WhaleDevops Dijital Reklam Ajansı

Ajax Nedir?

Ajax Nedir? Bilgisayar dilinde ifade etmek gerekirse, Ajax internet sitelerinde yer alan etkileşimli sayfaları belirli bazı kodlama dillerini kullanarak ortaya çıkaran bir uygulamadır.

Daha basit şekilde ifade etmek gerekirse; Ajax web geliştirme tekniğidir.

Nasıl Çalışır?

İnternet sitesine gelen herhangi bir talebi arka planda işleme alır ve sitenin diğer birimlerinin çalışmasına gerek kalmadan kullanıcıya istediği görüntüyü ya da hareketi sunar. Bunları yaparken yani arka planda kullanıcıdan gelen talepleri işleme alırken kodlama dillerinden faydalanır. Nedir bu kodlama dilleri?

Ajax’ ın Kullandığı Kodlama Dilleri;

Günümüzde bütün internet siteleri tarafından desteklenen Ajax en çok Javascript programlama dilini kullanarak çalışır.

Javascript Nedir?

Javascript; internet sitelerinde hareketli görselleri yaratmaya yardımcı olan bir kodlama dilidir. Ajax sayesinde aynı site içerisinde kullanılan diğer kodlama dilleri birbirine bağlı olmadan aktif hale gelebilir.

En Sık Kullanılan Ajax Örneği;

Hepimiz Google arama motorunu aktif şekilde kullanırız. Google arama motorunda aratmak istediğimiz kelimeyi yazarken, yazmak istediğimiz kelime otomatik olarak tamamlanır. İşte bu durum Ajax çalışma sisteminin en güzel örneklerinden birisidir. İnternet sitesinde herhangi bir değişim olmazken yazdığınız kelimeye göre Google arama motorunun size sunduğu seçenekler eş zamanlı olarak değişkenlik gösterir.

Ajax Çalışma Prensibi;

Ajax pek çok bileşeni içeriğinde barındıran bir gelişim tekniğidir. Ajax içinde bulunan bileşenler;

  • HTML/XHTML 
  • CSS 
  • DOM 
  • XML 
  • XSLT 
  • XMLHttpRequest 
  • Javascript

Bileşenlerle ilgili açıklayıcı bilgiler vermek gerekirse;

HTML/XHTML; internet sitesinin ana dili için kullanılan kodlama dilidir. 

CSS; sunum özellikleri, görsellik için kullanılan bir kodlama dilidir. 

DOM; aktif görüntü verisinin akışı için kullanılır. 

XML; Veri değişimi için, dönüşüm için kullanılır. 

XSLT; bir veri manipüle etmek istenildiğinde kullanılır.  

XMLHttpRequest; aynı anda iletişim için kullanılır. 

JavaScript; yukarıda belirtilen bütün bileşenlerin yer aldığı bir taban yapı gibi düşünülebilir.

Klasik Model ve Ajax Arasındaki Farklar;

  • Klasik modelde internet sitesinden sunucuya http talebi gönderilir. Ajax’ da ise internet sitesi Javascript talep eder ve XMLHttpRequest aktif edilir. 
  • Klasik modelde sunucu önce isteği alır ve daha sonra bilgiye ulaşır. Ajax’ da ise talep yapılması ve veriye ulaşılması eş zamanlı gerçekleşir. 
  • Klasik modelde sunucu tarafından elde edilen bilgi internet sitesine gönderilir ve internet sitesi bu bilgiyi kullanıcıya göstermek için kendini yenilemek durumunda kalır. Ajax’ da ise elde edilen bilgi internet sitesine gönderilir ve eş zamanlı olarak sayfa yenilemesi gerekmeden son kullanıcıya sunulur.

Her iki modelde de kullanıcılar arka planda bu işlemler olurken internet sitesinin açılmasını ve istediği bilgileri göstermesini bekler. Yukarıdan da tahmin edebileceğiniz üzere klasik modelde çalışmak zaman kaybından başka bir şeye neden olmaz. Zaman kaybı ile birlikte kullanıcı bir daha sitenizi kullanmayı tercih etmeyecektir. Daha hızlı bilgiye ulaşabileceği bir site varken kim daha yavaş olanı tercih eder ki?

Bir site tasarlarken ve ne kullanacağınıza karar verirken, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını mutlaka göz önünde bulundurun.  Ve kullanıcılarınıza seçenekli bir site sunabileceğinizi unutmayın. Hem klasik model hem de Ajax ile aynı siteyi tasarlayabilir ve hangi yolla kullanılmasını kullanıcılarınıza sorabilirsiniz. Bu duruma en güzel örnek Google Gmail hizmetinde görülür.

İnternet sitenize girerken kullanılan internet bağlantısının hızına bağlı olarak kullanıcılar klasik yöntemi de tercih edebilirler. Bu durumda en sağlıklısı hedef kitlenizin hangi yöntemi kullanacaklarına kendilerinin karar vermesine imkan tanımaktır.

İnternet sitenizde Ajax kullanabilmek için bir takım kodlar yazmanız gerekir. Hangi kodları yazmanız gerektiği ve karşılığının ne olduğu ile ilgili Ajax resmi internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra internet sitenizi oluştururken hazır şablonlardan faydalanmak istiyorsanız özellikle Ajax kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmenizi öneririz ki günümüzde bütün hazır şablonlarda Ajax kullanıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Okuduğunuz yazı sonucunda ve internette yaptığınız diğer araştırmalar sonucunda Ajax kullanımının çok zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak gerçekte göründüğü kadar karmaşık ya da zor bir sistem değildir. Takıldığınızı düşündüğünüz ya da zorlandığınızı hissettiğiniz durumlarda bu konuda hizmet veren yazılım ajanslarından destek alabilir ya da doğrudan sitenin kurulumu için ajanslarla çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ajanslar ya da internet sitesi tasarım uzmanları sahip oldukları tecrübeler ile sizin için en uygun Ajax seçeneklerini, kodlama seçeneklerini sunabilirler. Böylece hedef kitleniz için en uygun internet sitesine sahip olmanıza yardımcı olabilirler.

YORUMLARHenüz yorum yapılmamış.