Kategoriler

Semantic SEO Nedir?

Semantic SEO Nedir?

Semantic web SEO çalışmaları, Google arama motorunun sürekli algoritma güncellemeleri yapmasının ardından daha da önem kazanan tekniklerin başında yer almaktadır. Semantic SEO teknikleri sayesinde artık internet kullanıcılarının düşüncelerini anlama ve davranışları ile karakteristik özelliklerini tespit ederek bunları kullanıcılara daha doğru sonucu iletmek için kullanma işlemleri öne çıkmaya başlamıştır. Her geçen gün yapay zekanın internet ortamında da etkin bir şekilde kullanılması ile gerçekçi sonuçlara Semantic SEO sayesinde kolaylıkla ulaşmak mümkün hale gelmektedir.

Google arama motorunda benzer anahtar kelimelerin tespit edilip bunların aynı seviyede değerlendirilmesi web site sahipleri için hem avantajlar yarattığı gibi aynı şekilde bazı dezavantajların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Google’ın bu algoritma kriterlerinden habersiz olan web sitelerinde geleneksel SEO çalışmaları genellikle olumlu filtre ile sonuçlansa da çözüm noktasında istenen başarı bir türlü yakalanamamaktadır. İşte bu tür durumlarda anahtar kelime yapısını kullanarak daha etkili bir SEO çalışması ortaya koymak için detaylı özelliklerin kullanılması Semantic SEO çalışmalarını da beraberinde getirmektedir.

Semantic SEO Rehberi              

Semantic SEO aracı rehberi 2017 yılında Google tarafından yayımlanan kılavuzla web dünyasına giriş yapmıştır. Web sitelerinin arama motoru optimizasyonu ve tanıtım işlemleri yapılırken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken kriterleri bünyesinde barındıran bu kılavuzda Semantic SEO açısından da çok önemli bilgiler yer almaktadır. Google algoritmalarında yapılan değişiklik ile birlikte 2015 yılından bu yana Google, RankBrain’i çekirdek algoritmasının bir parçası olarak kullanmaya başladı. Bununla birlikte arama sonuçlarını yeniden sıralamak için de bu araçtan yardım almaktadır. RankBrain web sitelerini bazı kriterlere göre cezalandırmaktan daha çok alaka düzeyini yükseltme veya düşürme görevini yerine getiren bir yapay zekadır.

Gerçek hayatta bağımsız anahtar kelimeler yeni LSI tarzı anahtar kelimeler kullanılarak yapılan Semantic SEO çalışmaları, yapılan bu algoritma değişikliklerinde önemli başarılar sağlamaktadır. Arama motoru sonuçlarında web sitenin linki ne kadar çok tık alırsa, arama motorları da bu durumu en alakalı sonuç olarak kaydetmektedir. Bu yüzden bir web sitesinin on page ve içerik SEO hatalarının düzeltilerek kullanıcı deneyiminin en üst seviyeye çıkarılması büyük önem taşımaktadır.

Semantic SEO Nedir?

Semantic SEO Nasıl Yapılır?

Semantic SEO yapılışı bakımından kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmak adına birtakım işlemleri içermektedir. Kullanıcı deneyimi optimizasyonu olarak da bilinen Semantic SEO çalışmalarına geçmeden önce teknik veya geleneksel SEO konusunda ortaya çıkan hataların giderilmesi gerekmektedir. Teknik SEO, arama motoru sonuçlarında mavi bir bağlantıya tıklandıktan sonra internet kullanıcılarının o web sitesi üzerinde kolaylıkla dolaşıp istedikleri sayfalara hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayan bazı özellikleri içermektedir. Bu durum da web dünyasında genel itibarıyla on page SEO işlemleri olarak adlandırılmaktadır.

Semantic SEO Kontrolü Nasıl Yapılır?

Semantic SEO kontrolü yapmak için sitenin on page teknik SEO çalışmaları sonucunda analiz edilen içerik yapısı gözden geçirilmelidir. Teknik açıdan Google’ın en son güncellemelerine göre kriterlere uygun ve kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturabilmek için düzenli olarak web sitesinin teknik SEO kontrolünde şu aşamalara dikkat edilmelidir:

  • Web sitesinde her türlü kopya içerik sürümleri için rel = canonical etiketinin uygulanması
  • Web sitesinde 400 hatası mevcutsa veya 500 hatası (sunucu sorunları) bulunuyorsa bu hata kodu sorunlarının en kısa sürede çözüme kavuşturulması
  • 4040 hatası bulunmayan sayfa ve kalıcı 301 yönlendirmelerinin tamamlanması
  • Web sitede kısa veya uzun meta açıklamaları, alt etiketlerinin bulunup bulunmaması gibi konularda içerik kontrolü yapılması
  • Web sitesinin mevcut site optimizasyon puanları hakkında bilgi sahibi olabilmek için güvenilir SEO araçlarının kullanılması
  • Web sitesinin Google kriterlerine göre hızlı ve kaliteli bir hale getirilebilmesi için yazılımsal sorunların CSS, JavaScript ve HTML gibi kod yazılımı ile ortadan kaldırılması

Semantic SEO’da Anahtar Kelime Analizi

Semantic SEO anahtar kelime araştırması en önemli uygulama aşamalarından birini oluşturmaktadır. Arama yapanların kullandıkları doğal dile yönelik türetmeler yapılabilen bu süreçte Google, semantik arama algoritmasını sürekli geliştirmeye devam etmektedir. Bu noktada yapılması gerekenlerin başında temel anahtar kelime listesinin oluşturularak işe başlanması ve daha sonra Semantic SEO çalışmaları kapsamında sorguların eş ve rakip anlamlarının da dahil edilmesi gerekmektedir.