Kategoriler

Mobil Uygulamada Kullanılan Teknolojiler Nelerdir?

Mobil Uygulamada Kullanılan Teknolojiler Nelerdir?

Mobil uygulama geliştirme teknolojileri her zaman yoğun ilgi çekmiştir. Özellikle mobil cihazların kullanımının daha da artması ile birlikte mobil cihazlara uyumlu yazılımlar, kullanıcıların hayat kalitelerini de yükselttikleri için tercih sebebi olarak görülmektedir. Ürün ve hizmet satışı yapan e-ticaret siteleri başta olmak üzere pek çok firma için mobil aplikasyonlar potansiyel müşteriler ile arasındaki bağı kuvvetlendirici özelliğe sahip olan mobil uygulama yapılışı sırasında bazı teknolojilerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Mobil uygulamaların web sitelerinden daha hızlı ve kolay kullanıma sahip olması her zaman tercih sebebi olarak görüldüğü için mobil uygulamaların popülerliği giderek artmaktadır.

Mobil Uygulamada Yazılım Teknolojileri

Mobil uygulamada yazılım desteği, özellikle belirli bir platformda mobil uygulama geliştirmek için kullanılan dilleri ve teknolojileri içermektedir. Mobil yazılım geliştirmede en çok kullanılan programları sıralamak gerekirse şunlar öne çıkmaktadır:

  • Swift – Apple
  • C++
  • Java
  • HTML5
  • PHP

Bu yazılım teknolojileri, etkili ve kullanışlı bir mobil uygulama yapma konusunda çok büyük önem taşıdığı için her geçen gün önemi giderek artan teknoloji ve programlama dilleri olarak lanse edilmektedir. Hatta günümüzde pek çok farklı platform üzerinden, geleceğin yeni mobil uygulama geliştiricilerini donanımlı bir şekilde yetiştirmek için bu programlar alanında kapsamlı dijital eğitimler ve seminerler de verilmektedir.

Mobil Uygulama Yazılım Programları

Mobil uygulama geliştiren yazılım programları sayesinde hedeflenen stratejilere veya mobil cihaz kullanıcısı taleplerine göre istenen en kaliteli mobil uygulamalar üretilebilmektedir. Bunun için bazı eğitimlerin alınması ve yukarıda bahsedilen mobil uygulama teknolojileri hakkında kapsamlı bilgilere sahip olunması ilk öncelik olarak öne çıkmaktadır. Bunun ardından her bir programlama dili ve yazılım teknolojileri için arklı unsurların ve kriterlerin göz önüne çıktığı görülmektedir.

Mobil Uygulamada Kullanılan Teknolojiler Nelerdir?

Swift – Apple adından da anlaşılacağı üzere Apple marka elektronik cihazlar ve akıllı mobil cihazlar için kullanılan mobil uygulamaların tasarlandığı bir teknolojidir. Özellikle Apple marka ürünler için özellikli veya spesifik bir uygulama geliştiriyorsanız bu programlama dilini tercih etmek durumundasınız. Kolayca korunaklı hale getirilebilen minimal kodlama yapısı sayesinde gelişmiş mobil uygulamalar ortaya çıkarabilmek için kaliteli özelikler sunmaktadır.

C++ programlama dili de piyasada kullanılan pek çok programlama dili için en basit bir temel oluşturması ile öne çıkmaktadır. Dinamik uygulamalar oluşturabilme esnekliği sunan bu programlama teknolojisi hem basit hem de derleyici tabanlı yaklaşımı sayesinde çoklu platformlar için kullanılabilecek çok yönlü bir geliştirme aracı olarak tanımlanmaktadır.

Bu, nesne yönelimli (object oriented) programlama dili olan Java teknolojisi, esasında Android işletim sistemleri için geliştirilen mobil uygulamaların resmi dili olarak da bilinmektedir. Platformun kullanımı kolay ve geliştiricilerin internette rahatlıkla bulabileceği birçok açık kaynak kütüphanesine olması bu alanda öne çıkan en önemli özelliklerinden biri olarak dikkat çekmektedir.

Yine benzer şekilde HTML5 programlama teknolojisi de özellikle bazı İşletmelerin mobil cihazlar için web frontend uygulamaları geliştirmelerinde en çok tercih ettikleri teknolojilerin başında yer almaktadır. HTML5 bu alanda güvenle ve gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek en kapsamlı teknolojilerden biri olarak yoğun bir kullanıcı ağına sahiptir.

Öğrenmesi çok kolay olduğu için hemen tercih edilen PHP platformu ise mobil odaklı, dinamik uygulamalar oluşturmak için üç katmanlı esnek bir model kullanmaktadır. PHP teknoloji ve programlama dilinde veritabanı entegrasyonu gerektiren uygulamalar için muhteşem bir performans sunabilecek alt yapı sunulmaktadır. Mobil uygulama yapılışı işlemlerinde bu yüzden yoğun şekilde tercih edilmektedir.