Kategoriler

Off Page SEO Nedir?

Off Page SEO Nedir?

Off page SEO çalışmaları, en kısa tabiri ile ilişkiler ve bağlantılar kullanarak web sitenin Google arama motorundaki arama sonuçlarında daha iyi sıralama elde etmesini sağlamaktır. Türkçede site dışı SEO teknikleri olarak da bilinen bazı çalışmalarla yapılan bu işlemler sonucunda web sitesinin organik trafiği dikkat çekici oranda artırılabilmektedir. Link inşası gibi durumları da kapsayan off page SEO çalışmaları da günümüzde bu alanda deneyimli olan SEO uzmanları tarafından yapılmaktadır.

SEO çalışmalarını tanımlamak için sadece link inşası demek eksik kalacaktır. Temel olarak bakıldığında yüksek kalite sunan ve otoriteli bir web sitesinin başka bir web sitelerinden bağlantılı olması sayfanın Google algoritmalarında değer kazanmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Facebook, Instagram, Twitter başta olmak üzere pek çok sosyal medya sitesinde yüksek bağlantı paylaşımı yapılarak off page SEO çalışmaları hız kazanabilmektedir. Google arama motorunda yapılan son güncellemeler ile birlikte bir web sitesinin başka web sitelerinden link alması hala önemli bir SEO kriteri olarak görülmeye devam edilmektedir.

Off Page SEO Nasıl Yapılır?

Off page SEO çalışması yapılışı bakımından link inşası olarak adlandırılan süreçleri de içermektedir. En genel tabiri ile SEO çalışmalarında site içi kısmını tamamladıktan sonra site dışı SEO işlemlerine geçtiyseniz sosyal medya platformlarına odaklanma zamanınız gelmiştir. Sosyal medya platformları üzerinden web sitenize mümkün olduğu kadar fazla sayıda ancak kaliteli trafik çekmek için paylaşımlar yapmanız gerekmektedir. Sosyal medya kanallarına odaklanmak için çok fazla platformda aşırı enerji harcamanıza gerek yoktur. İşiniz ile en alakalı sosyal medya platformlarını ve kanallarını bu konuda kullanmanız yeterli sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Web sitenizde uzun süre bulunan ve içeriklerinizi takip eden internet kullanıcıları, bu sayede web sitenizin SEO kriterleri bakımından arama motoru sonuçlarında sıralamasının yükselmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden web sitesinde blog yorumları veya sosyal medya yorumları gibi alanlarının internet kullanıcılarına açık olmasına özen gösterilmeli ve bu kanallar üzerinden devamlı etkileşim alınmalıdır. Ayrıca güvenilir domaini bulunan haber siteleri de off page SEO çalışmalarında linkleme yapılan kaynaklar arasındadır.

Blog Dışı Sayfa SEO Teknikleri

Blog sitesi dışındaki sayfalarda SEO teknikleri uygulamak için bu alanda deneyimli SEO uzmanlarından yardım alınması gerekmektedir. Bir web sitesinin iyi bir kitleye sahip olması ve güçlü çevrim içi otorite kazanması amacıyla site dışı SEO tekniklerinin uygulanması gerekir. Off page SEO tekniklerinde genel olarak kullanılan yöntemler şunlardır:

  • sosyal medya kanallarında imleme
  • blog sitesinden backlinkler
  • dizin oluşturma
  • makale backlinkler

Off Page SEO Nedir?

Bu aşamalara tek tek bakacak olursak, sosyal imleme, web sitesinin kullanıcılarının internet sitesindeki yazı ve paylaşılan tüm içerikleri sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmaları anlamına gelmektedir. Web kullanıcılarının sosyal medya hesaplarında yaptıkları bu paylaşımlar sosyal imleme olarak bilinmektedir. En hızlı imleme yöntemi olarak off page SEO çalışmalarında bu yöntem kullanılmaktadır.

Sayfa Dışı SEO Yöntemleri

SEO çalışmalarında sayfa dışı yöntemler arasında blog backlinkler de yer almaktadır. Bu aşamada ise çeşitli blog sitelerinden veya otorite olarak kabul gören köklü domaine sahip web sitelerinden sayfalara bağlantı verilmesi amaçlanmaktadır. Bu yöntemde yüksek Trust Rank’a sahip olduğu bilinen web sitelerinde yorumlar yaparak link kazanmak mümkün olabilmektedir. Ancak tüm aşamalarda olduğu gibi bu aşamada da dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

Sayfa dışı SEO çalışmalarında blog backlink aşaması sırasında linklerin dağılımında değerli olan DoFollow linklerin yoğunluğuna mutlaka dikkat edilmelidir. Çünkü Google yapmış olduğu en son algoritma güncellemesinde ve değişikliklerinde bu kriterleri güncelleyerek DoFollow linki fazla olan sitelerin yapay link sahibi olduğunu tespit edip buna göre uygulama yapmaktadır. Diğer yöntemlerden biri olan dizinlerde ise DMOZ gibi büyük ve kaliteli dizinlerin web sitesine eklenerek link kazanma yöntemleri uygulanmaktadır.

Web sektöründeki kaliteli dizinlere web sitenizi ekleyerek bu yöntemlerden yararlanabilir ve arama sonuçlarında web sitenizin görülmesine destek sağlayabilirsiniz. Ancak bu noktada off page SEO çalışmaları yaparken eklediğiniz dizinin mutlaka kaliteli olması ve sitenin içeriği ile kategori uyumunun bulunması gerekmektedir. Bu çalışmalar sayesinde kısa sürede arama motoru sonuçlarında başarılı sonuçlar elde edilebilmesi mümkün hale gelmektedir.