WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir? Sorusuna cevap vermeden önce arama motoru ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyoruz. Aslında hepimizin sık sık kullandığı Google arama motoruna en güzel örnektir. Arama motoru; internette aradığımız bilgiyi bulmamızı sağlayan bir yazılımdır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) ise sahip olduğunuz web sitenizin arama motoru yazılımı tarafından çok daha kolay anlaşılmasını sağlayacak çalışmaların tamamıdır.

Nedir bu çalışmalar?

Çalışmaları beş başlık altında sıralayabiliriz;

 1. Araştırma; hedef anahtar kelimelerin rakiplerle kıyaslanması, analizi,
 2. İçerik; anahtar kelimeler için içerik geliştirilmesi, makale oluşturulması,
 3. Site içi arama motoru optimizasyonu (SEO); internet sitesinde bulunan her bir sayfanın ayrı ayrı hedef kelimeler için iyileştirilmesi,
 4. Site dışı arama motoru optimizasyonu (SEO); siteye kaliteli kaynaklardan gelen linklerin konması,
 5. Geliştirme; sosyal medya, elektronik postalar ve site dışı makaleler ile trafik oluşturulması,
 6. Sıralama ve trafik analizi; trafik arttıkça sıralamaların kontrol edilmesi ve ziyaretçilerin analizi

Arama motorları yazılımları belirli şartlara uygun şekilde çalışır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) ise internet sitenizin bu şartlara en uygun hale gelmesi için yapılan çalışmalardır. Bir internet sitesi arama motorlarının sahip olduğu şartları ne kadar çok taşırsa arama motorları tarafından o kadar fark edilir hale gelir. Arama motorları tarafından bir internet sitesinin fark edilmesi demek bir kullanıcı arama yaptığı zaman en üst sıralarda sizin sitenizle karşılaşacağı anlamına gelir. Arama motorları belirli kelimeler üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu kelimelere anahtar kelimeler denir. İnternet siteniz için hedef anahtar kelimeye uygun içeriklerin üretilmesi ve sitenin buna göre düzenlenmesi ise arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Çalışmasının Yararları Nelerdir?

 • Arama motorlarında internet sitenizin üst sıralarda yer almasına imkân tanır.
 • İnternet sitenizin değerini arttırır.
 • İnternet sitenizin popülerliğini arttırır.
 • İnternet sitenizin ziyaretçi sayısını arttırır.
 • İnternet sitenizde yer alan bilgilerin ya da ürünlerin çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar.
 • Bir süre sonra ek bir reklam giderine ihtiyaç duymadan çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Arama motorları bir sitenin popülerliğini o sitenin kullanılma oranına bakarak saptar. Eğer ziyaretçi sayınız düzenli olarak artıyorsa buna ek olarak internet siteniz içerisinde bilgi aldığınız kaynaklara referans veriyorsanız arama motorları tarafından popüler siteler arasına girmeye adaysınız demektir. Ziyaretçi sayınızın düzenli olarak artması kullanıcıların arama motoru yazılımlarında yaptıkları aramalar sonucunda üst sıralarda sitenizi görmesiyle mümkün olur. Bu durum ise arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışması ile mümkündür. Arama motorları yazılımları internet siteniz yayına çıktığı andan itibaren sizi sıralamaya alır ve her gün verileriniz incelenir. Bu yapılan incelemeler sonucunda popüler siteler arasına girebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Popülerlik

Arama motoru yazılımları aynı zamanda internet siteniz içerisinde yer alan bilgilerin yapaylığını da kontrol ederler. Eğer bilgileriniz ne kadar doğal olursa, doğal akışta seyrederse internet sitenizin popüler olma ihtimali de o kadar yüksek olur. Ancak internet sitenizde yer alan bilgiler ne kadar yapay olursa arama motoru yazılımları tarafından dikkate alınmazlar. Bunun yanı sıra internet sitenizin popülaritesi için de eksi puan olarak yazılırlar. Doğal bilgi akışı ile belirtilmek istenen tam olarak kullanıcıların da siteyi aktif olarak kullanıyor olmalarıdır. Siteye giren kişiler tarafından yapılan bir yorum ya da paylaşılan bir bilgi doğal bilgi paylaşımına en güzel örneklerden birisidir. Doğal bilgi akışına sahip olmanın en önemli püf noktalarından bir tanesi ise çeşitliliktir. Ne kadar çeşitli zamanda farklı içerik paylaşılıyorsa arama motoru yazılımları için doğallık algısı o kadar yüksek olacaktır. Belirttiğimiz tüm bu nedenlerden dolayı SEO işlemi son derece önemlidir.

SEO çalışmanız için yeterli bilginizin olmadığını düşünüyorsanız bu konuda hizmet veren uzmanlardan hizmet almak isteyebilirsiniz. SEO uzmanları internet sitenizin en doğal yollarla popülariteye sahip olması için hizmet verirler. SEO uzmanları tarafından yapılacak olan teknik ölçüt düzenlemeleri yani SEO  sonucu siteniz kolaylıkla arama motoru yazılımları için popüler bir site haline gelebilir. Bir kullanıcının arama motorunda yaptığı bir arama sonucu sitenizi üst sıralarda görmesi internet sitenizi ziyaret etmesi için başlıca nedenlerden birisidir. Bu durum göz önüne alındığında SEO uzmanları için ödenmesi gereken hizmet ücreti kabul edilebilir seviyededir. Siz de konusunda uzun yıllar çalışmış deneyim sahibi bir SEO uzmanı ile iş birliği yaparak siteniz için bir çalışma gerçekleştirebilir ve çok kısa sürede çok daha fazla kişiye ulaşmayı başarabilirsiniz.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.