Kategoriler

Instagram’a Reklam Nasıl Verilir?

Instagram'a Reklam Nasıl Verilir?

Instagrama reklam verme konusu özellikle sosyal medya kanalını aktif bir şekilde kullanarak kısa sürede geniş bir hedef kitleye ulaşmak isteyen bireysel marka ile ticari işletmelerin son dönemde internet üzerinden en çok araştırma yaptığı konuların başında gelmektedir. Instagrama reklam verme konusunda en etkili yöntemlerin başında Facebook Power Editör yazılımı ve aracı öne çıkmaktadır.

Hemen hemen bütün işletmeler ve her çeşit büyüklükteki KOBİ’ler Instagram sosyal medya platformuna gönül rahatlığı ile reklam vererek kısa sürede geniş müşteri kitlesine ulaşabilmenin avantajlarından yararlanabilmektedir. Instagram sosyal medya platformuna dijital reklam vermek için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekir. Aşama aşama Facebook Power Editör kullanarak Instagrama reklam verebilmek için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Business Manager’a Bağlanma

Instagrama reklam verirken Business Manager’a bağlanmak atılması gereken ilk adımı oluşturmaktadır. Şirketinizin veya bireysel markanızın kurumsal Facebook sayfasını yine Facebook sosyal medya platformu ara yüzü üzerinde bulunan Business Manager platformuna bağlamanız gerekir. Eğer bu adımı yapmadıysanız Instagrama reklam verme konusunda işlemlerinizi başlatamazsınız. Bu aşamayı bağladıktan sonra bir sonraki sürece geçiş yapabilirsiniz.

Business Manager’ı kurmak için Facebook for Business sayfasının en altında bulunan başla butonuna tıkladıktan sonra açılan ekrandaki şirketiniz ile ilgili sorulara doğru ve eksiksiz yanıtlar vermeniz gerekir. Daha sonra Facebook sayfanızı bu alanda tanımlatarak süreci tamamlamak için ekrandaki kişisel bilgiler alanını doldurmanız talep edilir. Facebook Business Manager kurulumunu tamamladıktan sonra bu araca giriş yaparak sayfanıza gerekli eklentiyi oluşturmanız gerekir.

Reklam Hesabının Business Manager’a Eklenmesi

Reklam hesabının Business Manager’a tanımlanması için Business ayarlarından reklam vermek istediğiniz sayfanın hesabını seçmeniz yeterli olmaktadır. Bu aşamada reklam hesabınızı Facebook üzerinden doğrudan Business Manager aracındaki hesabınıza ekleyebilirsiniz. Ya da bu aşamada yeni bir hesap oluşturabilir, mevcut hesabı seçebilir veya alt şirketlerinizin hesabına giriş yapabilirsiniz. Facebook reklam yöneticisi hesap ayarlarına giriş yaptıktan sonra Business Manager için reklam hesabı talep et seçin ve hesap kimliğinizi bu alanda yer alan boşluğa yapıştırabilirsiniz.

Instagram'a Reklam Nasıl Verilir?

Instagram Hesabının Business Manager’a Bağlanması

Instagram hesabınızın Business Manager’a eklenmesi için Instagram hesaplarını aracın menüsü içinde yer alan ayarlar başlığından seçmeniz gerekir. Daha sonra şirketinizin Instagram hesabı için gerekli olan hesap bilgilerini girerek tanımlama işlemini tamamlamanız gerekir. Daha sonra business manager üzerinden reklam yayınlamak istediğiniz Instagram hesabınızı Facebook reklam hesabınızla entegre ettikten sonra tüm yönlendirmeleri hazırlamış olacaksınız.

Power Editör’de Instagram Reklamı Oluşturma

Facebook Reklamları Power Editor oluşturma menüsü üzerinden bu alanda reklam verip veremeyeceğiniz konusunda son bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Facebook Business Manager içerisindeki Reklam Hesapları menüsüne giriş yaparak ihtiyacınız olan Power Editör linkini kolaylıkla bulup kullanabilirsiniz. Eğer ilk defa Power Editör kullanıyorsanız, Facebook reklam hesabınız dahil olmak üzere ekstra bir kaç şey indirmeniz gerekebilir. Bu durumda ekranda Instagram reklamlarını kullanabileceğinize dair kapsamlı bir mesaj görüntüleyeceksiniz. Bu mesajın ekranda oluşmaması durumunda ise ekranda yer alan “+” işaretine tıklayarak yeni bir kampanya oluştur tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Instagram Reklam Kampanyası Oluşturma

Instagram yeni reklam verme için dilerseniz yeni kampanya oluştur seçeneği ile kampanyanız hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilir, dilerseniz de var olan kampanyayı seçebilirsiniz. Instagram reklamlarında yüksek geri dönüşüm almak için çok önemli olan reklam hedeflerine bu menü üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Instagram reklam amaçlarını belirledikten sonra var olan reklam setini seçerek Instagrama reklam verme işlemini başarılı şekilde tamamlayabilirsiniz.