Kategoriler

GitHub Nedir?

Github Nedir?

GitHub sistemi kodların bir araya getirilip toplandığı ve kodlar üzerinde çeşitli işlemlerin yapıldığı bir bulut sistemi olarak bilinir. Yazılımsal projelerin büyük bir kısmı oldukça büyük dosyaların ve uzun kodların kullanılmasını gerektirir. Bu dosyaları dijital bir ortamda saklamak gerekebilir.

GitHub’un iyi anlaşılması adına bazı terimleri ve kategorileri tanımak gerekir. Bu sayede platformdan azami derecede fayda elde edilebilir. GitHub sayesinde büyük boyutlu dosyaları muhafaza etmek ve düzenlemek mümkündür.

Proje Düzenleme Versiyonları Nelerdir?

GitHub versiyonları şu şekildedir:

  • Versiyon Kontrol
  • Dağıtık Kontrol (Git)

Bu versiyonlar farklı amaçlara hizmet eden versiyonlar olarak bilinirler. Sundukları avantajlı özellikler sayesinde pek çok kişi tarafından tercih edilirler. Versiyonlar arasındaki ayrımı bilmek daha sağlıklı bir tercih yapılmasını sağlar.

Versiyon Kontrol Nedir?

Kontrollü versiyon bir platformda yer alan dosyaların rahatça düzenlenmesini sağlayan bir versiyon olarak kabul edilebilir. Normal şartlarda bir dosya düzenlendiği vakit bu düzenleme büyük sorunlar ortaya koyabilirdi. Versiyon kontrol bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Versiyon içerisinde bir dosyada değişiklik yapıldığı zaman sistem size hata yapma payı bırakır. Orijinal dosyaya zarar vermeden dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Böylece proje heba edilmemiş olacaktır. Dallandırılmış bir sistem söz konusudur. Böylece dosyalar koruma altına alınır.

Git Nedir?

Dağınık versiyon olarak da isimlendirilen Git, proje dosyaları üzerinde çalışan bilgisayarlar tarafından bağlanılabilir. Bilgisayarlar tarafından yapılan değişiklikler imece usulüyle projelerin dönüştürülmesini sağlar. Merkezi bir sistemde ana projenin zarar görme ihtimali yüksek olduğu için çoğu kişi bu dağıtılmış versiyonu kullanır.

GitHub Ücretli Mi?

GitHub depolama ücreti olarak herhangi bir ücret talep etmez. Dileyen herkes sisteme girip üye olabilirler. Kısa sürede gerçekleşen bu üyelikle birlikte proje dosyaları sisteme ücretsiz bir şekilde yüklenebilir.

Github Nedir?

GitHub’ın en dikkat çekici özelliği üstün güvenlik hizmetlerini kullanıcılarına sunmasıdır. Projelerinin emniyeti açısından çeşitli endişelere sahip kişiler bu nedenle GitHub kullanmak isteyebilirler. Basit bir arayüzle çalışan bu platforma herkes erişebilir.

GitHub Nasıl Kullanılır?

GitHub kullanımı şu maddeler akılda tutularak yapılabilir:

  • Sistem oldukça sade bir arayüzle çalışır.
  • Hesap açılmadan evvel bilgisayara Git kurulmalıdır.
  • Git için resmi adreslerin tercih edilmesi önerilir.
  • Proje ismi, proje açıklaması ve projenin gizlilik durumu belirlenerek yeni bir kayıt açılır.
  • Sonrasında kod yükleme işlemine başlanabilir.

Neden GitHub Tercih Edilebilir?

GitHub kullanma nedenleri şöyle özetlenebilir:

  • Ana proje ufak ufak şekillenmeye başladığında kişilerin hata yapma ihtimali artar. Böylesi hatalara engel olmak için bu platformu tercih edebilirsiniz. Dosyaların önceki versiyonları her daim güvence altında tutulur.
  • Proje üzerinde çalışan kişiler birbirlerinden bağımsız bir şekilde ilerleyebilirler. Diğer kişilerin yaptığı değişiklikleri kötü bir şekilde etkilemeden çalışmak mümkündür.

GitHub kullanmak için masa üstü uygulamaları kullanılabilir. Bu uygulamayı tedarik etmek oldukça kolaydır. Dünyadaki pek çok bilgisayar üzerinden bu platforma erişilebilir.