazarlanmasıdır. Hemen hemen herkesin, dijital pazarlama nedir diye sorunca ilk aklına gelen internet üzerinden yapılan pazarlama şeklidir. Dijital pazarlama yapmak için tek iletişim kanalı internet değildir. Cep telefonu, görüntülü reklamcılık gibi pek çok kanaldan dijital pazarlama yapılabilir.

Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde, kişiler zamanlarının çoğunu dijital ortamlarda geçiriyorken, dijital pazarlama son derece önemli bir hale geldi. Dijital pazarlama hangi kanallarda etkin olarak kullanılabilir?

  • İnternet sitesi, 
  • İnstagram, Facebook gibi sosyal medya araçları, 
  • Blog siteleri, 
  • Online PR çalışması, 
  • Online broşür ve katalog çalışmaları

Yukarıda belirtilen kanallardan herhangi bir tanesinde ya da birden fazla kanalda dijital pazarlama yapmak istiyorsunuz. Peki, dijital pazarlama nasıl yapılır? En verimli sonuçları alabilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Dijital pazarlama teknikleri nelerdir?

Öncelikle pazarlamasını yapmak istediğiniz ürün ya da hizmet ile ilgili kısa ve vurucu bir metne ihtiyacınız olacak. Dijital pazarlamanın en önemli özelliklerinden bir tanesi kısa cümlelerle en etkili mesajları verebilmesi. Bununla birlikte yapılacak görsel çalışma da son derece önemli. Kullanıcılar reklam görselinizi gördüklerinde merak edip içeriğine de bakmak istemeli. Pazarlamasını yapmak istediğiniz ürün ya da hizmete uygun, merak uyandıracak bir görsel hazırlamanız sizi dijital pazarlamak konusunda 1-0 öne geçirecek. İçeriğinizi ve görselinizi hazırladıktan sonra ulaşılabilir olmanız çok önemli. Ne kadar çok kişiye ulaşabilirseniz ürün ya da hizmetinizin pazarlamasını o kadar çok sayıda yapmış olursunuz.

dijital pazarlama nedir

Dijital pazarlamanın avantajları nelerdir?

  1. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre maliyeti çok daha düşüktür.
  2. Tüketiciler ile iletişim imkânı sağlar.
  3. Tüketicilere her an her yerden ulaşmak mümkündür.

Dijital pazarlamanın ne olduğundan bahsettik, avantajlarını belirttik, dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde de durduk. Şimdi biraz tekniklerinden, türlerinden bahsedelim.

İçerik Pazarlama; markanız için bir hikâye oluşturulmasıdır. En önemli nokta hazırlanan içeriğin açık mesaj iletmesidirİçerik denilince akla genellikle yazılı metin gelir. Ancak ilgi çekici videolar ya da görseller de içerik pazarlamada kullanılabilir. İstediğiniz kadar iyi bir içerik hazırlamış olun eğer ulaşılabilir değilseniz, görülme sıklığınız düşükse pazarlama konusunda başarılı olmanız mümkün olmayacaktır.

Sosyal Medya; sosyal medya araçlarını kullanarak pazarlama, en sık tercih edilen ve en çok kazanç sağlatan pazarlama yöntemlerinden biri haline geldi. Sosyal medyanın en önemli avantajlarından bir tanesi kullanıcılar ile anında etkileşime geçebilmenize olanak tanıması. Birden fazla sosyal medya platformu olduğu gibi her bir platform için de hedef kitle ve içerik detayları değişkenlik gösterebilir. İçeriğinizi hazırlarken hangi kanalı ya da kanalları kullanmak istediğinize, ulaşmak istediğiniz hedef kitlenize önem vermenizi tavsiye ediyoruz.

Site içi Pazarlama; herhangi bir internet sitesinde gerçekleştirebileceğiniz gibi kendi internet sitenizde de pazarlamasını yapmak istediğiniz ürün ya da hizmet ile ilgili duyurulara, küçük dikkat çekici görsellere ya da kampanyalara yer verebilirsiniz. Burada önemli olan kullanıcıların kısa ve vurucu görsellerle ya da içeriklerle dikkatini çekebilmek.

Hedefleme; bu yöntem sanırım pazarlama teknikleri içerisinde en teknik olanı. Hedeflemede çerez yerleştirme yoluyla müşterilerinizi izleyip internet ağı üzerinden reklam gösterirsiniz. Hedef kitlenizin hafızasında markanızı tutması için en basit ama en etkili pazarlama yöntemidir.  

E-posta; bu yöntem ile var olan müşterilere ulaşmak son derece kolay ve etkilidir. Ancak yeni müşterilere ulaşmak, müşteri sayınızı arttırmak istiyorsanız e-posta ile pazarlama yöntemi pek faydalı olamayabilir. Hali hazırda müşteriniz olan bir kişiye e-posta yolu ile ürün ya da hizmetinizin pazarlamasını yaptığınızda, ancak o kişi bunu bir başka kişiyle paylaşırsa, kulaktan kulağa reklam yolu ile yeni müşteri sayınızın artması söz konusu olabilir.

dijital pazarlama nedir

Ürün ya da Hizmet Pazarlama

Günümüzde pek çok firmanın kendine ait internet sitesi ya da sosyal medya sayfası bulunuyor. Bunu göz önüne alarak dijital pazarlama ile ilgili yukarıda verdiğimiz bilgileri kısaca özetlemek istiyoruz. Dijital pazarlama pek çok dijital kanal aracılığı ile yapılabilir. Kendi internet sitenizde ürün ya da sunduğunuz hizmet ile ilgili pazarlama yapabileceğiniz gibi, başka internet sitelerine ya da Google’a reklam vererek de pazarlama yapabilirsiniz. Her iki durumda da pazarlama metninin ya da kullanılan görselin vurucu olması, bir bakışta istenilen mesajı iletmesi ve merak uyandırması gerekir. Bunlarla birlikte eğer kullanıcıların, tüketicilerin sayısını arttırmak, yeni kişilere ulaşmak istiyorsanız kendi internet sitenizde pazarlama yapmanın yanı sıra mutlaka başka internet siteleri aracılığı ile de pazarlama yapmanızı ya da Google’a reklam vermenizi tavsiye ediyoruz. Hedefleme yönteminin dijital pazarlama teknikleri arasında en basit ama en etkili yöntem olduğunu bir kere daha hatırlatmak istiyoruz.

Dijital Pazarlama Uzmanlarından Destek Alma

Tüm bu bilgiler haricinde, dijital pazarlama yapmak istiyorsunuz ancak bu iş için ayıracağınız yeterli zamanınız yok. Nasıl etkili bir dijital pazarlama çalışması yapabilirsiniz? İşte tam da bu noktada dijital pazarlama uzmanları devreye giriyor. Bazı firmalar kendi içinde dijital pazarlama departmanı bulundururken, pek çok firma daha uygun maliyetli olması nedeniyle dijital pazarlama konusunda ajanslardan ya da dijital pazarlama uzmanlarından destek alıyor. İçerik oluşturma, görsel hazırlanması, kullanılacak teknikler, yayınlanacağı kanallar gibi daha pek çok konuda dijital pazarlama uzmanlarından destek alabilirsiniz. Bu şekilde zamanınızı daha etkin kullanarak daha profesyonel bir pazarlama gerçekleştirmiş olursunuz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.