Kategoriler

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlama yöntemi, adından da anlaşılacağı üzere günümüzde internet kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde tercih edilen sosyal medya platformları üzerinden yapılan bütün pazarlama stratejilerine verilen isimdir. Dijital pazarlama ile bütünleşik bir yönü olan sosyal medya pazarlaması, bir ürün veya hizmetin sosyal medya ağları üzerinde tanıtılması, reklamının yapılması, marka bilinirliğinin ve imajının artırılması gibi işlemlerin gerçekleştirildiği süreçleri kapsamaktadır.

Ticari alanda faaliyet gösteren pek çok marka bu pazarlama yöntemini tercih etmektedir. Bunun pek çok sebebi olsa da en önemli sebebi, geleneksel pazarlama yöntemlerinde hedef kitleye tam olarak ulaşılması mümkün değilken sosyal medya pazarlamasında hedef kitleye doğrudan erişebilir olunmasıdır. Bu sayede markalar, daha düşük bütçelerle daha doğru ve stratejik hedef kitlelere yönelik pazarlama taktikleri uygulayabilmektedir. Bir diğer önemli unsur da iletişimin sosyal medya üzerinden çift taraflı yapılabilmesidir. Yani markalar ile müşterileri arasında karşılıklı bağın kurulabilmesidir.

Sosyal Medyada Marka Yönetimi

Sosyal medya marka stratejisi, dijital pazarlamanın en çok ilgi çeken noktalarından biridir. Bilindiği üzere sosyal medya platformlarında hesap açmak ücrete tabi değildir. İsteyen herkes ve her kurum bu platformlar üzerinde hesap açarak diğer kullanıcılarla karşılıklı iletişime geçebilmektedir. Sosyal medya da marka yönetimi yapılırken, kurumsal kimlikle örtüşen stratejiler tercih edilmektedir. Markaların kendi kurumsal çizgi ve kültürlerine göre sosyal medyada yönetilmesi ve iletişim mesajlarının bu şartlara göre belirlenmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Bireysel hesaplar ile markalara ait kurumsal hesaplar, sosyal medya üzerinde aynı bakış açısıyla yönetilmemelidir. Söz konusu hesapların görsel tasarımlarından, bu hesaplardan hedef kitleye yönelik yapılan paylaşımların görsel tasarım ve metin içeriklerine kadar bütün detaylar kapsamlı bir şekilde düşünülmelidir. Hedef kitleyi etkileyecek mesajların oluşturulması hassas ve bir o kadar da yaratıcılık gerektiren bir iştir. Marka tutundurma faaliyetleri kapsamında firmalar, sosyal medya hesaplarını yönetirken rakiplerinden farklı hareket etmeli ve aynı zamanda kurumsal kimliklerine uyumlu şekilde iletişim mesajları oluşturmalıdırlar.

Sosyal Medya Pazarlaması Stratejileri

Başarılı sosyal medya pazarlama teknikleri uygulayabilmek için markanın bütün potansiyelini kullanması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak markanın sosyal medya pazarlama sürecinin neresinde olacağı ve sosyal medyada hedef kitlesini belirleyerek nasıl bir duruşa sahip olacağı belirlenmelidir. Hedef kitlenin demografik ve psikografik analizleri yapıldıktan sonra hangi sosyal medya kanallarının kullanılacağına karar verilmelidir. Hedefe göre en uygun sosyal medya platformlarında hesap açıldıktan sonra şu noktalara dikkat edilmesi gerekir:

  • Sosyal medya hesaplarında içerik stratejilerini markanın hedeflerine göre oluşturma,
  • Farklı ve ilgi çekici içerikler paylaşma,
  • Sosyal medya bütçesi oluşturma,
  • Tüketici ve marka arasında samimi iletişim ağı yaratma,
  • Sosyal medya paylaşım sürecini pazarlama

Bu tür stratejiler sayesinde başarılı bir sosyal medya pazarlaması ortaya koymak mümkündür.