Kategoriler

On Page SEO Nedir?

On Page SEO Nedir?

On page SEO çalışmaları, özellikle web sektöründe en fazla karşılaşılan kavramlardandır. Bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alması için gerçekleştirilen çalışmalar bütünü olarak bilinen SEO çalışmalarında on page yani site içinde yapılan bazı işlemler bulunmaktadır. Sayfa içi olarak da adlandırılan on page SEO çalışmalarında, web sayfasının arama motoru kurallarına göre bazı kriterler baz alınarak şekillendirilmesi söz konusudur.

Web sitesinde sayfa içi SEO çalışmaları yapılarak, internet kullanıcılarının o web sayfasındaki içerikle ilgili bir internet araştırması yapmaları durumunda bu sayfanın arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer alması sağlanmaktadır. Bu durum web sitesinin internet dünyasındaki görünürlüğünü artıracağı için doğal ziyaretçi elde edilmesinde çok etkilidir. On Page SEO çalışmaları başarılı bir şekilde yapılmış olan web sitesinin ziyaretçi sayısının bir hayli çok olacağı için müşteri dönüşümlerinin de çok olması kaçınılmazdır.

Site İçi SEO Çalışmaları

Sayfa içi SEO uygulamaları ile yakından ilgilenen kişiler genellikle SEO uzmanları olmaktadır. Bu konuda profesyonel olanların ilgilendiği sayfa içi SEO çalışmaları, arama motoru optimizasyonu çalışmalarında etkili sonuçlara ulaşılabilmesi için mutlaka bilinmesi gereken tekniklerin başında yer almaktadır. Arama motorlarında belirli zaman dilimlerinde sık sık güncelleme ve algoritma yenilemeleri yapıldığı için SEO kriterlerinde de bazı değişiklikler görülebilmektedir. Bu sayede sayfa içi SEO çalışmaları sürekliliğini korumalı ve web sitesinin her bir sayfası için düzenli olarak güncellemesi yapılmalıdır.

On Page SEO Avantajları Nelerdir?

Site içi SEO avantajları oldukça fazladır. Bu sorunun yanıtlarına ulaşabilmek adında firmaların başarılı bir şekilde web sitelerinde SEO çalışması uygulanması gerekir. Bu koşullar altıda gerekli çalışmaların ne işe yaradığı ve nasıl avantajlar sağladığı görülebilmektedir. Genel olarak bakıldığında site içinde uygulanan SEO çalışmaları bütünü olan on page SEO’da web sitesine sunulan avantajlar şunlardan oluşmaktadır:

 • Web sitesinin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesi sağlanır.
 • Web sitesindeki sayfalar arama motoru robotları tarafından daha kısa sürede ve hızlı bir şekilde indekslenir.
 • Özegün ve kapsamlı içerikler arama motoru tarafından kaliteli olarak belirlendiği için algoritmalara uyumu sebebiyle daha fazla ön plana çıkartılır.
 • Doğru SEO teknikleri ve stratejileri uygulandığı takdirde çok daha hızlı ve etkili bir pazarlama gerçekleştirilebilmektedir.
 • Site içi SEO çalışmalarının maliyeti diğer dijital pazarlama teknik ve kanallarına oranla oldukça makul seviyelerdedir.

Görüldüğü üzere sayfa içi SEO çalışmalarının bir web sitesinin dijital platformdaki başarısında çok büyük önemi bulunmaktadır. SEO çalışmalarının alanında uzman kişiler tarafından yapılmasına mutlaka özen gösterilmesi gereklidir.

On Page SEO Nedir?

On Page SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Site içi SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler çalışmaların ne şekilde başarılı olup ne şekilde hatalı sonuç vereceği konusunda önemli ipuçları ortaya koymaktadır. Alanında bilgi sahibi SEO uzmanları tarafından yapılan sayfa içi yani on page SEO çalışmalarında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan bazıları şunlardır:

 • Web sitesinin alan adı yaşı
 • site geçmişinin ve domain kayıt süresinin kaç yıllık yapıldığı
 • sitenin blacklist (kara listeye) alınıp alınmadığı
 • kullanılan mevcut sunucunun kalitesi ve güvenilir olup olmadığı
 • sunucu ve web sitesine ait IP adresi güvenilirliği
 • web sitesinin alt yapısının temiz kodla yazılmış olması ve SEO uyumlu olması
 • sitenin ara yüz tasarımının kullanıcı deneyimini artıracak şekilde yapılmış olup olmadığı
 • sitenin mobil uyumlu olup olmaması ve SSL sertifikasına sahip olması
 • sitede yayınlanan içeriklerin ve görsellerin özgün olması
 • sitenin içerik ve görsel girdilerinin mutlaka güncellenmesi, içeriklerdeki metinlerin kelime sayısı, imla kurallarına uygun olması, kullanıcı deneyimini artıracak nitelikte olması
 • web sitenin sosyal medya platformları üzerinden düzenli şekilde takip edilip paylaşımların yapılması
 • web sayfalarının açılış hızlarının Google Page Speed kriterlerine uygun olması

Bu detaylı parametrelere göre hareket edilip web sitesi için en doğru strateji belirlendiği takdirde on page SEO çalışmalarının başarılı sonuç vermesi kaçınılmaz olmaktadır. Dolayısıyla on page SEO çalışmaları, SEO uzmanları tarafından özenli ve dikkatli bir şekilde yapıldığında en kısa sürede faydalı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.