Kategoriler

Dijital Pazarlamada Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Dijital Pazarlamada Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Dijital pazarlama tekniklerinde kullanılan araçlar, özellikle internet kullanımının hızla geniş kitlelere yayılmasının ardından geleneksel pazarlama tekniklerinin verimini kaybetmeye başlaması ile büyük önem kazanmaya başlamıştır. Markaların hedef kitlelerine daha düşük maliyetler ile ulaşabilmesi ve yeterince rekabetçi olabilmesi için çok güçlü bir çevrim içi strateji ve pazarlama teknikleri sürdürmesi gerekmektedir. Bu sebeple dijital pazarlama araçları da kullanım avantajı sağladığı için yoğun ilgi görmektedir.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama yöntemleri, her geçen gün yenilikçi teknikler ile geliştirilmektedir. Markanın iletişim stratejisi ve hedef kitlesine göre en uygun olan dijital pazarlama kanallarını tercih etmesi çok daha kısa sürede başarılı ve verimli pazarlama sonuçlarına ulaşılmasını sağlamaktadır. Tıpkı geleneksel pazarlamada olduğu gibi dijital pazarlama teknikleri içinde de bazı kanallar bulunmaktadır. Bu kanalları profesyonel olarak kullanan markalar, büyük başarı elde ederek rakiplerinden sıyrılmaktadır. Pazarlama hizmetlerinde başarılı olmanın yanı sıra bu başarıyı sürdürmek de önemlidir.

E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlama yöntemi dünya genelinde hemen hemen bütün kurumsal firma ve markaların müşterilerine uyguladığı en yaygın dijital pazarlama araçları arasında yer almaktadır. Müşterilerden toplanan iletişim bilgileri gibi e-mail adresleri de toplanmaktadır. E-posta pazarlaması yüzde binlere kadar yatırım getirisi (ROI) sağlaması sebebiyle en etkili dijital pazarlama araçlarından biri olarak görülmektedir. E-posta pazarlaması başta mevcut müşteriler olmak üzere e-posta adresine ulaşılan potansiyel müşterilere marka, ürün ve hizmetler ile ilgili e-posta gönderilerek yapılmaktadır. E-mail marketing olarak da bilinen bu sistem için bu alanda uzman kişilerden destek alınması tavsiye edilir.

Dijital Pazarlamada Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Tıklama Başı Ödemeli Reklam

İnternette tıklama başı ödemeli reklam yöntemleri, dijital pazarlamanın bel kemiğini oluşturmaktadır. Arama motoru sonuç sayfalarında müşterilerine en kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak isteyen firmalar için tıklama başı ödemeli reklam yöntemleri öne çıkmaktadır. Pay Per Click (PPC) olarak da adlandırılan bu yöntemde tıklama başı ödeme yapılmaktadır. Çok kısa süre içinde hedef kitleye ulaşılmasını sağlayan bu dijital pazarlama kanalı aynı zamanda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki firma ve markaların da en çok kullandıkları yöntemlerin başında yer almaktadır.

Dijital pazarlama alanında dünya kapsamında en fazla kullanılan reklam aracı Google Adwors olarak öne çıkmaktadır. Neredeyse bütün platformların sunduğu bir seçenek olan Google Adwors platformunda herhangi bir ekstra araca ihtiyaç olmadan bir web sitesinin reklam alanı da kiralanabilmektedir. Tıklama başı ödemeli reklam hizmetleri de bu alanda uzman olan kişilerden profesyonel destek alınarak yapıldığı takdirde en kısa sürede hedef kitleye en başarılı yoldan ulaşılmasını sağlamaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO ve arama motoru optimizasyonu teknikleri de yatırım getirisi en yüksek dijital pazarlama araçları ve yöntemleri arasında öne çıkmaktadır. İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmayla tabir edilen SEO çalışmaları temel olarak arama motoru sonuç sayfalarında ilgili anahtar kelimeler arandığında ilk sıralarda çıkarak organik ziyaretçi trafiği yakalamak amacıyla yapılan en yaygın dijital pazarlama yöntem ve araçları arasındadır. Diğer dijital pazarlama tekniklerinde olduğu gibi bu teknikte de arama motoru optimizasyonu yapan uzman kişilerden destek alınabilir.

Arama motorları çalışma prensipleri gereğince bir anahtar kelime arandığında ilgili web sayfaları arasından algoritmasına en uygun olanını en üst sırada listeleme yapmaktadır. Bu sayede arama yapan kişiler en uygun sonuçlara ulaşabilmektedir. Dolayısıyla dijital pazarlama araçları arasında yer alan SEO yapıldığında arama motoru algoritmalarına en uyumlu hale gelineceğinden kısa sürede geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmak mümkün olmaktadır.