Kategoriler

SEO İçin Kullanılan Araçlar Nelerdir?

SEO İçin Kullanılan Araçlar Nelerdir?

SEO uygulamalarında kullanılan araçlar, web sitesinin arama motorlarına uyumlu hale gelmesinde büyük rol üstlenmektedir. Backlink analizi, özgün içerik analizi ve anahtar kelime analizi gibi pek çok farklı yöntemle gerçekleştirilen arama motoru optimizasyon işlemlerinde kullanılan SEO araçları oldukça çeşitlidir. Birbirinden farklı işlevleri yerine getiren bu yazılımlar genel anlamda web sitesinin daha kullanıcı dostu olmasını sağladığı için işlevseldir.

SEO Araçlarının İşlevi Nedir?

SEO araçlarının kullanım alanları birbirinden farklı olsa da temelde bir web sitesinin arama motorlarında yapılan sorgulamalarda belirli anahtar kelimelerde daha üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Bilindiği üzere SEO araçları, arama motoru optimizasyonu ile yakından ilgilenen uzmanların olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Spesifik bir SEO aracı, web sitesinin mevcut ana kadar almış olduğu tüm backlinklerin analizini gerçekleştirmektedir. Bunun dışında rakip analizi yaparken, içeriklerin SEO uyumluluğunu kontrol ederken de farklı SEO araçlarından yardım alınmaktadır. SEO araçları ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Ücretsiz kullanılan SEO araçları genellikle temel seviyede yapılan SEO çalışmalarında işlevsel olarak fayda göstermektedir.

En Çok Kullanılan SEO Araçları

En popüler SEO araçları arasında ücretli ve ücretsiz seçenekleri görmek mümkündür. WordPress alt yapısını kullanan SEO araçları yoğun ilgi görmektedir. Site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı alanda hizmet veren bu araçlar işlevsel olarak farklı faydalar sağlamaktadır.

SEO İçin Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Semrush Moz, hepsi bir arada pazarlama araç seti olarak SEO uzmanları tarafından sık kullanılmaktadır. Anahtar kelime yönetimine sahip olmasa da kolay kullanılabilir ara yüzü ve işlevsel özellikleriyle öne çıkmaktadır. Bunun dışında SEO araçları denilince akla ilk gelen isim, Ahrefs’dir. Web sitesinin rakip analizi ve anahtar kelime indeks takibi gibi özellikleri bulunan Ahrefs bu özellikleri sayesinde çokça tercih edilmektedir. Google Search Console ve Analytics entegrasyonu bulunmayan bu SEO aracı, bu alanda işlevsiz kaldığı için eksik görülmektedir.

DeepCrawl SEO aracı da en çok kullanılan SEO araçlarındandır. En iyi web site tarama aracı olarak bilinen DeepCrawl, özellikle rakip analizi ve backlink takibi gibi stratejik işlerde önemli faydalar sunmaktadır. Sıra takibi ve anahtar kelime analizi gibi ayrıcalıkları bulunmayan DeepCrawl genel anlamda web sitesi tarama işlerinin bir numaralı adresi olarak tercih edilmektedir. Bunun dışında en çok kullanılan SEO araçları arasında şunları görmek de mümkündür:

  • KwFinder
  • Searchmetrics
  • Link Research Tools
  • Majestic
  • SpyFu

Profesyonel ve ücretli SEO araçlarının kullanıcılara sunduğu avantaj ve hareket alanı daha fazladır. Bu yüzden giriş seviyesi SEO çalışmalarının dışına çıkarak işin istatistiksel boyutuna da parmak basmak, site ziyaretçi analizlerini yakından takip etmek isteyenler için bu tür profesyonel şekilde hazırlanmış SEO araçları kullanımı tavsiye edilmektedir.