Kategoriler

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Backlink tanımı, bir web sitesinin adresinin başka bir internet sitesine bağlantı (link) şeklinde verilmesidir. Bir internet sitesinde bulunan özgün içeriğin, başka bir web sitesi kullanıcısı tarafından fark edildikten sonra link atanması şeklinde internet sitesi içerikleriyle birlikte web sitesi yayılmaktadır. İnternet sitenizin Google arama motoru gözündeki değerini artırmak ve arama sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltebilmek için faydalı backlink çalışması yapmanız gerekmektedir. Bir web sitesindeki içeriklerin özgün ve kaliteli olmasıyla birlikte ne kadar kaliteli backlink alınırsa, web sitesinin yükselmesi o kadar hızlı olacaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink alma yöntemleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturan backlink alma sürecinde kullanılan bazı faydalı teknikler bulunmaktadır. En fazla ilgi gören backlink alma yöntemleri şunlardır:

  • Bir başka web sitesinden, kendi siteniz için tanıtım yazısı almak,
  • Önemsiz görülebilecek, kapsamlı olmayan paravan internet siteleri oluşturup bu sitelerden link vermek,
  • Özellikle blog yazılarının veya metinlerin altına yorum atarak,
  • Blog sahiplerinden web sitenizi konu alan makale ve özgün içerikler yazmalarını isteyerek

Backlink alırken, en faydalı yöntemlerin başında, sizin temasınız olmadan başka web kullanıcılarının sizin sitenizi beğenip backlink yapması gelmektedir. Aksi takdirde kendi inisiyatifinizi kullanarak backlink yapmanız bazı sıkıntılı durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu noktada en çok görülen backlink problemlerinin başında yapılan işlemlerin spam olarak imgelenmesi gelmektedir.

 

Backlink Nedir?

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Backlink alırken göz önünde bulundurulması gereken hususlar, web sitesi sahiplerinin Google arama motoru tarafından spam damgası yememek için muhakkak dikkatli hareket etmesi gereken bazı noktalardan oluşmaktadır. Çünkü backlink almak oldukça önemli ve dikkatli izlenmesi gereken bir süreçtir. Bir web sitesinin Google arama motorunda yapılan sorgu sonuçlarına göre üst sıralarda yer almasını sağlayan backlink inşası, aynı zamanda bilinçsiz bir şekilde yapıldığında bu tür faydalar yerine çok büyük zararlara da neden olabilmekte ve sitenizin banlanmasına kadar problemler yaratabilmektedir. Google arama motoru, web sitenize alınan backlink bağlantılarının hangi yöntemler kullanılarak alındığına çok dikkat etmektedir. Eğer hileli ve doğal olmayan bir yöntem kullanarak backlink alınmışsa, arama motorları bu durumu güvenilmez olarak değerlendireceği için alınan backlinkler internet sitenize yarardan çok zarar getirecektir.

Backlink Alırken Güvenilirlik ve Kalite

Backlink alınan sitenin güvenilir ve kaliteli olması, önem taşıyan konulardandır. Bu sebeple backlink alınması esnasında en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında backlink alınan web sitesinin Google arama motoru nezdindeki güvenilirliği ve kalitesidir. Mümkün olduğunca kalıcı olabilecek web sitelerinden backlink alınması önerilmektedir. Çünkü backlink bağlantısı ortadan kalkarsa, sitenizin itibarı eski haline geri dönebilmektedir. Bu sebeple backlink almadan önce analiz ve araştırma işlemlerinin yapılması tavsiye edilir. Arama motorları tarafından güvenilmez değerlendirilen web sitelerinden backlink almamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu şekilde doğru yöntemler kullanılarak yapılan backlink çalışması sitenize seviye atlatabilir.