Kategoriler

Mobil Uygulama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mobil Uygulama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mobil uygulama yapımı, dijital pazarlama ile ilgilenen kişilerin de yakından takip ettiği yazılım geliştirme unsurları arasında kendine geniş bir yel bulmayı başarmaktadır. Mobil uygulamalar kullanıcılarının verimliliğini artırmayı hedeflerken aynı zamanda hedef kitlede etkileşim seviyesini de oldukça yukarı seviyelere çekebilmektedir. Ancak mobil uygulamalarla ilgili yapılan temel hatalar bulunmaktadır. Bu hataların ve yanlış kanıların başında da yapılan her mobil uygulamanın iyi bir mobil uygulama olduğunu sanmaktır. Bu yüzden mobil uygulama yapılışı sırasında dikkat edilmesi elzem olan bazı noktalar göz önünde bulundurularak mobil bir uygulama oluşturulmalıdır.

Mobil Platformlara Uyumu

Tüm mobil platformlara entegre olması gereken mobil uygulamalar yapmak doğru bir strateji değildir. Bu yüzden mobil uygulamanızı yeni bir ekranmış gibi görmemeniz gerekir. Eğer bu şekilde bir bakış açısına sahipseniz bunun faydalarından katkı elde edemezsiniz. Farklılık yaratamadığınız için kafanızda tasarladığınız mobil uygulamayı hayata geçiremezsiniz. Konu mobil uygulamada strateji oluşturma olduğunda büyük düşünmeniz ve mobil platformlar ile uyumlu bir tasarım ara yüzü geliştirmeniz gerekmektedir. Mobil uygulamanızı şirketinizin kar oranını artırmada ve müşteriler ile etkileşim kurmada bir fırsat olarak görmeniz sizin faydanıza olacaktır. Dolayısıyla mobil uygulamalara sadece bir yazılımdan çok daha fazlası olarak yaklaşım tutumu göstermeniz gerekir.

Rakip Analizi ve Strateji Oluşturma

Mobil uygulamada rakip analizi ve stratejisi yapmak oldukça önemlidir. Özellikle Türkiye’deki pek çok işletmenin mobil uygulama geliştirirken temel aldığı konular, rakiplerin de benzer mobil uygulamalar çıkarıp moda haline getirmiş olmasıdır. Bu konuda rekabet ve trendleri takip edebilmek için pek çok efor sarf edilmesi gerekebilir. Maliyetin ötesinde sağlıklı üretilmeyen ve yönetilmeyen bir mobil uygulama aynı zamanda kurumsal işletmelere de zararlar vereceği durumu ve riski her zaman göz önünde bulundurulması gerekir. Bu yüzden sadece mobil uygulama geliştirmek için yola çıkılmamalı ve sağlam strateji ve temeller oluşturulmalıdır.

Mobil Uygulama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Taleplere Yönelme ve Problem Çözme

Kullanıcı taleplerine yönelik ve problem çözen mobil uygulamaların ne kadar kullanılırsa kullanılsın asla eskimediği görülmektedir. Mobil uygulamaların başarısı dünyanın her tarafında ortaya çıkabilmektedir. Uygulamanızın neye ulaşmayı hedeflediği niyetine net bir vizyon ile sahip olmak akılcı yol haritasına uygun hareket etmede önemli bir adım olarak görülmektedir. eğer uygulamanızın belirli bir amacı yoksa hedef kitle tarafından alakasız olarak nitelendirilen ve kullanılmayan bir uygulama haline gelecektir.

Bu noktada bir mobil uygulamanın ancak ve ancak kullanıcılar ile etkileşime girebilmesi halinde var olabildiği ve başarı kazandığı unutulmamalıdır. Dolayısıyla bir hedefe ulaşmak adına hedef kitle değerlendirmesi yapılarak bu alandaki taleplere en iyi şekilde karşılık verecek ara yüze ve işletim sistemine sahip mobil uygulamaların oluşturulması son derece önemlidir. Ayrıca mobil uygulamanızın nasıl tasarlanacağı konusunda net firikleri de bulundurmanız gerekmektedir.

Kullanıcı Deneyimi Odaklı Tasarım

Kullanıcı memnuniyeti odaklı tasarım öğelerine sahip mobil uygulamalar her dönem revaçtadır. Bu yüzden hata yapıp mobil uygulamanızı gereği olmayan özelliklerle oluşturursanız çok büyük ihtimalle hedeflediğiniz görkemli patlamanın ve başarının uzağında kalacaksınız. Araştırmalara göre kullanımı daha kolay olan uygulamalar müşteriler tarafından daha çok beğenilmektedir. Bu yüzden her ne amaçla kullanılırsa kullanılsın deneyimi artıracak özelliklere ve ara yüze sahip mobil uygulamalar geliştirmeye özen gösterilmelidir. Mobil uygulama yapılışı sırasında uygulamanın fazla özelliklere sahip olmasını isterseniz bunları kademeli olarak güncellemeler halinde belirli bir zaman periyoduna yayarak gerçekleştirmeniz tek seferde karmaşık bir uygulama yapmaktan çok daha mantıklı ve kullanışlı olacaktır.