Kategoriler

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

sosyal medya yönetimi nedir

Sosyal medya içerik yönetimi işlemleri özellikle son yıllarda sosyal medya platformlarının giderek popüler olması ve kullanıcıların yoğun ilgisi sebebiyle önem kazanmıştır. En kısa tabiri ile açıklamak gerekirse sosyal medya yönetimi, sosyal medya sayfa ve hesaplarının nasıl kullanılması gerektiği ve bu süreçte hangi yolların izlenmesine önem verilmesi gerektiği gibi konularda çözümler üretilmesini sağlayan bir sistemdir. Günümüz teknolojisinde büyük işleve ve güçlü bir konuma sahip olan sosyal medya, en önemli ve kullanışlı pazarlama stratejilerinin de merkezi haline gelmiştir. Bu yüzden Sosyal Medya Yönetimi konusunun önemi de her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi yapılışı bakımından bu alanda uzmanlaşmış kişilerin ilgi alanına girmektedir. Sosyal medya yönetimi sürecinde mutlaka göz önünde bulundurulması gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bu noktada öne çıkan aşamaları sıralamak gerekirse şu şekilde bir sıralama oluşacaktır:

  • hedef kitlenin belirlenmesi
  • içerik yönetim sürecine başlanması
  • web sitesinin sosyal medyadaki rakiplerinin analiz edilmesi
  • sosyal medya yönetimi işlemlerinin değerlendirilmesi

Görüldüğü üzere sürekli devam eden dinamik bir yapıya sahip olan sosyal medya yönetiminde bu alanda uzmanlaşmış kişilerden profesyonel destek alınması en doğru sonuçlara en kısa sürede ulaşılmasını sağlamaktadır. Web sitesinin güncel olarak doğal şekilde trafik almasını sağlayan sosyal medya yönetimi aynı zamanda web sitesinin daha fazla potansiyel müşteri veya ziyaretçilere de kolay yoldan ulaşılmasını sağlaması sebebiyle oldukça büyük önem taşımaktadır.

Hedef Kitle Belirleme Aşaması

Hedef kitle analizi süreci, sosyal medya yönetimi işlemlerinin atılması gereken ilk adımını oluşturmaktadır. Belirlenen hedef kitlenin bazı kriterleri bakımından nelerden hoşlandığının ve sosyal medya kullanımının hangi dinamiklere dayandığının çok net bir şekilde analiz edilip tespit edilmesi gerekmektedir. Demografik ve psikografik analiz yöntemlerinin kullanıldığı hedef kitle belirleme aşamalarında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  • hedef kitlenin mevcut yaş aralığı
  • hedef kitlenin cinsiyeti
  • hedef kitlenin internet ortamındaki ilgi alanları
  • hedef kitlenin satın alma davranışları

Bu tür data ve verilere ulaşmanın en kısa yöntemlerinden biri de kullanışlı ve kısa internet kullanıcısı anketleri yapmaktır. Bu sayede sosyal medya platformları üzerinden yapılan paylaşımlarda hedef kitlenin ilgisini daha çok çeken gönderiler ortaya koyularak başarılı bir sosyal medya yönetimi elde edilebilmektedir. Ayrıca belirlenen hedef kitlenin kendisini özel hissetmesi adına özel gün ve doğum günlerinin kutlanması ve hediye ya da indirim kuponları gönderimi gibi alternatif seçenekler de yoğun ilgi gösterilmesini sağlayan işlemler arasında yer almaktadır.

sosyal medya yönetimi nedir

İçerik ve Paylaşım Yönetimi Aşaması

İçerik yönetimi ve paylaşım süreci, kaliteli ve profesyonel bir sosyal medya yönetimi oluşturulmasını sağlayan en önemli unsurlardandır. Çünkü web sitesinin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alması için içeriklerin özgün ve anlaşılır olmasının yanı sıra kullanıcı deneyimine de hitap etmesi gerekir. İçerik yönetimi bu yüzden sosyal medya yönetiminin en temel taşlarından biri olarak kabul edilmektedir. Hedef kitlenin ilgi alanlarına yönelik özgün içeriklerin üretilmesi bu alanda kısa sürede en başarılı sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır.

Rakip Analizi Aşaması

Rakip araştırması süreci de sosyal medya yönetiminin bir diğer ayağı olarak dikkat çekmektedir. Özellikle sosyal medyada her geçen gün firmalar veya web siteleri arasında ciddi bir rekabet ortamının oluştuğu dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu yüzden sosyal medyadaki rakiplerin her hareketinin güncel olarak an be an takip edilmesi ve onların gönderilerinden daha baskın olacak şekilde öne çıkan paylaşımların yapılması gerekmektedir.

Reklam Yönetimi Aşaması

Sosyal medyada reklam yönetimi süreci de kısa sürede başarılı sonuçlara ulaşılması konusunda önem teşkil eden bir konudur. İnternet reklamlarının gün geçtikçe daha çok kullanıldığı sosyal medya platformlarında da sık sık görülmektedir. Web sitesinde arama motoru reklamları kullanmanın dışında sosyal medya hesaplarından da içerikleri reklam vererek daha fazla hedef kitleye ulaşmak mümkün hale gelebilmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Ölçümleme İşlemleri

Sosyal medya yönetimi değerlendirmesi de başarılı olup olmadığını anlamak için gerekli olan bir süreçtir. Çünkü sosyal medyada yapılan paylaşımların hedefine ulaşıp ulaşmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Sosyal medya yönetimi konusunda bu aşamalara mutlaka dikkat edilmesi gerekir.