Kategoriler

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Kurumsal sosyal medya yönetimi yapılışı, özellikle küçük veya büyük fark etmeksizin işletmelerin daha fazla müşteri veya hedef kitleye ulaşabilmesi için gerekli görülen bir takım uygulamaları içermektedir. Sosyal medya yönetimi için genellikle bu alanda uzman olan ve eğitim almış sosyal medya uzmanları tercih edilmektedir. Sosyal medyanın hedef kitleye ulaşma ve marka bilinirliği saplama konusunda ortaya koyduğu etkisi her geçen gün işletmeler bazında da daha fazla hissedilmeye başlandığı için bu alanda uzman kişilerin tercih sebebi olması doğru bir yaklaşım olarak görülmektedir. Sosyal medya yönetimi konusunda detaylara geçmeden önce bu alanda deneyimi ve bilgi birikimi bulunan uzmanlardan profesyonel destek alınması tavsiye edilmektedir.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Kurumsal sosyal medya uygulamaları yapmak sanıldığı kadar basit bir işlem değildir. Profesyonel kalitede sosyal medya yönetimi yapılabilmesi için pazarlamadan kurumsal iletişime kadar geniş kapsamda bilgi ve birikim sahibi olunması gerekmektedir. Sosyal medya yönetimi genellikle şu sosyal medya kanallarında yapılan bazı uygulama, analiz ve çalışmaları kapsamaktadır:

  • Facebook,
  • Twitter,
  • Instagram,
  • Pinterest,
  • Flickr,
  • Youtube,
  • Google+

Görüldüğü üzere birbirinden farklı platformlar olan syal medya platformlarında insanların ilgi duydukları alanlara göre çalışmalar yapılması ve bu sayede potansiyel müşteri profiline uygun olan kişilere ulaşılması gerekmektedir. Bu yüzden olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına kurumsal sosyal medya yönetimi tekniklerine özen gösterilmesi önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Samimi Bir İletişim Dili Kullanımı

Samimi dil kullanımı, kurumsal sosyal medya yönetimi konusunda dikkat edilmesi gereken ilk kuralların başında yer almaktadır. Özellikle marka ve hizmetleri hakkında sosyal medya üzerinden pek çok soru yöneltilmesi kaçınılmazdır. Bu kişilerin sorularına yanıt verirken aşırı resmi bir dil kullanımından kaçınılarak samimi ve dostane bir yaklaşımda bulunulması, sosyal medya yönetimi konusunda o markaya artı puan yazılmasını sağlamaktadır. Ayrıca aşırı samimiyetten de kaçınılması ve kurumsallık ile samimiyet arasındaki dengenin tutturulması gerekmektedir. Aynı şekilde internet kullanıcılarının sosyal medya üzerinden yönetmiş olduğu sorulara mümkün mertebe samimi bir dille cevap verilerek sıcak bir sohbetin oluşturulmasına dikkat edilmelidir.

Hedef Kitleyi Genişletmek İçin Kampanyalar

Hedef kitleye yönelik kampanya ve promosyonlar, sosyal medya yönetimi konusunda başvurulan en faydalı ve kısa sürede sonuç veren seçeneklerden biridir. Bu tür uygulamalar sayesinde sosyal medya üzerinden daha düşük bütçeler ile daha yüksek ve geniş sayıda hedef kitleye ulaşım sağlamak mümkün olabilmektedir. Belirli zaman aralıklarında takipçilere yönelik yapılan çekiliş gibi kampanyaların ya da indirim kuponlarının dağıtımı marka bilinirliği ve güvenin de oluşmasını sağladığı için önemlidir.

Paylaşımlarda Objektif Tutum

Sosyal medya paylaşımlarında objektif tutum çok önemlidir. Siyasi, dini veya etnik köken kaynaklı paylaşımların yapılmasından kaçınılmalı ve objektif bir tutum sergilenmelidir. Herhangi bir tartışmanın içine girmemek için sosyal medya paylaşımlarında kesinlikle taraf tutulmamasına özen gösterilmelidir. Bu ince hususa alanında deneyimli sosyal medya uzmanları muhakkak çok dikkat etmektedir.

Sosyal Medya Reklamlarının Kullanımı

Sosyal medya reklamları tercihi ile hedeflenen büyük kitlelere ulaşmak tahmin edildiğinden çok daha kolay bir hale gelebilmektedir. Hedef kitlenin organik şekilde büyümesi ciddi oranda zaman kaybına neden olabilir. Bu yüzden rakiplerden geri kalmamak adına sosyal medya reklamları kullanılarak marka bilinirliğinin artırılması mümkün olmaktadır. Sosyal medya reklamlarına ayrılan küçük bütçeler ile yüksek rakamda pozitif geri dönüşler elde etmek tahmin edildiğinden çok daha kolaydır. Bu tür sosyal medya yönetimi hususlarına mutlaka dikkat edilmelidir.