Kategoriler

Adobe Xd Nedir?

Adobe Xd Nedir

Adobe Xd programı son dönemde web ve mobil uygulamalar arasında en çok merak edilen uygulamalardan biri olarak öne çıkmaktadır. Adobe Xd açılımı Adone Experience Design’dır. Özellikle kullanıcı deneyimi üzerine çalışmalar gerçekleştirilen kişilerin en çok kullandığı profesyonel araçlar arasında yer alan Adobe Xd web sitesi sahiplerinin bazı kriterlere uygun olarak kullanıcı deneyimlerini artırmalarını sağlamaktadır.

Adobe Experience Design

Adobe Xd programı, web siteleri ya da mobil uygulamalar için kullanıcı deneyimi tasarlamak ve prototip haline getirerek test aşamasını gerçekleştirmek için dünyaca ünlü yazılım şirketi Adobe tarafından geliştirilmiş bir programdır. Adobe Xd vektör tabanlı bir araç olarak bilinmektedir. Bu araç, Sketch uygulaması gibi sadece Mac OS işletim sisteminde değil bunun yanı sıra iOS, Windows ve Android işletim sistemlerinde de stabil şekilde çalışmasıyla adından sık sık söz ettirmekte ve geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmaktadır.

Vektörel tasarımlar ile web siteleri üzerinde basit etkileşimli prototipler oluşturma işlevini yerine getiren Adobe Xd, kullanımı oldukça basit araçlar arasındadır. Web sitesi ya da uygulama üzerinde neredeyse sınırsız bir hareket alanı sağlayan Adobe Xd uygulamasında kullanıcı deneyimini artırmak için yaratıcı fikirler uygulanabilmektedir.

Adobe Experience Design Özellikleri Nelerdir?

Adobe Xd özellikleri arasında yaratıcı tasarım ve işlevsellik öğeleri bulunmaktadır. Adobe Xd  programının avantajlarından yararlanarak yenilikçi ve yaratıcı çözümlerle etkili sonuçlara ulaşılabilmektedir. Kullanıcı deneyimini artırmak için Adobe Xd uygulamasının şu özelliklerinden faydalanabilmek mümkündür:

 • prototip oluşturma
 • Adobe suite ile entegrasyon
 • animasyon oluşturma
 • çalışmalara ses ekleme
 • çalışmalara semboller ekleme
 • responsive web tasarıma uyumlu hale getirme
 • UI ktiler ile entegre kullanılabilme

Adobe Xd Nedir

Adobe Experience Design Avantajları Nelerdir?

Adobe Xd avantajları ile tasarım programları arasında adından sık sık söz ettirmeyi başarmaktadır. Daha önce photoshop veya illustrator gibi diğer Adobe tasarım programlarını kullanan kişilerin Adobe Xd programını da kolaylıkla kullanabilmeleri, bu programın kullanıcılar arasında en büyük avantajı olark görülmektedir. Öte yandan diğer araçlarda olduğu gibi kalem ve seçim araçları da Adobe Xd programında mevcuttur. Adobe Xd programının kullanım konusunda öne çıkan avantajları şunlardır:

 • Diğer Adobe ürünlerine kıyasla kullanımı oldukça basittir.
 • Seçim aracı ve kalem aracı gibi menüler mevcuttur.
 • Birden fazla çalışma alanı üzerinde çalışma yapılabilir.
 • USB bağlantısı sayesinde canlı ön izleme yapılabilir.
 • Kullanımı ve kurulumu tamamen ücretsizdir.

Adobe Experience Design ile Neler Yapılabilir?

Adobe Xd ile yapılabilecekler oldukça zengindir. Temelde bir prototipleme uygulaması olan Adobe Xd sayesinde basit ve düzenli çalışma alanı kullanılabilmektedir. Kullanıcı dostu ara yüze sahip olan Adobe Xd uygulamasının çizim araçları sayesinde bir uygulama ya da web sitesinde çeşitli alanları simüle etmek mümkün olmaktadır. Bu tür çalışmaların sonuçlarını direkt olarak uygulama üzerinden bir sunum olarak çıkarmak mümkündür.

Ayrıca Adobe Xd üzerinde mobil uygulama prototipleri oluşturabilir ve bu prototipleri USB bağlantısını kullanarak anlık olarak mobil cihazlara yansıtabilmek de oldukça basit ve kullanışlıdır. Tasarımcılar bu sayede Adobe Xd uygulaması üzerinden yaptıkları çalışmaların her aşamalarını canlı olarak izleme avantajından da yararlanabilmektedir. Tasarımcılar ve bu uygulama hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konu Adobe Xd uygulaması ile web tasarım yapılıp yapılamayacağıdır. Adobe Xd bir test aracı olduğu için web tasarım yapılması mümkün değildir. Adobe Xd programı sade UI ve UX tasarımları yapabilmeniz mümkün olmaktadır.