Kategoriler

Keyword Density Nedir?

Keyword Density Nedir?

Keyword density kavramı, web dünyasının gelişmesi ve internetin günlük hayatta büyük bir öneme sahip olmasıyla birlikte sık sık karşımıza çıkmaya başlayan bir kavram haline gelmiştir. Keyword density en basit tanımı ile internet sitesindeki hedef anahtar kelimelerin bir metin içinde ne kadar sıklıkla kullanılacağını gösteren önemli bir arama motoru optimizasyonu (SEO) terimidir. Bir web sitesinin daha fazla organik ziyaretçiye ulaşabilmesi için yapılan SEO çalışmalarında keyword density terimi sık sık geçmektedir. Çünkü bu kavram arama motoru optimizasyonları ile ilgilenen herkes tarafından kabul edilen ve önemli görülen bir orana işaret etmektedir.

Eğer bir web sitesinde yapılan site içi SEO çalışmaları kapsamında, SEO uyumlu içerikler oluşturulacaksa, bu içeriklerde kullanılması gereken anahtar kelimeler, tamamen keyword density oranına göre belirlenip tercih edilmelidir. SEO uyumlu yazılan bir metinde anahtar kelime oranı bilinmezse veya doğru kullanılmadığında bu durum web sitenin başarıya ulaşmasından ziyade daha çok zarar verebilmektedir. Bu yüzden keyword density teriminin web sitelerinde özellikle SEO çalışmaları yaparken büyük önem taşıdığı bilinmektedir.

Keyword Density Önemi

Keyword density oranı, Google ve diğer arama motorlarında yapılan kullanıcı sorgularında bir web sitesinin üst sıralarda yer almasını sağlamak için mutlaka dikkat edilmesi gereken bir oranı işaret etmektedir. Dijital pazarlama çalışmalarının büyük bir kısmını içeren SEO uygulamalarında, bir web sitesinin SEO uyumlu içeriklerinde kullanılacak anahtar kelime sayısının rastgele değil de belirli bir amaç dahilinde yazılması gerekmektedir. Web sitesinin içeriğine ve amacına uygun anahtar kelime analizi yapıldıktan sonra bu kelimelerin bir metnin içinde ne sıklıkla kullanılacağına mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Keyword Density Nedir?

Eğer SEO uyumlu yazılan web sitesi içeriklerinde, içeriğin uzunluğu baz alınarak belirlenmiş olan keyword density oranı yani hedef anahtar kelime kullanım oranı ideal seviyeden uzaksa, bu durumda içeriğin başarılı olmayacağını söylemek mümkündür. Dolayısıyla tamamen orijinal ve SEO uyumlu yazılmış olsa bile, arama motorlarında yapılan kullanıcı sorgularında üst sıralarda yer alabilmek için keyword density oranına sadık kalınması gerekmektedir.

SEO İçin İdeal Anahtar Kelime Oranı

SEO uyumlu içeriklerde ideal anahtar kelime oranı, net olarak belirlenen bir sayı değildir. SEO uzmanları, son algoritma güncellemelerini göz önünde bulundurarak, keyword density oranını yüzde 5 ile yüzde 6 olarak belirlemektedir. Ancak bu oran her anahtar kelimenin arama hacimleri ve kullanılan içerikler gibi farklı faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bir anahtar kelimenin, SEO uyumlu bir metin içinde hangi oranda kullanılacağı ya ada o anahtar kelimeye yönelik oluşan arama sıklığı ve rekabet, keyword density oranını belirleyen temel kriterler arasında yer almaktadır. Bu sebeple her anahtar kelimenin web dünyasında farklı şekilde ilgi gördüğü ve farklı arama hacimleri bulunduğu için sabit bir keyword density oranından bahsetmek mümkün değildir.