WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

CMS Nedir?

cms nedir

En basit haliyle CMS, içerik yönetim sistemidir.

İçerik yönetim sistemi nedir? Nasıl yapılır?

İçerik yönetim sistemi internet sitenizde yer alan içerikleri, kodlara gerek olmadan yönetebilmenize yarar. CMS sistemi gelişmeden önce internet sitenizde bir değişiklik yapmak isterseniz bu konuda uzman kişiyi çağırmanız gerekirdi. Kişiye istediğiniz değişikliği belirtirdiniz ve kişide internet siteniz içerisinde yer alan kodları değiştirerek istediğiniz güncellemeyi yapardı. Oysa şimdi CMS sayesinde kimseye ihtiyaç duymadan internet sitenizde yer alan içerikleri yönetebilirsiniz.

İçerik yönetim sistemi için, içeriğinizin arka planında yer alan kod bilgisi ile içeriğin görünen yüzünü ayırmaya yarayan bir ayraç diyebiliriz. Bu şekilde kod bilgisine sahip olmadan ya da arka planda yer alan kodlarda değişikliğe gerek duymadan içerikleriniz üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir den fazla CMS sistemi bulunuyor. Bu sistemler arasında en çok tercih edilenleri ve bilinenleri; WordPress, Joomla ve OpenChart. Peki, bu sistemler nasıl kullanılıyor?

İçerik yönetim sistemlerinin kullanımları son derece basit. Bir internet sitesine sahip olduktan sonra kullanmak istediğiniz CMS sistemine üye oluyorsunuz ve sonrasında istediğiniz içeriği oluşturabiliyor ya da içeriklerinizi istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Sistemlerin pek çoğu ücretli. Ücretsiz olan içerik yönetim sistemlerinde ise büyük oranlarda kısıtlamalar, sınırlandırmalar var. Bir sistem üyeliği için yıllık ödemeniz gereken yaklaşık tutar 200 TL civarında. Tabi ki her sistem için tutarın değişkenlik göstereceğini unutmamak gerekiyor. Ne kadar değişkenlik gösterirse göstersin yıllık ödenen tutar karşılığında sağlanan özellikler düşünüldüğünde oldukça düşük bir rakam aslında.

CMS üyeliği nasıl yapılır? İçerik yönetim sistemlerine nasıl üye olunur? Sorularının cevapları da son derece basit. Kullanmak istediğiniz sistemin resmi internet sayfasına giderek kolayca üye olabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz içerik yönetim sistemine karar verirken dikkat etmenizi önereceğimiz bazı noktalar bulunuyor;

 • CMS sistemi, yeni içeriklerin girişinin rahatlıkla yapılabilmesine imkân tanımalı.
 • İçeriklerinizin dikkat çekici görünebilmesi için çeşitli biçim seçenekleri bulunmalı.
 • İçeriklerinizin kolay bulunabilmesi için sınıflandırma seçenekleri olmalı.
 • İçeriklerinizi etiketleme özelliği olmalı.
 • İnternet sitenizin içinde bulunan alt sayfaların düzenlenmesine olanak tanımalı.
 • İnternet sitenizi ve içeriklerinizi kişiselleştirmeye izin vermeli.
 • Sistem aktif olarak başka kullanıcılar tarafından da kullanılabilir olmalı.

CMS Üyelik Sistemi

Bir içerik yönetim sisteminin ne kadar çok kullanıcısı varsa, sistem kendini o kadar güncel tutar ve sürekli geliştirir. Aynı zamanda kullanıcılara sağladığı destek hizmeti de çok hızlı olur ve kullanıcılardan gelen taleplere en hızlı şekilde cevap verebilir.

Bu sistemlerin özellikle işletmeler için en avantajlı tarafı çok uygun maliyetli olması. Daha önce de belirttiğimiz gibi içerik yönetim sistemleri geliştirilmeden önce kod bilen bir kişiyle iş birliği yapılması gerekiyordu. Ve maliyetler oldukça yüksek oluyordu. Aynı zamanda zaman açısından da ufak bir değişikliği yapmak bile çok uzun sürüyordu. Değişikliği yapacak kişiyle iletişime geçmek, kişinin uygun zaman ayarlaması çok meşakkatli ve uzun süren süreçlerdi. Oysa içerik yönetim sistemleri sayesinde istediğiniz zaman istediğiniz büyüklükteki değişiklik kolayca yapılabilir hale geldi.

Farklı içerik yönetim sistemleri olduğundan bahsettik. Bununla birlikte CMS türleri de farklılık gösteriyor. En basit haliyle CMS türleri;

 1. ECMS; kurumsal içerik yönetimi
 2. WCMS; web içeriği yönetimi
 3. DMS; belge yönetim sistemi
 4. MCMS; mobil içerik yönetimi
 5. CCMS; bileşen içerik yönetimi
 6. MCMS; medya içerik yönetimi

Kısaca türler ile ilgili bilgi vermek gerekirse;

Kurumsal içerik yönetimi; firmanın içeriklerinde gömülü olan müşteri bilgilerinden tam olarak yararlanılmasını sağlar. İş ile ilgili içerikleri analiz ederek depolayan bir yönetimdir.

Web içeriği yönetimi; web sitesine ait içeriklerin yönetilmesidir. İçeriklerin üretilmesi, yapılan değişiklikler, veri analizleri ve içeriklerin iyileştirilmesi bu yönetim ile gerçekleştirilir.

CMS Türleri Nelerdir?

Belge yönetim sistemi; kurumsal iletişim sonucu elde edilen dokümanların kayıt altına alınması, analizlerinin yapılması ve kullanımını kolaylaştıran bir sistemdir.

Mobil içerik yönetim sistemi; akıllı telefonlar, tabletler gibi cihazlar için geliştirilmiş bir içerik yönetim sistemidir.

Bileşen içerik yönetim sistemi; içeriğin taneli bir düzeyde yani daha derinlemesine yönetimini sağlayan bir sistemdir.

Medya içerik yönetim sistemi; fotoğraf, video gibi medya araçlarının yönetimini sağlayan bir sistemdir.

Tüm bu sistemler içerik yönetim sistemi, CMS altında toplanmış durumda ve üyesi olduğunuz içerik yönetim paneli tarafından kontrol edilebilir. Yani ECMS için ayrı bir panel ya da DMS için ayrı bir panele üye olmanıza gerek yok. Kullanacağınız içerik yönetim sistemini doğru bir şekilde seçmeniz durumunda tek bir üyelik ile bütün içeriklerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz.

CMS ve İçerik Çeşitlendirmesi

Kaliteli bir internet sitesine sahip olmak istiyorsanız tek tip içerik bulundurmak yerine içerik türlerinizi çeşitlendirmenizi tavsiye ederiz. Örneğin sadece yazılı içerikler yerine hem yazılı hem görsel hem de videolarla desteklenmiş içeriklerin bulundurulması kullanıcıların sitenizi tercih etmelerine ve sitenizde daha çok vakit geçirmelerine olanak tanır. Bu durumda hem web içeriği yönetimi hem de medya içeriği yönetimi yapmanız gerekir. Hatta içerikleri daha detaylandırmak daha detaylı bir yönetim gerçekleştirmek isterseniz bileşen içeriği yönetimi de yapmanız gerekebilir. Bu durumda kolaylıkla diyebiliriz ki bir internet sitesi için birden fazla içerik yönetimi uygulanması gerekebilir ve bütün gerekli yönetimler için tek bir CMS paneline üye olmak yeterlidir.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.