Kategoriler

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazılışı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Marka ya da firmaların ürün ve hizmetlerini müşterilerine web ortamında iletebilmeleri için web sitelerinde kullandıkları içerikleri belirli kriterlere göre oluşturmaları önemlidir. Kaliteli bir içerik yazmanın sırrı da konunun ilgi çekici bir şekilde işlenmesinin yanı sıra ürün ya da hizmetler hakkında bilgiye daha kolay ulaşılmasını sağlayan SEO uyumlu olmasıdır. SEO uyumlu içerik yazımı, firmaların veya markaların Google başta olmak üzere arama motorlarından yapılan sorgu sonuçlarında rakiplerinden üst sıralarda yer almalarını sağladığı için avantajlıdır.

SEO Uyumlu İçerik Ne Demektir?

SEO uyumlu içerik tanımı öncesinde SEO kavramını irdelemek gerekir. SEO yani search engine optimization kelimelerinin baş harflerinden yapılan bu kısaltma, arama motoru optimizasyonu olarak dilimize çevrilmektedir. Bu kavram ise internet kullanıcılarının arama motorlarında yaptıkları sorgulama sonuçlarının ilk sıralarda listelenmesini amaçlayan çalışmalara verilen genel addır. SEO’nun amacı, bir web sitenin içeriklerinin Google sorgularında üst sıralarda çıkmasını sağlamaktır. SEO uyumlu içerik ise belirli bir anahtar kelimelerin kullanıldığı, okuyucuya bilgi veren, fayda sunan ve yaratıcı bir şekilde hazırlanan web site içerikleridir. Bu tür SEO uyumlu makalelerin esas amacı, sitede yayınlanan yazının arama sonuçlarında en üst sırada yer almasını sağlamaktır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu içerik yazımı, anahtar kelimelerin bir metnin içinde stratejik biçimde kullanılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bunun için semantik bir anlatımla, ideal sayıda anahtar kelime kullanılması ve okuyucunun ilgisini çekecek şekilde yazım tarzı benimsenmesi temel şarttır. SEO uyumlu içerik yazımında dikkat edilmesi gereken temel kuralları sıralayacak olursak şu şekilde bir liste ortaya çıkmaktadır:

  • Metinde Türkçe dil bilgisine tamamen uyulmalı ve yazım kurallarını ihlal edecek hatalardan kaçınılmalıdır. Dil ve imla kurallarına dikkat edilmeyen yazılar internet kullanıcıları kadar Google arama motoru tarafından da ilgi çekici görülmeyecektir.
  • İçeriğin başından sonuna kadar ilgi çekici bir konu anlam bütünlüğüne sahip bir şekilde işlenmelidir. CTA yani eylem çağrısına sahip metinler kullanarak web site içeriklerinin ekstra bilgiler içermesi gerekmektedir.
  • Niş içerik yazımına özen gösterilmelidir. İçerik tamamen özgün ve orijinal biçimde yazılmalıdır. Alıntı yapılacağı zaman da metnin içinde bu durum mutlaka belirtilmelidir. Aksi halde kopya içerik olacağı için bu durum SEO uyumluluğu bozacaktır.
  • Anahtar kelime analizi yapılmalı ve hangi anahtar kelimenin içerik içinde ne kadar sıklıkla geçmesi gerektiği belirlenmelidir.
  • Anahtar kelimelerin alternatiflerinin de kullanıldığı uzun içerikler SEO uyumluluk bakımından daha avantajlıdır. Ancak uzun metin yazarken paragraf uzunluğunu abartmamak ve okuyucu odaklı bir tasarım tercih etmek şarttır.

Görüldüğü üzere SEO uyumlu içerik yazımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı temel kuralla bulunmaktadır. Siz de bu kurallara özen göstererek kaliteli içerikler yazabilirsiniz.